Miten on toiminut stop-go toiminta, ja onko ollut jotain negatiivista akkuun tai starttimoottoriin liittyvää häiriötä? Saako sen kytkettyä kokonaan pois päältä vai aina erikseen autoon mennessä?
Hyundai i30 stop-go
5
814
Vastaukset
- Gallen-gallela
Minua kiinnostaa sama asia vain sillä erolla, että kiinnostus koskee kaikkia Hyundaita. Saako niiden Start and Stopin kokonaan pois päältä vai joka kerta erikseen autoon mentäessä vaiko ei ollenkaan? Koko sammutusautomatiikasta ollaan luopumassa vähin äänin, mutta en tiedä tarkalleen milloin. Se kun ei ole koskaan saanut yleistä hyväksyntää, eikä ihme. Nyt suunnittelijatkin ovat havahtuneet siihen, että susi mikä susi.
- HuuHaataKokoJuttu
Mulla ei onneksi ole moista Hynyssä - vastaavassa Kiassa olisi ollut ja tämä olisi itselleni pitkä miinus.
Koko Start/Stop on keksitty jotta kaupunkiajossa saadaan vielä gramma tai kaksi pois CO2-päästöistä. Akun käyttöikä varmasti lyhenee ja epäilen samaa starttimoottorilta. Ei Suomen talvessa toimikaan, eikä se edes ole mikään pakollinen standardi.
Siitä huolimatta kaikilla autovalmistajilla CO2/kulutuslukemat poikkeavat jopa useita kymmeniä prosentteja ilmoitetuista labrassa mitatuista arvoista.- Osa-aikaeläkeläinen
Minun i30 pirssistäni tuo toiminto yritettiin poistaa irrottamalla piuha joka tunnistaa onko vaihde päällä. Seurauksena oli se että sähköisen käsijarrun häiriövalo paloi jatkuvasti. Piuha laitettiin takaisin. Huollon vetäjä sanoi että sammuttelu loppuu vuoden jälkeen kun akku ei enää ole täydessä iskussaan. Kyllä tuo toiminto vieläkin on, vaikka autoni alkaa olla 2-vuotias.
- E220_CDI
Start-Stop pitää olla oletusarvoisesti päällä käynnistyksen jälkeen, jotta valmistaja saisi laskea sen edukseen normikulutusmittauksessa. Siksi niitä ei saa pysyvästi pois.
Normikulutusmittauksen ajosykli on ihan päätöntä poukkoilua ja pitkiä seisokkeja parkissa, joten tämän härpäkkeen merkitys korostuu normimittauksessa, ja siksi kaikki valmistajat sen asentavat. Ja se on suomalaisen ostajan selvä etu, joka pudottaa uuden auton autoveroa ja jokaisena vuonna myös sen ajoneuvoveroa, vaikkei kuljettaja osaisikaan ajaa normilukemilla. Sekin muuten on nykyautoilla mahdollista, mutta vaatii hyvän ympäristön ja osaavan kuskin joka harrastaa ajamista.
Itse en ole huomannut kuin yhden ainoan haitan Start-Stopista, ja se on oman autoni automaatin öljynvaihdon lisähinta, koska turbiinin esipaineistava sähköpumppuhärdelli pitää purkaa pois edestä että pääsee laatikkoon käsiksi. Muutenhan tuo toimii oikein mainiosti.
Nykyautojen laturit ovat niin suuria, ettei akun kuntoa määrää starttausten määrä, vaan latausalgoritmin hyvyys. Sitäpaitsi Start-Stop ei edes aktivoidu akkujännitteen ollessa liian alhainen. Startin kesto on startin mitoituksesta kiinni. Siksi kolmannekseen, jotkut valmistajat lisäävät start-stoppia varten toisen akun, ettei varmasti tule mitään ongelmia varsinaisen starttiakun kanssa.
Jos ongelma on ihan kestämätön, on ratkaisu sama kuin nykyajan CAN-väyläautoissa yleensäkin. Eli lisää kontrollereita väylälle. Hommatkaa jostain ohjaamon CAN-väylän väyläliittimet ja lisätkää sinne tuommoinen kontrolleri, joka painaa puolestanne Start-stopin pois joka käynnistyksessä, jos asia vaivaa:
http://www.a-a.de/product_info.php?info=p921_cannect-start-stop-deaktivierung-fuer--siehe-kompatibilitaet-im-textfeld-.html - enNäeOngelmaa
Eihän ole kummoinen ongelma kun oppii pian painamaan ohitusnappia kun auton käynnistää. Yleensä starttit ja akut ovat parempia näissä autoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937658
- 403702
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021856- 241120
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html32983Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,27951Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53827Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31752Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60739TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o268703