Monta kanavaa auki -juttu Hesarissa

Diagnostisoitu_myöhään

Tänään 2.2.2017 oli ADHD:stä hyvä juttu Hesarissa. Lukekaa ja kommentoikaa!

Kyseinen nainen sai diagnoosin "vasta" 38-vuotiaana, itse olin useamman vuoden yli viidenkymmenen. Sama lääkäri, joka jutussa mainittiin. Itselläni on ollut koko eliniän kestänyt ahdistus, hyvin voimakas, ADHD-lääkkeet eivät minulla purreet, lääkäri arveli ahdistuksen vievän niistä tehon. Liitännäissairaus se ahdistus ja sitä yritettiin hoitaa vuosikymmeniä tuloksetta.

Kouluaikana kukaan ei kiinnittänyt huomiota oppimisvaikeuksiini ja minulta meni 20 vuotta hukkaan, jutun naiselta vain 10. Lisäksi hänellä oli kannustavia läheisiä ja ystäviä. Minulla ei ollut kumpiakaan, pakotettiin pysymään paikallaan, raahattiin kirkkoon, puhua ei saanut, itsensä esilletuominen oli kai jotain syntiä. No ei minulla mitään perhettä ollutkaan, isästä ei tietoa ja äiti oli mitä oli ja jätti minut omalle äidilleen, joka vain haukkui ja tyrkytti sitä uskontoa.

Oloni alkoi hieman helpottua, kun jätin kolmekymppisenä taloudellista syistä opinnot kesken ja menin pysyvämmin työelämään. Olen elämäni aikana toiminut useilla aloilla ja ammateissa, opetellut aina uutta ja uutta itse työssä, en minkään kirjojen tai papereiden kanssa. Paperit ovat minulle kauhistus. Viimeisimmässä työpaikassani käytin pelkkää kannettavaa tietokonetta, minulla ei ollut paperin paperia, ei mappeja joita muilla oli kaapit pullollaan.

Työelämässä olin vajaat pari vuotta yli alimman eläkeiän, olisin vieläkin, jos työ ei olisi ihan muista syistä kuin iästäni johtuen päättynyt. Työelämässä löysin vahvuuteni. Olen hyvä esiintyjä, rakastan esiintymistä. Olen hyvä tuottamaan suomen kielellä tekstiä. Lisäksi minulla on soveltuvuuskokeissa todettu erittäin hyvä looginen päättelykyky ja siitähän ei ole haittaa, jos on tietojärjestelmien kanssa tekemisissä.

ADHD:n kanssa elämä on töytäilyä, harha-askelia, ajoittain aivan kamalaa!!!! Ei ihmissuhteita, vain kohtaamisia ja ei minulle paikallaan pysyvä tylsä perhekeskeinen elämä sopinutkaan. Olen muuttanut kymmeniä kertoja. Työpaikkojen määrää en ole kyennyt laskemaan, koska aiemmin oli niin paljon tilapäistöitä eikä niitä näy työeläkeotteella, silloiset karttumarajat koskivat paitsi ikää, myös työsuhteen pituutta.

Hesarin juttu oli hyvä. Mutta miksi ei koskaan kirjoiteta, että sairauden kanssa voi joutua elämään niin että kaikki ei ole happy end kuten siinä jutussa ja vanhoissa saduissa? Ja että elämä voi mennä tavallaan hukkaan, kun se on alusta alkaen yhtä töytäilyä. En haluaisi elää kauhean vanhaksi, koska silloin ei enää ole mitään tulevaisuutta. Minä en vanhoja muistele, vaan suunnittelen koko ajan tulevaa, jota onneksi vielä on harrasteiden muodossa. Ja kun kunto on kohtalainen voi tehdä paljon mukavia asioita. Rahapuoli kyllä on persiistä ja se huolestuttaa.

1

234

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Räpäti

      Se juttu on vaan tilaajille. Onko sulla laittaa kuvakaappauksia niin pääsee muutkin lukemaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1682
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      107
      869
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      634
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      608
    6. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      90
      606
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      536
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      520
    Aihe