Eikös nykyisin laivalta ostetut kaljat, lonkut ja siiterit ole halvempia kuin maista ostetut(Ei ole töllkkipanttia laivalla)? Siksipä kysymykseni kuuluu voiko laivalta ostettuja kaljoja viedä kesken risteilyn pakettiautoon autokannelle? Vai onko niin että autolla matkatessa pitää juomat ostaa aina maista?
Alkoholia autolla virosta/laivalta
10
4555
Vastaukset
- Tallinksivustolta
Oleskelu autokannella on matkan aikana kielletty. Autokansi on suljettu matkan aikana ja avataan puoli tuntia ennen satamaan tuloa.
- lastaaite
Kyllä tuo laivahenkilökunta homman hoitaa, eli
teet vain ennakkotilauksen ja lavat tuodaan
auton viereen.- NeitsytAutoilija
Mistä tällaisia tilauksia voi tehdä?
- Jkkhgh
Laivojen sivuilta esim tallink pre order
- SekäEttäs
Laivamatkan aikana autokannella käynti onnistuu vain uudella Megastarilla, jos on varannut "autotallin".
Toki muissakin vähän ennen maihintuloa, eli jos joku vahtii ostoksia, niin ehtiihän niitä roudata autoon aika monta kertaa...
Viikkarilla ja Eckeröllä voi varata "parkkipaikan" jolloin autoa ei ajeta ulos ollenkaan Tallinnassa ja PreOrderilla voit tilata juomat, jotka toimitetaan auton viereen ennen autokannen avaamista paluumatkalla, jolloin pääsee lastaamaan ostokset autoonsa.- persuunta
Megastarilla tuo autotalli maksaa 10 euroa.
- Kustannuslaskelmia
persuunta kirjoitti:
Megastarilla tuo autotalli maksaa 10 euroa.
Lisää normaaliautopaikkaan, vai sen sijasta?
- persuunta
joo lisämaksu on .
- saa-kanneltakin
Autokannella on oma viinakauppa, josta voi ostaa ainakin kaljalavoja. En tiedä sitten missä vaiheessa siellä kannattaa käydä. Ehkä heti mennessä, niin ei tule kiire roudata lavoja autoon. Itse ostan aina maista. Pantit ei haittaa, koska ne voi palauttaa seuraavalla reissulla.
- My__way
Viikko sitten kävin viimeksi Tallinnassa Viikkarilla päiväreissulla, auto laivalla parkissa. Autoparkin hinta vaihtelee sesongin mukaan, nyt maksoi kolmekymppiä.
Menomatkalla pre order -pisteessä tilaus (minimi 250 €) sisään ja maksu saman tien. Perillä kassi mukaan ja kaupungin myymälöistä jokunen tarjous- tms. pullo völjyyn, sitten paluu laivalle.
Tilatut ja valmiiksi maksetut juomat (lähinnä viiniä ja olutta laatikoittain) odottivat autokannella auton takapuskurin vieressä valmiina kyytiin nostettaviksi. Maista tuodut tuomiset saattoi nostaa autoon siinä samalla, niin eivät olleet haittaamassa viihtyvyyttä paluumatkalla.
Oluissa oli päällä jokin hiljaisen kauden erikoistarjous viimeistä päivää, tarjous-Olvin hinta reilusti halvempi kuin maissa pantteineen. Yleensä laivalta ostettuna tulee himpun kalliimmaksi, jos jättää Viron panttimaksun hyödyntämättä. Hintaero niin pieni, että en viitsi raahata olutta maista enkä varsinkaan palauttaa Viron panttitölkkejä aikanaan takaisin Tallinnaan.
Laivaostoksista saa ainakin Viikkarilla bonuskuponkeja, joilla seuraava matka tulee puoli-ilmaiseksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1024437Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743821168- 1861042
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091022Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna83893Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47891- 64881
- 64846
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk10837Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64816