Vesipumpun letku - apua tarvitaan!

MökinMaija

Viime syksynä huomasin, että mökin saunan viemäri ei vetänyt enää kunnolla. Saman reiän kautta on vedetty sisään myös vesipumpun letku. Koska pumppu ei ole käytössä , ajattelin, että vedetään koko letku pois, niin viemäri aukeaa. Vaan sepä ei inahtanutkaan. Veljeni arveli, että rakennukset ovat painuneet vuosien saatossa niin paljon, että letku on jäänyt "jumiin". Keksiikö kukaan asioista perillä oleva keinoa, millä letkun saisi pois kokonaan purkamatta koko saunan seinää ja viereisen saunakamarin lattiaa?
Mökkini on sellainen vanhaa, perinteinen, aivan vesirajaan rakennettu lautarakennus. Maailman paras paikka ja toimii hyvin muuten, mutta tämä letkuongelma ahdistaa jo nyt. Miten saunoa, kun viemäri ei vedä vettä ulos (tai vetää todella hitaasti). Rahaa ei ole isoihin remontteihin.

Kiitos asiallisista vastauksista.

6

561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 546473

      - Viemäri tukkoon loppupäästä ja stydi saippualiuosta muhimaan päiväx-parix koko putki täyteen.
      - Lähellä jäistä vettä, niin juoksuttaa sitä putkesta. Vois hieman kutistua.
      - Kuumaa vettä juoksuttaa. Putki vois pehmetä ja mukautua painuman ohi.

    • hjlkjbkhb

      Kodin putkimiestä letkun ulkopintaan?
      Vuoleskele oksasta tappi ja paina kiinni vesipumpun letkun sisälle, koputtele tappia vasaralla josko irtoaa.
      Motonetista sulatuskaapelia letkun sisään.
      Röörijousella voi kokeilla avata tukosta.
      Jos kodin putkimies litku menee läpi likakaivoon niin sittenhän toimii. Viemärirae kanssa liuottaa tukoksen.
      Kerro miten kävi.

    • MökinMaija2

      Kiitos neuvoista. Kokeilen heti, kun mökille pääsen lumen sulettua.

    • Plombier

      Plombier
      Hei Maija,ensinnäkin pitäisi tietää mihin johdat saunasi jätevedet kaivoon, maahan vai mereen?Siis pumpun imuputki tulee viemärin sisäpuolella saunaan? ,jos näin on ,niin kyseessä on melko erikoinen ratkaisu.Sanoisin kelvoton ja ei suositeltava.

    • en.ole.robotti

      Vastaavia virityksiä löytyy varmaan tuhansittain. Vielä pari vuosikymmentä sitten ketään ei kiinnostanut, mihin mökkiasukkaat saunansa jätevedet johtivat.. Nykyään taas ollaan menty älyttömyyksiin.
      Meillä mökin rantasaunalla kestopuulattia, jonka raoista pesuvedet imeytyvät maahan. Niin on aina ollut ja saa ollakin.

    • MökinMaija3

      Plombierille vastaus:

      Ei se vesiletku minkään viemärin kautta tule. Saunan lattia on sementtiä ja lattian/seinän rajassa on sementistä tehty aukko/kai jonkinlainen kouru, joka johtaa pesuvedet mökin alle, missä ne imeytyvät maahan. Ei kuitenkaan mihinkään rakenteisiin - mökki on rakennettu rinteeseen, joten saunan vieressä oleva saunakammari on reilusti maanpinnan yläpuolella ja vesi imeytyy sen alle hiekkapitoiseen maahan. Tämän aukon kautta on vedetty järveen vesiletku. Mökki on vain pari metriä vesirajasta.
      Nyt ilmeisesti saunan puoli on jotenkin "vajonnut" ja letku jäänyt puristuksiin. Samanlainen viritelmä on kaikilla kolmella mökkinaapurilla, kaikki rakennettu 50/60-lukujen taitteessa.
      Saunassa ei paljon "läträtä" veden kanssa, koska uimaan meno on tosi helppoa ja ranta hyvä. Pesuaineena käytämme mäntysuopaa ja sitäkin todella vähän. Joten mistään saastuttamisesta tässä ei ole kysymys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      93
      1438
    2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      192
      1425
    3. 76
      1175
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      90
      1125
    5. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      83
      989
    6. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      81
      985
    7. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      39
      952
    8. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      66
      905
    9. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      81
      902
    10. Korjaamo Kiesifix

      Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
      Oulainen
      6
      847
    Aihe