St1 Anttonen haluaa pilata ilmastomme !!

rr55

Jos joku haluaa kannattaa fossiilisten polttoaineiden polttoa, niin pika visiitti Pekingiin. Siellä kun vetää naamarin päälle ja koittaa olla tukehtumasta, niin jopa Anttonen (St1 omistaja) voi ymmärtää, mitä öljytuotteiden käyttö aiheuttaa ihmiselle. Aurinko energia / sähköautot ovat kiistaton ratkaisu parempaan ilmaan. Velkaisen öljyteollisuuden on turha yrittää muuta todistaa. Oma lehmä ojassa. Selitykset johtaa sylttytehtaaseen. Valheellinen propaganda kuulee Venäjälle ! Siellä musta muuttuu valkoiseksi ja kansa toimii sen mukaan vaikka tietävät sen perustuvan vaiheeseen. Meillä se ei vaan mene näin !!

14

1278

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • S.Ykkönen

      Eikös Anttonen ole edelläkävijä biopolttoaineiden kehittelyssä. Sähkön ympäristöystävällisyys on täysin riippuvainen sähkön tuotantotavasta.

      • Anttonen on julkisesti ennustanut Teslan konkurssia ja sähköautojen huonoa tulevaisuutta. Kaikki suuret autotehtaat uskovat sähköautoilun ja kilvan tekevät uusia edullisempia malleja. Öljy firmat ovat syystäkin huolissaan. Kaikkein heikoimmassa asemassa olevat vaan sortuvat parjaavat aurinko energiaa. Fiksummat energia yhtiöt kuten Fortum jo myyvät aurinkopaneeleita. Vastuullisten toimijoiden ei kannata lähteä vastavirtaan. Heikot sortuu alatyyliin.


      • St1 on sijoittanut hyvin määrätietoisesti vaihtoehtoisiin polttoaineisiin ja energialähteisiin. Ei sillä ole pelättävää muutoksissa.
        Uskon itsekin Teslan konkurssiin.
        Jollain lailla aika on kypsä ladattavaan sähköön kaupunkibusseissa ja mopoautoissa (=paikalliskulkuneuvo sekin). Jospa nämä viherpellet hankkisivat ammattitaitoa populismin sijasta, jotta sellaisia saataisiin.

        Toki Fortumkin on aktiivinen vaihtoehtojen suheen, mikä on oikein.
        Fortumin Nestetaustaan kuuluu kuitenkin rikos: Se osti Suomen koko akkuteollisuuden (Salama, Pakkas). Sitten se sähläsi näillä suureellisesti alaa ymmärtämättä ja investoi tumpuloituun älyttömään sähköpakuun.
        Kun Keilaniemen kovakallot vihdoin tajusivat touhujensa hölmöyden, he myivät akkutehtaat vietäväksi Tsekkiin ja lopetettavaksi.


      • Kun sana on vapaa niin ei pidä sortua nimittelemään säilän käyttäjiä. Se antaa haukkujasta hyvin taidottoman kuvan.
        Sanotaan mitä vaan niin aurinkoenergia lisääntyy ja sitä mukaa sen sovellukset kuten sähköautoilu. Ympäristön kannalta tämä on todella suuri pelastus !!
        Saksassa jo tuotetaan hyvin merkittävä määrä sähköä auringosta paneeleilla. Kesäaikana siellä on jopa liikatuotantoa mikä on laskenut sähkön hintaa. Hurraa !!!


      • Joensuun-malli
        suoraanjaselkeästi kirjoitti:

        St1 on sijoittanut hyvin määrätietoisesti vaihtoehtoisiin polttoaineisiin ja energialähteisiin. Ei sillä ole pelättävää muutoksissa.
        Uskon itsekin Teslan konkurssiin.
        Jollain lailla aika on kypsä ladattavaan sähköön kaupunkibusseissa ja mopoautoissa (=paikalliskulkuneuvo sekin). Jospa nämä viherpellet hankkisivat ammattitaitoa populismin sijasta, jotta sellaisia saataisiin.

        Toki Fortumkin on aktiivinen vaihtoehtojen suheen, mikä on oikein.
        Fortumin Nestetaustaan kuuluu kuitenkin rikos: Se osti Suomen koko akkuteollisuuden (Salama, Pakkas). Sitten se sähläsi näillä suureellisesti alaa ymmärtämättä ja investoi tumpuloituun älyttömään sähköpakuun.
        Kun Keilaniemen kovakallot vihdoin tajusivat touhujensa hölmöyden, he myivät akkutehtaat vietäväksi Tsekkiin ja lopetettavaksi.

        Mitä se sähköauto auttaa kun Fortum tuottaa lämmön risuista joita jalostetaan pyrolyysissa ja tuprutetaan ilmaan valtavat määrät savua ja tervan hajua risuista. Mitään ei puhdisteta muuta kuin Sipilän päässä. Tuulen alla on taatusti yhtä rankat savut ja katkut kuin Kiinassa. Erikoista ilmansuojelua,Fortum.


    • Tuulitukiainen

      Tukiaisilla rikastuneen miljardöörin käsitykset todellisesta elämästä ovat outoja. Sitä se helppo raha teettää.

    • Eu-ies

      No millä ajattelitte että ruokaa tuotetaan? Traktorin polttoaine on toistaiseksi perinteistä löpöä. Ei ole sähkötraktoreita olemassa ja jos joskus on, sitten valitetaan että tukijusseilla hienot pelit. Tiedoksi että maataloutta tuetaan lähes jokaisessa maassa.

      • Eu-ies

        Nyt kun luomu lisääntyy, tarvitaan fossiilista polttoainetta yhä enemmän ellei tule niitä sähkötraktoreita. Tämän tiedän koska olen käynyt luomukurssin. Luomutuotanto vaatii paljon enemmän mekaanista rikkojen torjuntaa. Suo siellä, vetelä täällä.


      • Eu-ies kirjoitti:

        Nyt kun luomu lisääntyy, tarvitaan fossiilista polttoainetta yhä enemmän ellei tule niitä sähkötraktoreita. Tämän tiedän koska olen käynyt luomukurssin. Luomutuotanto vaatii paljon enemmän mekaanista rikkojen torjuntaa. Suo siellä, vetelä täällä.

        Biopolttoaineilla varmaan on vielä pitkään rooli työkoneissa. Toivottavasti kotimaisuusaste olisi n 70% jotta sillä olisi vaikutusta myös kauppataseeseen. Vetyä tulee varmaan olemaan tulevaisuudessa kaasuna myös tulevaisuuden polttoaineista. Sitä kun voidaan tehdä ylijäämä sähköllä mitä tulee jatkossa olemaan aurinkoenergian päivätuotannosta. Jo nyt Saksassa myydään tätä ylijäämää lähes ilmaiseksi.


      • Vihreät...huijarit

        ”30 prosentin biopolttoainevelvoite ei ole viisas eikä realistinen”

        Esimerkiksi Anttonen ottaa nykyisen keskustelun sähköautoista. Anttosen mielestä käynnissä on toimenpiteitä, jotka ovat ”lillukanvarsia”, maksavat valtavasti, eivätkä johda mihinkään.

        – Kaikkein tärkein kysymys on, mitä tapahtuu sille asialle, joka korvataan? Sähköautoistumisessa käy sillä tavalla, että meidän bensa-autot kuljetetaan sitten Afrikkaan.

        Anttonen pitää myös Suomen 30 prosentin velvoitetta biopolttoaineesta kansantalouden kannalta ”dorkana”. Hän ei usko, että tavoitteeseen on mitenkään mahdollista päästä. Suomen hallitukselle Anttonen lähetti tilaisuudessa viestin.

        – 30 prosentin biopolttoainevelvoite ei ole viisas eikä realistinen. Suomen kilpailukyky vaarannetaan. Me teemme asiat sinisilmäisesti ja muut pelaavat kaksilla korteilla. On sivistynyttä puhua tietyllä tavalla ja sitten toimitaan kuitenkin toisin. Monet haluavat uskoa Suomen epärealistiseen skenaarioon. Muut eivät tule niin toimimaan.


      • pakko-hoito

        Hanki nyt hyvä mies jo hevonen ja lopeta laiskottelu.


    • hoijaahoi

      tämä setä ei hallitse " omistamiaan" varoja , on aivan sama ketä ilmoitetaan omistajaksi , kyllähän st1 monopoli on aivan eri setien vallassa , ja eri maassa lapsellista höpöä , möttösen onnibus on samaa satusetä tarinaa.ja monta muuta vastaavaa monopoli yhtiötä löytyy ..... juuso juusonen perusti......hohhoijaa.

    • Pallonkäryg

      Sitten kun työkaverini voi nostaa palkkaani , kuten hienoilla ihmisillä , ja firma lennättelee "työmatkoille" ympäri maailmaa , lapset ajelee firman täys autoeduilla pitkin eurooppaa ymym naminamia , minäkin alan saarnamieheksi ja paapon tyhmempiä, jos näin ei käy olen tyytyväinen ja ajan 6 moottorillani sen 800 000 km minkä ne entiset laatuautot kestää ja lämmitän polttopuulla minkä kerkiän , nämä hyväveli paperinpyörittäjät voi keskenään rahoillaan pelastaa maapallonsa.

    • qghgrhyj

      ei pekingin ilmasto ongelma ratkea kieltämällä ja verottamalla suomalaisia suomessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      480
      3744
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2786
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      278
      2154
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      449
      2003
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1354
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      1261
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1128
    8. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      1035
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      1019
    10. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      1018
    Aihe