Protektionismin lisääntyminen on alkanut huolestuttamaan maailmalla, Suomessa ja Iissä.
Maailmalla ollaan hyvin huolestuneita Trumpin protektionismisista suunnitelmista.
Suomessakin tästä koiruudesta saatiin jälleen päätös, että se on täysin sallittua kun puuhastelijana on tämä kiltin näköinen herra, jonka uskonnossa lie sitten kaikki sallittua.
Tämä suosiminen näyttää nyt sitten olevan vallalla Oulunkaaren kuntayhtymässä Iissäkin.
Kolme sai yhtymästä loparit kun piti yksi Iin (ex kai) virkamiesperheen miniä saada toimeen.
Kun lapset tuli kouluikään niin rouva käväs n. vuoden pikakurssin että saatiin junailtua toimeen.
Ei kyselty jätkäperheen huomattavasti pätevevöityneempiä ihmisiä sinne töihin, ei tullut kyselyjä.
Kyllä niin sylettää ja mieli on niin kovasti pahoittunut.
Protektionismi lisääntyy
7
498
Vastaukset
- Saxofonistinveli
Niin, olihan sitä tässä pari vuotta sitten Iin kunnantalollakin Kuivalainen kunnanjohtaja, Kuivalainen kontrolleri ja vielä Kuivalaisen kontrollerin tytärkin töissä ja hyvin meni.
Ja eikös jo Epyktin aikaan ollut valtion viroissa suosittua nepotismi?
Ei sitä kuulkaas aina kannata syyttää Donald Trumpetistia, ku suomalainen pääministerikin osaa asiansa.
Oiskohan se puoluesidonnaista?
On muuten ko. puolueella hurja kuntavaalilista täällä Iissä; onpa jopa ex- kokkareitakin listoilla.... - asijoistatietävä
Onko se nyt niin kauhiaa vaikka sukulaisen hommaa virkaan? Onhan se osoittanut, kun on valtaan päässyt, että on geenit kohillaan.
- EpyktinEno
Niinpä, Lapissa on paikkakunta nimeltä Salla.
Sitten nimitetään Sallan taudiksi erästä syndroomaa, joka aiheutuu liiallisesta
sukulaisten suosimisesta. Olen juuri samaa mieltä asijoistatietävän kanssa: mitä serkumpi, sitä herkumpi.
Kuivalaiset ovat herkkuja. - nimimies
Teon seuraukset voivat olla ennalta arvaamattomat, sillä hänen päälle on langennut paha karma. Iissä ei tulla sallimaan tuollaista kun on kyse varsin leuhkasta suvusta ja miniästä.
Karman lain mukaan jollekin on haittaa teosta, joka hyödyttää toista. - Anonyymi
"Onhan se osoittanut, kun on valtaan päässyt, että on geenit kohillaan."
Eipä osannut anonyymi perustella miten sukulaisen hommaaminen virkaan todistaa geenit kohilleen tai miksi se estäisi virkaan hommattua sukulaista sähläilemästä ja kusemasta hommia, mutta kommentti puhuu niin mestarillisesti itseään vastaan, että saipahan tästä iltavuoron jälkeen kunnon naurut. Kiitoksia siitä. :)
- kaikenkansannähtäväksi
Nepotismia on ollut kauttaaikain ja tulee aina olemaan mutta se on vain tullut nykypoliitikkojen aikana sekä nykyaikaisten viestimien ansiosta näkyväksi.
- Anonyymi
Ei se ole tullut nykyaikaan. Kyllä se on ollut aivan alusta alkaen, vaikka sinä et sitä tietäisikään. Nepotismilla, valheilla ja varastamisella meitä niinkuin muitakin hallitaan. Valehtelun lisäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1284639Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu293377- 203315
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt472979Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka512965Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222839Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod182590Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132315- 92199
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135