Protektionismin lisääntyminen on alkanut huolestuttamaan maailmalla, Suomessa ja Iissä.
Maailmalla ollaan hyvin huolestuneita Trumpin protektionismisista suunnitelmista.
Suomessakin tästä koiruudesta saatiin jälleen päätös, että se on täysin sallittua kun puuhastelijana on tämä kiltin näköinen herra, jonka uskonnossa lie sitten kaikki sallittua.
Tämä suosiminen näyttää nyt sitten olevan vallalla Oulunkaaren kuntayhtymässä Iissäkin.
Kolme sai yhtymästä loparit kun piti yksi Iin (ex kai) virkamiesperheen miniä saada toimeen.
Kun lapset tuli kouluikään niin rouva käväs n. vuoden pikakurssin että saatiin junailtua toimeen.
Ei kyselty jätkäperheen huomattavasti pätevevöityneempiä ihmisiä sinne töihin, ei tullut kyselyjä.
Kyllä niin sylettää ja mieli on niin kovasti pahoittunut.
Protektionismi lisääntyy
7
483
Vastaukset
- Saxofonistinveli
Niin, olihan sitä tässä pari vuotta sitten Iin kunnantalollakin Kuivalainen kunnanjohtaja, Kuivalainen kontrolleri ja vielä Kuivalaisen kontrollerin tytärkin töissä ja hyvin meni.
Ja eikös jo Epyktin aikaan ollut valtion viroissa suosittua nepotismi?
Ei sitä kuulkaas aina kannata syyttää Donald Trumpetistia, ku suomalainen pääministerikin osaa asiansa.
Oiskohan se puoluesidonnaista?
On muuten ko. puolueella hurja kuntavaalilista täällä Iissä; onpa jopa ex- kokkareitakin listoilla.... - asijoistatietävä
Onko se nyt niin kauhiaa vaikka sukulaisen hommaa virkaan? Onhan se osoittanut, kun on valtaan päässyt, että on geenit kohillaan.
- EpyktinEno
Niinpä, Lapissa on paikkakunta nimeltä Salla.
Sitten nimitetään Sallan taudiksi erästä syndroomaa, joka aiheutuu liiallisesta
sukulaisten suosimisesta. Olen juuri samaa mieltä asijoistatietävän kanssa: mitä serkumpi, sitä herkumpi.
Kuivalaiset ovat herkkuja. - nimimies
Teon seuraukset voivat olla ennalta arvaamattomat, sillä hänen päälle on langennut paha karma. Iissä ei tulla sallimaan tuollaista kun on kyse varsin leuhkasta suvusta ja miniästä.
Karman lain mukaan jollekin on haittaa teosta, joka hyödyttää toista. - Anonyymi
"Onhan se osoittanut, kun on valtaan päässyt, että on geenit kohillaan."
Eipä osannut anonyymi perustella miten sukulaisen hommaaminen virkaan todistaa geenit kohilleen tai miksi se estäisi virkaan hommattua sukulaista sähläilemästä ja kusemasta hommia, mutta kommentti puhuu niin mestarillisesti itseään vastaan, että saipahan tästä iltavuoron jälkeen kunnon naurut. Kiitoksia siitä. :)
- kaikenkansannähtäväksi
Nepotismia on ollut kauttaaikain ja tulee aina olemaan mutta se on vain tullut nykypoliitikkojen aikana sekä nykyaikaisten viestimien ansiosta näkyväksi.
- Anonyymi
Ei se ole tullut nykyaikaan. Kyllä se on ollut aivan alusta alkaen, vaikka sinä et sitä tietäisikään. Nepotismilla, valheilla ja varastamisella meitä niinkuin muitakin hallitaan. Valehtelun lisäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv252426- 1142066
- 1151681
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?421533Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91477Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901065Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161201016Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87965Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35957Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15949