Lakkojohtajako pääministeriksi

Nyt valitaan puheenjohtajaa sdp:lle. Toiveena on, että seuraavissa eduskuntavaaleissa sdp on suurin ja pääsee pääministeripuolueeksi.

Kun olen pitänyt tekniikan miestä ja teollisuusjohtajaa sopivana, on "lakkojohtaja" mahdollisimman epäpätevä

Jos demarijohtoisella hallituksella menee huonosti, niin ketkä menevät kadulle kylltteineen "ME VAADIMME", ei kukaan.

Tarvittava "sosiaalinen aspeksti" on aina oltava. Vähäväkisten ja syrjäytyneiden asemat ja asiat on aina hoidettava. Jos sydän on oikealla puolella, se on vasemmalla.

11

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siihen_tarvitaan_kaksi

      Tämä lakkokenraali ainakin piti jäsenistön puolta. Usein riitti uhkaus lakosta...

    • köyhälaulaja

      Leipäjonotko ovat lääke syrjäytymistä vastaan? Entä leikkaukset, jotka takaavat opiskelumahdollisuudet?

    • demutvituttaa

      Eläkeleikkaajan valitsivat puheenjohtajaksi.. Juopa demuihin syvenee..

      • En satu muistamaan aikaa, jolloin demarit olisivat muodostaneet yksin hallituksen.


    • Näin.se.menee

      Mitä sitä valittaa, kansa kuuluu valita jos se on sdp ja Rinne, jos keskusta ja Sipilä niin hyvä niin jos on Soini silloin on maailman kirjat sekaisin.

      • eikösinustataukki

        On syytä jos elintasosi vainoja johtoon?


      • grammarinneula
        eikösinustataukki kirjoitti:

        On syytä jos elintasosi vainoja johtoon?

        Älä viitsi jankuttaa.


      • vaikanatatkomulkku

        Ikinä ei saa eläkeläisten unohtaa eläkeleikkssjia.. Tuhotyö kostettava..


    • etteivät.tuhlaisi.niin.p

      Eläkkeitä voi hyvin pudottaa yhteisen hyvän vuoksi. Eihän eläkeläisten tarvitse niin paljoa matkustella ulkomailla.

    • Täällä on monta kauhuvison esittäjää ja yhtä paljon niitä, jotka nuolaisevat ennen kuin mitään on tarjolla. Eduskuntavaaleihin on vielä aikaa ja realistinen asennoituminen lienee paikallaan. Vaalien tuloksena tulee olemaan vähintään kahden puolueen, luultavasti useamman muodostama koalitiohallitus. Värivivahteet sitten vaalien jälkeen.

    • Lakkojohtajalla on sentään oikeustieteellinen koulutus, eikä hänellä taida olla oma suu lähempänä kuin kontin suu, niinkuin nykyisellä insinööripääministerillämme on.
      Huonompiosaiset ihmiset ovat kuitenkin enemmistönä, eikä ökyrikkailla ole vaatinattomasta elämästä mitään käsitystä, joten on hyvä jos johtoon tulisi jämäkkäotteinen, oikeudentajuinen henkilö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      411
      3528
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      317
      1595
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      114
      1422
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      85
      1389
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1348
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1316
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1226
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      1149
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      32
      1022
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      38
      940
    Aihe