Jos 20 palstan kirjoittajaa ja lukijaa ottaisi tehtäväkseen joka päivä ilmiantaa ylläpidolle 28 väärällä palstalla olevaa, itseään loukkaavaa tai muuten sopimatonta viestiä, niin koko palsta olisi siivottu 1000 päivässä. Ei olenkaan mahdoton urakka.
Jospa siivoaisimme palstan?
47
613
Vastaukset
Joo! Kannatan
- NaurettavaSuunta
Tietyistä aiheista täällä trumputinistien persulassa ei saa näköjään puhua, mode voisi edes esittäytyä.
- hyhhyhyhyhyyy
Tästäkin on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.
- zxkdcfhf
Tein äsken viikonloppusiivouksen kämppääni. Se riittäköön. Suosittelen muillekin säännöllistä siivousta. Vaatteet ja tavarat paikoilleen jne.
- KekkosSlovakia
Niin tietysti pitää määritellä ensin, keiden mielipiteet ovat oikeita ja keiden vääriä.
Tai ketkä saavat esittää mielipiteitä ja ketkä eivät.
Nythän vasemmisto ja vihreät määrittävät oikean puheen, aivan kuten Kekkosen aikaan. Silloinhan vain Kekkonen sai puhua neuvostoliitosta.
Niin se vain historia toistaa itseään.Jokainen voi tehdä itse tuon määrityksensä. Epäilyttävä ja poikkeava mielipide voi olla väärä.
- IlmiAntajaPavlik
tuttumies kirjoitti:
Jokainen voi tehdä itse tuon määrityksensä. Epäilyttävä ja poikkeava mielipide voi olla väärä.
Tai sitten vain sellainen mielipide, josta ei satu tykkäämään.
- 21.demokraatti
Mielestäni se, että olet anastanut itsellesi yksinoikeuden määrätä sen että kenen pitäisi saada päättää ja määritellä että kenen mielipiteet ovat oikeita tai vääriä, on demokratian vastainen!
Täten esitänkin, että pidämme suljetun lippuäänestyksen jolla päätämme että järjestämmekö vaalit joilla valitaan työryhmä pohtimaan "mielipiteiden oikeellisuus" aloitteen sisältöä ja siitä muodostuneen mietinnön mahdollisesti aiheuttavan käytännön toimiin ryhtyvän järjestelytoimikunnan kokoonpanoa ja organisaatiota!
Mut ihan ensin juuaan KAHVIT ja syyään nisut!
*käärii hihat*
- alkurähjäys
S24:n tehtävä on muokata palsta asialliseksi ja toimivaksi. Vasemman laidan sininen valikko on aikansa elänyt, joten koko S24 olisi viisainta tyhjentää ja alkaa alusta. S24 voisi antaa tänne kirjoittaneille pari kuukautta aikaa kopioida roskansa, että mitään korvaamatonta ei häipyisi avaruuteen ja sitten poks.
- kylämiliisit
"Tuttumies"
Sinäkö olet se joka päättää kenen mielipiteet ovat niitä oikeita?- huttumies
Tyhjä palsta on tosiaan aika siisti, kuten tyhjä huonekin, mutta aika toimimaton. Voithan näpytellä omalla koneellasi viestejä lähettämättä mihinkään niin on mieluisia. Noita aiheettomia poistoja asiallista viesteistä täällä pelkästään on, roskaviestit pysyy eli ne roskaviestien lähettäjät noita poistoja tekee, femakot ja suvakit ellei mode itsekin ole.
Ei oikein toimi jos kaikki vaan poistattaa toistensa viestit, minua ei haittaa eri mieltä olevat, mutta ne jotka ei kykene väittelemään ja perustelemaan väitteitään, poistattavat. huttumies kirjoitti:
Tyhjä palsta on tosiaan aika siisti, kuten tyhjä huonekin, mutta aika toimimaton. Voithan näpytellä omalla koneellasi viestejä lähettämättä mihinkään niin on mieluisia. Noita aiheettomia poistoja asiallista viesteistä täällä pelkästään on, roskaviestit pysyy eli ne roskaviestien lähettäjät noita poistoja tekee, femakot ja suvakit ellei mode itsekin ole.
Ei oikein toimi jos kaikki vaan poistattaa toistensa viestit, minua ei haittaa eri mieltä olevat, mutta ne jotka ei kykene väittelemään ja perustelemaan väitteitään, poistattavat.Ei muuta kuin tuotantotavoitteet täyteen.
- köhkerö
Taitaa Tuttumies olla sarkasmin saralla hääräämässä :)
- IlmiAntajaPavlik
Sarkasmin kukka on kaunehin kukka - vai miten se meni?
- Timo3T
Olihan toi sarkasmia?
:P
- IlmiAntajaPavlik
Tsiisus. En ehtinyt kuin lähettää kommenttini, niin se jo poistui. Ei tainnut ylläpito edes ehtiä lukea sitä?
- IlmiAntajaPavlik
Nyt sie tuttumies sohaisit pahasti muurahaispesään. Yksi pitkä viesti poistettiin alta aikayksikön...lyhyet mitäänsanomattomat saivat armon.
Onko kaikilla järkevillä modettajilla vapaapäivä?- mee_pois
Kyllä tutumies astui nyt vihapuheen tielle. Tuttumies nimmerkille bania. Niin rumakin että.
- SiinäOnKunnonMies
mee_pois kirjoitti:
Kyllä tutumies astui nyt vihapuheen tielle. Tuttumies nimmerkille bania. Niin rumakin että.
Komiahan tuo on ku mikä. Se kai ei vielä baniin johda :)
- Ihan_kiva_vai_mitä
No mutta voithan sinä tumppumies hiplailla itseäsi sen sijaan.
- Suolidiktaattorit
Moderoijien tiedot voisivat olla esillä ja myös puoluekanta, niin tietäisi mitä täällä voi kirjoitella ettei loukkaa trumputinustipersujemodejen herkkaa hipiää.
Nimimerkin IlmiAntajaPavlik viestejä on näköjään poistettu tästä ketjusta. En ehtinyt itse ilmiantamaan. Päivän tavoite ei ole vielä täynnä.
Ainakin tämä: "No mutta eihän meidän itsemme tarvitse vaivautua, kun sinne tulee niitä virkojakin lisää ihan vain tuota tarkoi..."- IlmiAntajaPavlik
Joo. Menivät tosi vikkelästi...
Jollakulla nopeammat näppissormet kuin sulla. Ikävä kyllä, sen tavoitteesi vuoksi.
Ja vielä kun laitoin sieluni niihin kirjoituksiin.
Nyt ei enää runosuoni pulppua jotta saisin sinulle materiaalia täyttääksesi päivän tavoitteen. Yritän pää sauhuten miettiä seuraavaa ulostuloani...
- OikeaVaiVäärä
Koko käsite vihapuhe on sensuuria ja ihan täyttä huu haata.Oikeita mielipiteitä ei ole olemassakaan.Natsit yritti poistaa väärin ajattelijat.Samoin kommunistiset valtiot.
Samaanko nyt suomessa taas tähdätään.
Oltiinhan suomessakin melkoisia natseja sotia ennen ja sodan aikanakin.
Eikö historia ole opettanut mitään?- Kaltenbrunner-II
No mutta...saat täysin vapaasti valita, teemmekö Sinusta saippuaa vai lampunvarjostimen - aina on oltava vaihtoehto!
No nyt alkaa olla oikea rytmi. Tuore aloitus palstalla, mutta en ehtinyt lukea muuta kuin: Pahus...
- äSODKFÄPlkef
Trump on kiva!
- D.Trump
Luin viestisi, ja koin sen valitettavan asenteelliseksi persoonaani kohtaan!
POISTOON! Hyvä! Vihapuheiden sijasta kehupuheita.
Ihmiset eivät muuta mielipiteitään, vaikka heitä kuinka haukkuisi. Eivätkä ihmiset muutu mustasta valkoiseksi tai nuoresta vanahksi jne jne, vaikka kuinka pilkkaisi ja raivoaisi.
Mistä maailman muuttaminen paremmaksi siis alkaa?- Kyy_Nikko
Ydinsodasta!!!
- 21.kirjottaja
Mielestäni tämä aloitus oli syrjivä, ja mahdollisesti jopa rasistinen! YLLÄPITOOOO!!1!
*Se palstan 21. kirjoittaja, jota ei mainittu ollenkaan! Liekö ihonvärini tai uskontoni oli syynä?* - rasistit_hirteen
Vihapuhe pois!
Pitäiskö tässä olla jonkinlainen pisteytyskin sille, mitä poistetaan?
1 piste viestistä, joka ei ole aloitus
5 pistettä aloitusviestistä ja yksi piste jokaisesta kommenttiviestistä, jotka poistuvat samalla.
Entäs kun tein tänään aloituksen, joka lähti äkkiä pois? Saanko siitä mitään?- beethooven
Suokustan urkkijat ovat liikkeellä joka paikassa jo nyt.
- mitäveikkaatte
Onko moderaattorina bimbonainen joka poistaa kaikki aloitukset ja viestit mitkä joku haluaa poistattaa vai femakkosuvakkinainen joka poistaa oma-aloitteisesti kaikki järkevät viestit?
- Timo3T
Mun kantani tuohon on edelleen se, et kyllä siellä ihan vaan joku simpanssi banaanipalkalla paukuttaa näppistä molemmilla nyrkeillä, sen verran summittaisia nää poistot tuntuu olevan!? :/
Tai jos nää ihan oikeesti tekee joku ihmissukuun kuuluva, niin ammeessako se moderoi, koska ei noin vähäsillä aivosoluilla varustettu voi olla mitenkään sisäsiistiks koulutettu? :/
- Pärstälukemat-siivotaan
Usein tulee vastaan sellainen karvanaaman kuva ympyrässä. Palsta olisi visuaalisesti paljon siistimpi, jos siinä kohtaa saisi käyttää vain kauniin naisen kuvaa. Miss Helsinki ei vielä ihan kelpaa.
Vuorokausi on vaihtumassa. Aika moni sai päivätavoitteensa kasaan. Tästä on hienoa jatkaa!
- Nfnzndndndnd
Joo, hyvää huomenta myös täältä pietarista!
Vuoro alkoi just. Ihan sama mitä paskaa kirjoitan, kun pomo ei osaa sanaakaan suomea. Pääasia että kirjoitan jotain ja olen tekevinäni töitä. Vittu mitä paskaa! - Timo3T
oiskohan tota pietarilainen osannu kirjottaa oman kotikaupunkinsa nimen isolla alkukirjaimella? ;) :D
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621127Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661087- 501070
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731009Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153922Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717857- 89847
Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?182810Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu105729Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka51713
