säästämisen järkevyys

esimerkkikö

Missä lienee järjen raja, millä tavoin on saatava säästöön ja miten paljon kerran kuukaudessa. Sen raja kulkenee rahapussissa, paljonko on laittaa säästöön ja tallettaa tilille. Mistä otetaan, missä säästetään, sehän se ratkaissee sen, paljonko minulla on laittaa tilille. Onko siis järkevää säästää rahaa tilille, jos sen sijaan rahan arvoa voisi kasvattaa osakkeilla ja koroilla, ostamalla puhdasta kultaa, jalokiviä, ja niin edelleen. Onko minun säästämiseni minulle hyvä asia vai pihtaanko liikaa ja kärsin itse vai tuhlaisinko rahani osakkeisiin. Mikä kannattaa.

2

212

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teepee6

      Jos osakesijoittaminen tuntuu tuhlaamiselta, en lähtisi siihen. Toisaalta osakkeisiin sijoittaminen ja tilille säästäminen eivät ole toisensa poissulkevia asioita, sillä osakkeiden osto tulee sitä halvemmaksi osaketta kohti mitä suuremmalla summalla kerralla ostaa.

      Itse pidän säästötilillä yhtä hätävaratonnia, säästän toista vuoden, ja mikäli tämä toinenkin tonni ehtii säästyä, laitan sen osakkeisiin. Näin toimimalla olen uskotellut itselleni, että tuolle 1000-2000 euron ylimenevälle osalle "en keksinyt parempaakaan kohdetta" joten sen "tuhlaaminenkaan" ei tunnu niin pahalta.

    • riittääkaikkeen

      Minä olen nyt saanut tilille sen, verran, että siitä voi jo kuiskutella. Amerikan matkaa en voi koskaan tehdä, rahat ei riitä kaikkeen, mutta saan pienen potin säästöön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      32
      2881
    2. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      172
      2255
    3. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      62
      2234
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      1968
    5. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1326
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1323
    7. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      13
      1308
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1204
    9. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1181
    10. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      11
      1174
    Aihe