Muutama päivä niin 50 tuhatta täynnä.
http://m.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/vaasan-paivystysta-puolustava-kansalaisaloite-kerannyt-kymmenia-tuhansia-nimia/6297888
http://m.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/vaasan-paivystysta-puolustava-kansalaisaloite-kerannyt-kymmenia-tuhansia-nimia/6297888
Vastaukset 56
Vanhimmat
Tehdään sitten niin, että laitetaan päivystys Vaasaan ja poistetaan pakkoruotsi ja virkamiesruotsi suomenkielisiltä. Ok ?
Mutta kun kielialoite floppasi. Eli ei ruotsiin tarvitse koskea.
Miten niin floppasi? Aloite meni kyllä läpi, mutta eduskunnassa se typistui tähän nyt alkamaisillaan olevaan alueelliseen kokeiluun.
Juuri näin. Annetaan Vaasalle vahvistettu kaksikielisyysstatus sekä tarvittavat resurssit sen kehittämiseen ja ylläpitoon!
Muualta Suomesta lopetetaan keinotekoinen kaksikielisyys!
Siinä kestävä ratkaisu kielipolitiikan ongelmien ratkaisemiseksi.
Ei Suomessa mitään keinotekoista kaksikielisyyttä ole. Älä sekoile.
Miten kaksikielisyys voi olla jonkun mielestä "keinotekoista" - Suomessa on 40 000 kaksikielistä perhettä (suomi-ruotsi) ja tämän lisäksi lukematon määrä muita kaksi- ja jopa kolmikielisiä perheitä!
Myös demokratian tuntemus huono joillakin, luulevat pienen RKP:n päättävän Suomen asioista.
Hela Finland ser att regeringen får stryk av folket i vasanejden.
Nästan 34 000 namn.
Här är gott om tid ännu,ingen panik.
Aivan yhdentekevää miten paljon nimiä tulee.
Ihan sama vaikka menee eduskuntaan. Asia ON päätetty. Eikä se mihinkään muutu tästä.
Lisää realismia; se päätös on jo nyt osittain muuttunut, ja lisää muuttuu kokoajan. Protestointi kannattaa, koska alkuperäinen sote oli liian huono.
Fennon ajattelu on hyvin omanapaista. Pakkoruotsikansalaisaloite ei saanut allekirjoituksia juuri ollenkaan mutta pakkoruotsi on silti poistettava. Mutta vaikka Vaasan päivystystä koskeva kansalaisaloite saisi yli 100.000 allekirjoitusta niin muutoksia ei tulla tekemään. Tätä se on fennon demokratia.
--nettifennokin saa osallistua, käy allekirjoittamassa aloite..haluathan mukaan voitonjuhliin....?--
Alla namn är välkomna.
Hallitus hätäistunnossa, eikä ihme.
38 000 underskrifter.
Nu regeringen ser hur allvarligt människorna tar det här sotesvindeln.
Latvian+asukkaista+34+%+on+venäjänkielisiä.+Maassa+on+yksi+virallinen+kieli.++Muutama+vuosi+sitten+oli+kansanäänestys+siitä+otetaanko+myös+venäjänkieli+viralliseksi.+Ylivoimaisella+enemmistöllä+päätettiin+että+ei+oteta.+Kukaan+ei+varmaan+ole+yrittänyt+edes+ehdottaa+että+tämän+vertaista+vähemmistökieltä+alettaisiin+pakolla+opettaa+kaikille+koululaisille.
Finland behöver inte ta modell av andra länder.
Fennon kummaa logiikkaa verrata Suomea entiseen kommunistiseen maahan, joka vieläkin elää osittain itäeurooppalaisessa köyhyydessä. Suomi on pohjoismaa, länsimaa, ja itsenäinen demokratia, eikä matki huonommin tänne soveltuvia ratkaisuja, vaan rakentaa enemmistöpäätöksin yhteiskuntaa.
Yksikään maa, joka on joutunut Neuvostoliiton miehittämäksi, ei ota maan viralliseksi kieleksi venäjää. Tämä tuntuu olevan fennomaanille jatkuvasti vaikea asia ymmärtää.
Mutta+Suomi+joka+on+ollut+Ruotsin+miehittämänä+satoja+vuosia+on+vieläkin+niin+arka+että+ei+uskalla+tehdä+itse+omia+päätöksiään.+5+%+kansasta+sanelee+ja+"renkipojat"+tottelee.
Suomea ei ole koskaan miehitetty. Ainoastaan itsenäisen maan voi miehittää, ja Suomi välttyi II maailmansodassa yhtenä harvoista maista miehitykseltä.
Välttyihän Ruotsikin. Tosin syy oli se että Suomen armeija soti eikä Ruotsin tarvinnut muuta kuin vapista kuin hiiri nurkassa että toivottavasti Suomi pärjää.
Ruotsi ei ollut sotaan osallistuva maa.
Historia on joillekin äärifennoille täysin ufoa.
Ännu behövs det 8 500 namn.
Tässä on linkki.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2343
Asiaa
"Nmiehitys" kuulostaa rasisti Freudenthalin lapselta kun haluaa kieltää kansalaisoikeudet jonkun maan sellaiselta asukkaalta jonka esi-isät ovat tulleet aikaisemman historian kuluessa muualta. Suomessa tällainen asukas kuuluu hallitsevaan ruotsalaiseen yläluokkaan mutta esim. Latviassa ei olekaan mitään kansalaisoikeuksia.
Keneltä on Suomessa riistetty kansalaisoikeudet? Kerro, niin valitetaan eu-tuomioistuimeen ja heti? He kyllä puuttuvat asiaan, jos se pitää paikkansa. No?
Kirjoitin Latvian asioista. "Judgedredd" on näköjään suomenkielen ymmärtämisessä vasta alkeistasolla. Missä maassa asut?
Ahaa...muuten ymmärrätkö olevasi RKP palstalla? Et Latvia palstalla?
RKP+palstalle+kuuluu+keskustelu+eri+maiden+pienien+vähemmistöjen+asemasta+ja+vertailu+siitä+minkälainen+tilanne+on+eri+maissa.+Jossain+maassa+5+%+saa+loput+tekemään+kaiken+mitä+keksivät+vaatia.+Toisaalta+on+maita+joissa+tällaista+valtaa+ei+ole.+Muinoin+Etelä-Afrikan+apartheid+oli+samanlainen+järjestelmä+kuin+nykyisin+on+Suomessa.
Esimerkiksi+Virossa+ei+ole+Venäläistä+Kansanpuoluetta+vaikka+maan+asukkaista+27+%+on+venäjänkielisiä.+Siellä+ei+ole+ollut+tarvetta+ajaa+yhden+kieliryhmän+asioita+oman+puolueen+avulla+vaan+asiat+hoidetaan+laajempikatseisesti.+Siellä+ei+ole+myöskään+naisten+puoluetta+eikä+homojen+puoluetta.
Ymmärryksesi ei näköjään riitä huomaamaan, että Suomi on vapaa maa, ja päätökset tehdään yhteisymmärryksessä, neuvotellen ja sopien muiden kanssa, mikään pieni vähemmistö ei tässä vapaassa maassa kykene pakottamaan ketään päättämään asioista. Demokratiassa enemmistö päättää. Joten joudut tyytymään meidän päätöksiin, jos helpottaa niin valittaa saa, ja kyllähän olet valittanutkin...
Miksi muu maailma ei ole huomannut meidän olevan apartheidmaa? Miksei koko eurooppa boikotoi meitä? Emme ole kauppasaarrossakaan? Etelä- Afrikka painostettiin kokoajan. Vertauksesi noihin muihin maihin ovat aikuisen tekemiksi aikamoista käsityskyvyn puutetta. Oikeasti!
"Esimerkiksi+Virossa+ei+ole+Venäläistä+Kansanpuoluetta+vaikka+maan+asukkaista+27+%+on+venäjänkielisiä"
Fennomaaninkin+olisi+hyvä+miettiä+joskus+ihan+itse,+miksi+Virossa+ei+ole+perustettu+"venäläistä+kansanpuoluetta".
Siksi että venäjänkieliset virolaiset ovat osa kansaa eivätkä yritä oman porukan rekisteröimisen avulla saada itselleen perusteettomia etuja tai pitää tällaisia etuja voimassa maailman tappiin asti.
Suomenkielinen enemmistö päättää Suomen asioista, ei RKP etkä sinä.
Mieti sitä hetki.
Eikö 300tuhatta svekoa saa 50tuhatta ääntä kasaan?
Ei taida kiinnostaa edes hurreja tämä teema.
eikö+75%+suomen+kansasta+saanut+enempää+kokoon+kuin+20+000+allekirjoitusta+-+sehän+ei+riitä+mihinkään
-eikö+75%
Liian+vahvaa
.. ja ei pelkästään liian vahvaa, vaan yksinkertaisesti liian vaikeeta toteuttaa
-.. ja ei pelkästään liian vahvaa, vaan yksinkertaisesti liian vaikeeta toteuttaa
Lippisen kaltaisten svekonuolijpiden aiheuttamaa .
Onneksi on persut.
"Onneksi on persut."
Kuinkakohan kauan on....
47 400 namn idag.
vihreät on menneet aikoja sitten persujen ohi kannatuksessa, vasemmistokin mennyt jo ohi jäsenmäärässä...
Huomauttaisin+että+Pohjanmaan+maakunnassa+on+n.+170000+asukasta,+joista+n+90000+on+ruotsinkielisiä+ja+80000+suomenkielistä+ja++tuosta+määrästä+on+aika+iso+osa+alaikäisiä,+jotka+eivät+voi+tähän+osallistua.
Tuo+50000+on+tosi+iso+määrä,+kun+ottaa+huomioon+että+tämä+on+lähinnä+maakunnallinen+asia,+johon+tuskin+kovin+suuri+joukko+muualta+suomesta+osallistuu.
Jos+ja+kun+tämä+50000+toteutuu,+niin+se+on+tosi+hieno+asia+ottaen+huomioon,+että+50000+on+n+29%+väestöstä+ja+jos++otettaisiin+pelkät+täysi-ikäiset+huomioon,+on+tuo+prosentti+paljon+suurempi.
Koko+maan+tasolla++vaaditaan++n.+1%+osallistujia,+että+tuo+määrä+saadaan+täyteen.
-vihreät on menneet aikoja sitten persujen ohi kannatuksessa
Jännä juttu huomioiden että persut ovat kuulemma kovin påpulistinen puålue, mutta vihreät ei.
BööööHööööHåååh,
HAUSKOJA NÄMÄ SVEKOJEN VALHEET ETTÄ SUOMI ON DEMOKRATIA.
SUOMI ON EDUSTUKSELLINEN DEMOKRATIA, JOSSA HALLITUS PÄÄTTÄÄ ASIAT EIKÄ MUILTA KYSYTÄ.
PAKKORUOTSI ON RUOTSINKIELISTEN KEKSINTÖ, SE ON RKP:N SYYTÄ JA ON TULLUT SUOMEEN, KUN RKP ON OLLUT HALLITUKSESSA EIKÄ SUINKAAN DEMOKRAATTISESTI, VAAN LEHMÄNKAUPPANA.
SUOMENRUOTSALAISILLA ON LIIKAA VALTAA MERKITTÄVIEN VIRKOJEN KAUTTA, JOTKA JOHTUVAT YLIOPISTOJEN KIINTIÖISTÄ.
SUOMENRUOTSALAISILLA ON LIIKAA VALTAA PÄÄOMAN KAUTTA.
SUOMEN KIELIPOLITIIKKAA OHJAAVAT IHAN MUUT ASIAT KUIN DEMOKRATIA TAI JÄRKI.
Onko hauskoja? No, miksi sitten huudat raivoissasi kokoajan?
Man ska inte skrika så förfärligt.
-No, miksi sitten huudat raivoissasi kokoajan?
Otti mallia sivistyneeltä BiDeeltä joka puhuu/ölisee aina haastatteluissa muiden päälle?
Ruotsin kieli valinnaiseksi oppiaineeksi kaikilla kouluasteilla: 61 306 vahvistettua kannatusilmoitusta.
Hyvä että tulee julkisuutta. Muuta sitten ei tulekaan.
Hallitus jyrätään