apua kaivataan!

Yeny

Me ollaan muutettu asuntoon lokakuussa 2016 ja lapset alkoivat sairastelemaan marraskuussa 2016 ja ovat tähän päivään saakka olleet kipeenä. (välillä hieman helpottaa, mutta tulee aina takaisin) Isänöitsijä kävi tutkimassa kylpyhuoneen jossa mustaa pilkkua sekä saumoissa mustaa (homettako?). Kylpyhuoneeseen oli asennettu aikaisemmin sähköpatteri (joka on hyvin vaarallinen) poistamaan ongelmaa (joten ongelma on ollut aikaisemminkin) . Nyt tulevat siis asentamaan lattialämmitystä, mutta pelkään että tämä ei auta asiaa, koska seinille ei tehdä mtn ja tämä musta on myös seinien saumoissa. Auttakaa mitä minun kannattaisi tehdä? Muuttaa suosiolla pois asunnosta (jos onnistuu, koska vuoden määräaikaissopimus)?

7

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • yeny

        okei. kiitos sinulle tästä! luuletko että se lattialämmitys ei tule auttamaan asiaan?


      • Yeny

        ainiin ja piti kysyä että eikö siitä terveyshaitasta täydy olla jotain näyttöä?


      • hhjjhhkj

        Minkälainen ilmanvaihto? Lämmin ja kostea saa homeet kukoistamaan. Kannattaa katsoa mitä lattiasta löytyy, se kertoo paljon koko kylppärin kunnosta.


      • yeny kirjoitti:

        okei. kiitos sinulle tästä! luuletko että se lattialämmitys ei tule auttamaan asiaan?

        Lämmitetty home ei ole yhtään terveellisempää.


      • Yeny kirjoitti:

        ainiin ja piti kysyä että eikö siitä terveyshaitasta täydy olla jotain näyttöä?

        Riittää, että on sairastunut ja menettänyt terveytensä pahimmassa tapauksessa loppuiäkseen. Tajuatko? Kukaan ei tule tuputtamaan setelitukkoja ja auttamaan joutuessanne muuttamaan ja kärvistelemään kaiken kanssa, kun se asunto on jäänyt jo taakse.

        Sinulla on lapset. Murise, jos eivät usko. Laki on kuitenkin puolellasi.

        Kukaan ei voi pakottaa asumaan asunnossa, jossa ei pysty olemaan:

        http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1995/19950481#L8P63


    • Yeny

      okei hei kiitos kovasti teille kaikille! sain vaihdettua asunnon jo :) ymmärsi aika hyvin kun kerroin haluavani pois asunnosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2736
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1184
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      979
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      61
      957
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      77
      871
    7. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      101
      818
    8. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      815
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      718
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe