medborgarinitivativet för bevarande av heljour på Vasa Centralsjukhus.
Vastaukset 62
- intesåilla
Fint resultat på en vecka.
- ingahåsa
Här är över 5 månader tid så månne inte det ordnar sig.
- mångapappers
Där är över 30 000 namn nu.
- 4februari
mångapappers kirjoitti:
Där är över 30 000 namn nu.
32 693 namn.
- iprisma
mångapappers kirjoitti:
Där är över 30 000 namn nu.
Jag var i butiken och det var nästan hela tiden nån där och skriver under lappen.
- jättebra88
iprisma kirjoitti:
Jag var i butiken och det var nästan hela tiden nån där och skriver under lappen.
Det finns ju de här lapparna på otaliga ställen.
- embär
Japp, det ordnar sig.
- bravooooooo
Folk ställer upp om det anser att frågan är viktig.
- österbotten10
Nu just,31 944 !
- sou_what
Asiasta on jo päätetty demokraattisesti
- tasapuolisuus
sou_what kirjoitti:
Asiasta on jo päätetty demokraattisesti
Päätöstä vastaan protestoidaan myös demokraattisesti.
- 8520
Demokratiassa enemmistö määrää ja vähemmistö vikisee ja niinhän tässäkin tulee käymään jos enemmistöllä on selkärankaa joka ei valu housuihin.
- ytterligare-
Bra går det.
- UMWEeeeeeee
Ihan sama tuleeko tästä ns kansalaisaloite.
Päätös EI TULE MUUTTUMAAN.- undersker
Man ska aldrig säga aldrig.
- vaasavasa
Se "päätös" on jo muuttunut. Ja lisää muuttuu.
- asenne_
Näinkö fennomaani suhtautui myös pakkoruotsia pois ajavaan kielialotteeseen? Ei ihmekään että siitä ei mitään tullut, kun suhtautuminen oli valmiiksi negatiivinen!
- fennopelle
asenne_ kirjoitti:
Näinkö fennomaani suhtautui myös pakkoruotsia pois ajavaan kielialotteeseen? Ei ihmekään että siitä ei mitään tullut, kun suhtautuminen oli valmiiksi negatiivinen!
Pakkomielle estää järkevää ajattelua.
- femprosent
Hurrit ovat lapsellista sakkia, ei voi muuta todeta, jos hallitus ja eduskunta on jo asian päättänyt asian, sitä ei nämä joukkokirjeet muuksi muuta. Rkp:n viha-politiikka onkin tähdätty kunnallisvaaleihin. Miksi olette oppositiossa, saanen kysyä?
- lapssakkia
Hallitus ja eduskunta ne aikoinaan päättivät myös sen, että pakkoruotsi saa jatkaa.
Fennot, "lapsellista sakkia"?
- suomenkielinen
Hienoa!
- lyckatillbara
Ännu behövs många namn.
- tweet-
Måste vara aktiv, nu eller aldrig.
- framåt
Redan över 40.000?
- onsdag
Idag 42 000.
- ingenpanik
16 000 namn fattas ännu,men här är ju gott om tid.
- asdfaswgsxfdga
Jag ser inte fram emot att beskåda allas besvikelse då detta medborgarinitiativ inte ändrar på något. Den här regeringen ändrar sig inte.
- kritiken
Kanske det, men säkert dom förstår att akta sig vad man kan göra, vi tar inte emot vad som helst.
- jospa-
Antaa kerätä vaan. Voi kerrankin käydä niin että edes ruotsalainen säätiöraha ei saa kansanedustajia kääntämään takkiaan.
- folksvilja
Här används inga stiftelsepengar.
- dåimål
12 000 namn räcker.
- kirkastusta
Viime vuotinen kielialoite alkaa paljastua todella naurettavaksi pienen piirin touhuksi, kun nyt nähdään tämä Vaasa-aloitteen menestys.
- Gunvaldgg
"menestys"?
Tämä RKP:n tehtailema aloite ei menesty luonnollisestikaan .
Eduskunta kaataa sen toisenkin kerran
On musiikkia korville rkp:n kaikkinainen valitus...
Kuten Thorsin valitsemattajättäminen:)
Niin makaa kuin petaa.... - skillnaden
Gunvaldgg kirjoitti:
"menestys"?
Tämä RKP:n tehtailema aloite ei menesty luonnollisestikaan .
Eduskunta kaataa sen toisenkin kerran
On musiikkia korville rkp:n kaikkinainen valitus...
Kuten Thorsin valitsemattajättäminen:)
Niin makaa kuin petaa....Ändå gör människor något konkret istället för att sitta och gnälla på nätet som fennorna gör om pakkoruotsi.
- bättre.folk
Kerrankin hallitus tekee jotain konkreettista. Alkaa toimia eikä ole ruotsalaisten renkipoikana joka asiassa.
- Aaaapuvva_Ne_vie_piirin
Seinäjokiset saa pitää Törnävän pyöreän kopin pehmustetusta seinästä kynsin hampain kiinni.
ei taida pahemmin sveduja sairaalat kiinnostaa.
3sataatuhatta , niin luulisi , etä 50tuhatta löytyy heittämällä- oijoioi
5 miljoonaa suomenkielistä, ainoastaan 20.000 allekirjoitti kielialoitteen viime vuonna. Nettifenno on yksin.
oijoioi kirjoitti:
5 miljoonaa suomenkielistä, ainoastaan 20.000 allekirjoitti kielialoitteen viime vuonna. Nettifenno on yksin.
Eipä Baja-Maja plöräyttänyt aivopierua tämän epäkohdan vuoksi.
- LilleochFreude
Varmasti satoja tuttuja allekirjoituksia: Muumipeikko, Hemuli, Nuuskamuikkunen, Peppi Pitkätossu, Pelle Svanslös, Emil, Wallander, Beck
- rotuerottelija-
Ja Suuri henkinen johtaja Freudenthal.
- vifårse
Färdig i februari, rekordfart.
Nu fattas bara 10 000 underskrifter
- österb
Människorna är medveten om sakerna, det syns.
- vifortsätter
österb kirjoitti:
Människorna är medveten om sakerna, det syns.
Väldigt många pappersunderskrifter.
- hurrahurrahurra
Redan 41 453 namn,
- taaskerran-
Protesti on voimakas hallituksen sähläilyä kohtaan. Soteselvityksessä VKS:n potilasmäärät oli laskettu aivan virheellisesti, minkä VKS:n johtava lääkäri toi ilmi selvästi. Ministeri Rehula vain levittelee käsiään, vaikka asia pitäisi selvittää heti ja kunnolla, lupasi palata asiaan vasta myöhemmin hallituskauden jälkeen. Tuota asian johtamistyyliä kai kutsutaan kepuloinniksi. Ihmetouhua.
- manvetaldrig
Det kan hända mycket ännu innan vårdreformen är klar på alla håll.
- Hur.täcks.ni
Lakialoite menee Eduskuntaan (jos sinnekään) Eduskunta äänestää aloitteen roskakoriin, jonka tunnollinen siivoja kiikuttaa kierrätyspaperi-laatikkoon. Ja taas on rkp myrtsinä.
- tervetuloa.elämään
Kai se kirpaisee kun enää ei saakaan kaikkea läpi mitä keksii vaatia.
- lyfterpåhatten
Bättre ändå att göra något än att sitta och vänta att någon annan skulle ta itu med fråga.
- gårframåt
44 000 namn.
- bergkjell
Fattas inte många då.
- fredag10
bergkjell kirjoitti:
Fattas inte många då.
Fattas ca. 4500 namn.
- ihanaaa.aa
Ihanaa, ihanaaa.
- onnkes
Nyt jo...kielialoite ei puolessa vuodessakaan!
- påslutrakan
49 274 underskrifter.
- apocalypse.now
We Wann! It Smells Like Victory!
Mutta mitä? Nothing? - slutsumma
Drygt 500 namn behövs ännu.
- klånken
Nästan 53 000 underskrifter, bra med namn i reserv om alla "inte duger ".
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom691082- 64872
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66856- 53848
- 187832
Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72712Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi64707- 42706
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal206680Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki28634Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26578- 42548
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S51548Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen169474Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47474- 18458
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12427Makeinen, asiaa sinulle
Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il28393Huumekauppaako
”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”9384J-mies!
Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin32382