Äänestikö uskovaiset trumppia?

Kuulin yhden kertovan että amerikan vl-uskovaiset äänestivät trumppia? Koska kuulemma ovat repubilkaani- puolueuskovia, ja siten ei voi äänestää demokraatteja.
Eikö suomessa ole vähän sama systeemi että saa vain änestää keskustaa ja kokomusta.
Miten on asian laita?
13196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ei kaikki. Kyllä jenkeissä moni vl äänesti myös Clintonia.
Heidän oli tehtävä valinta kahden huonon välillä. Osa päätyi Trumpiin, osa Clintoniin.
Alustavasti Jenkkien vl:t olisivat halunneet republikaaneista ihan jonku muun ehdokkaan. Tänä päivänä aika moni Amerikan vl on hyvin huolissaan Trumpin tavasta johtaa maata.

Äänestä

Uskovaiset äänestää oikestoa ,kaikki vasemmistolaiset ovat jumalankieltäjiä ,näin on sanottu.

Äänestä
  • Ei pidä paikkaansa. Noin saatettiin ajatella joskus 70-luvun lopussa, jolloin muutenkin vaikutti erilaisia oppiharhoja liikkeessämme. Monet yhdistivät tuolloin vasemmistolaisuuden Neuvostoliiton kommunismiin, jonka arvot olivat ateistiset.
    Nykyään joka ikinen uskovainen tietää, että myös vasemmistolainen voi olla uskonnollinen, eikä vasemmistolaisuus tarkoita samaa, kuin ateismi.
    Myös se, että maaseudun puolue olisi ainoa oikea puolue, on mennyttä aikaa. Tänä päivänä vanhoillislestadiolainen voi äänestää ihan yhtähyvin myös vihreitä ja vasemmistoakin.

    Äänestä

  • Kreeson kirjoitti:

    Ei pidä paikkaansa. Noin saatettiin ajatella joskus 70-luvun lopussa, jolloin muutenkin vaikutti erilaisia oppiharhoja liikkeessämme. Monet yhdistivät tuolloin vasemmistolaisuuden Neuvostoliiton kommunismiin, jonka arvot olivat ateistiset.
    Nykyään joka ikinen uskovainen tietää, että myös vasemmistolainen voi olla uskonnollinen, eikä vasemmistolaisuus tarkoita samaa, kuin ateismi.
    Myös se, että maaseudun puolue olisi ainoa oikea puolue, on mennyttä aikaa. Tänä päivänä vanhoillislestadiolainen voi äänestää ihan yhtähyvin myös vihreitä ja vasemmistoakin.

    Kyllä SRK:n toimistolla oltiin jo 60-luvun puolivälissä erittäin vasemmistovastaisia ja ja puhujatkin valjastettiin propagandatyöhön. http://laestadianleaks.blogspot.fi/2010/08/srkn-kerjuukirje-sytlle-1221965.html

    Äänestä

Kahdesta kehnosta on huono valita. Kannattaisi jättää äänestämättä.

Suomessa vl:t äänestää kepua ja kokoomusta vaikka he ovat abottien puolella. Siis sen että 10 000 valtion suojissa tapetaan !!!

Äänestä
  • Varmasti moni saattoi jättääkin äänestämättä. Ei muuten pidä paikkaansa, että meikäläiset äänestäisivät kaikissa tilanteissa kepua tai kokoomusta. Itse ainakin olen antanut aika usein äänen myös muun puolueen ehdokkaille. Olen äänestänyt jopa vasemmiston edustajaa.

    Äänestä

  • Kreeson kirjoitti:

    Varmasti moni saattoi jättääkin äänestämättä. Ei muuten pidä paikkaansa, että meikäläiset äänestäisivät kaikissa tilanteissa kepua tai kokoomusta. Itse ainakin olen antanut aika usein äänen myös muun puolueen ehdokkaille. Olen äänestänyt jopa vasemmiston edustajaa.

    Ja mikä tulee Apottiin, niin mun mielestä on hyvä, että noita potilasjärjestelmiä kehitetään. Ei ole kovin kestävää, jos käytössä on useita potilastietojärjestelmiä. Olen muutenkin aika myönteinen koko Sote-uudistuksessa muutenkin.

    Äänestä

  • Ei kannata jättä äänestämättä. Kannattaa äänestää tyhjällä lipulla.

    Äänestä

Olen kuullut että suomalaiset uskovaiset jopa toivottavat Jumalan siunausta Trumpille, tuolle oikealle Donald Duckille (vai mikä se AkuAnkka on usa:ksi). Samoin olen kuullut sanottavan että esivalta annetaan Jumalalta joten Trumpin pelle on myös Jumalan lahja maailmalle. Samoin että nyt Amerikka sai hyvän presidentin. Clinton on kai ollut jopa joku outo hiippari ollut nuorena, niin sellaista ei missään tapauksessa voi kannattaa, vaikka on poliittisesti erittäin kokenut. Ei haittaa vaikka Trumppi on käyttäytynyt täysin sopimattomasti ja aivan julkisesti, tuota idiootin tuntuista tyyppiä voi silti pitää Jumalan valintana.
Ukko kuuluu samaan sarjaan hitlereitten ja kimjongungien kanssa. Kohta voi maailmassa olla tuliset oltavat.

Äänestä

Oikeat uskovaiset äänestää Einari Lepistöä.

Äänestä
  • Helluntailaiset ovat jyvällä tuossa asiassa. Jättäisivät vaan suutelemisen aikuisten heterojen ja homojen väliseksi.

    Siunauksella


    Kes

    Äänestä

Hillary Clinton kannattaa abortteja, mutta Trump ei kannata.

Tämän vuoksi kaikki oikeat uskovaiset USAssa äänestivät Trumpia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ASURESSU kirjoitti:

Kuulin yhden kertovan että amerikan vl-uskovaiset äänestivät trumppia? Koska kuulemma ovat repubilkaani- puolueuskovia, ja siten ei voi äänestää demokraatteja.
Eikö suomessa ole vähän sama systeemi että saa vain änestää keskustaa ja kokomusta.
Miten on asian laita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu