"Elävää kaksikielisyyttäkö" on se, että tien vastakkaisilla on puolilla on erikseen suomenkielinen ja ruotsinkielinen kauppakorkeakoulu?
Miksi ei ole yksi yhteinen kauppakorkeakoulu, jossa olisi tarjolla kursseja molemmilla kielillä? Ja molemmissa kouluissahan on nykyään iso kursseista englanninkielisiä, joten tuonkin seikan vuoksi ei ole perusteita pitää kahta erillistä koulua. Miksi siis pyörittää kahta erillistä organisaatiota, rahaahan tuplabyrokratiaankin kuluu turhaan.
Onko kyse vain siitä, että ruotsinkieliset pääsevät alemmilla pisteillä sisään "omaan" kouluunsa, mutta yhteisessä koulussa olisi yhtenäiset pääsyvaatimukset äidinkielestä riippumatta?
2 erillistä kauppakorkeakoulua, elävä 2-kielisyys?
18
361
Vastaukset
-Miksi ei ole yksi yhteinen kauppakorkeakoulu
Suojatyöpaikat
-Onko kyse vain siitä, että ruotsinkieliset pääsevät alemmilla pisteillä sisään "omaan" kouluunsa
Ei.
Sveduilla on usein myös kiintiö muihinkin oppilaitoksiin.En gemensam Hanken betyder bara, att fennona kommer och snyltar på finlandssvenskarna där också.
-Miksi Sveitsissä on niin monenkielisiä yliopistoja
Miksiköhän Sveitsissä ei ole kiintiöitä sveduille?- Taas_Ongelma
svekoargumentti kirjoitti:
-Miksi Sveitsissä on niin monenkielisiä yliopistoja
Miksiköhän Sveitsissä ei ole kiintiöitä sveduille?Onko Sveitsissä ranskankielisissä yliopistoissa kiintiöt ranskankielisille? Ei ole.
Onko Suomessa ruotsinkielisessä yliopistossa kiintiöt ruotsinkielisille? Ei ole.
Mikä mahtaa olla fennomaanin ongelma tänään? Taas_Ongelma kirjoitti:
Onko Sveitsissä ranskankielisissä yliopistoissa kiintiöt ranskankielisille? Ei ole.
Onko Suomessa ruotsinkielisessä yliopistossa kiintiöt ruotsinkielisille? Ei ole.
Mikä mahtaa olla fennomaanin ongelma tänään?"Mikä mahtaa olla fennomaanin ongelma tänään?"
Det gamla vanliga; samtliga problem hela tiden.- typeryys.palstalla
svekoargumentti kirjoitti:
Ilmeisesti eräsruotsi.net sivua ei saa mainita, vai miksi viestit poistetaan?
mä luulen että typerimmät viestit poistetaan
typeryys.palstalla kirjoitti:
mä luulen että typerimmät viestit poistetaan
-mä luulen että typerimmät viestit poistetaan
Pakkoroutsi.net on siis tuhmä sivusto;-)- tietonet
svekoargumentti kirjoitti:
-mä luulen että typerimmät viestit poistetaan
Pakkoroutsi.net on siis tuhmä sivusto;-)Pakkoruotsi.net -sivusto antaa harhaanjohtavaa tietoa mm. kielikylvyn vaikutuksista. Ruotsin kielen kielikylvyssä käyvät pärjäävät äidinkielessä yhtä hyvin tai paremmin kuin ns. tavallisen koulupolun käyneet. Kun ensimmäiset kielikylvyn käyneet kirjoittivat yo:ssa, he pärjäsivät paremmin kaikissa vieraissa kielissä verrattuna tavallisen koulupolun käyneisiin - ja tämän lisäksi heillä oli tietenkin täysin sujuva ruotsin taito.
- väldigtpopulära
tietonet kirjoitti:
Pakkoruotsi.net -sivusto antaa harhaanjohtavaa tietoa mm. kielikylvyn vaikutuksista. Ruotsin kielen kielikylvyssä käyvät pärjäävät äidinkielessä yhtä hyvin tai paremmin kuin ns. tavallisen koulupolun käyneet. Kun ensimmäiset kielikylvyn käyneet kirjoittivat yo:ssa, he pärjäsivät paremmin kaikissa vieraissa kielissä verrattuna tavallisen koulupolun käyneisiin - ja tämän lisäksi heillä oli tietenkin täysin sujuva ruotsin taito.
Till språkbadsskolorna är det alltid kö.
- Eisnyttari
"En gemensam Hanken betyder bara, att fennona kommer och snyltar på finlandssvenskarna där också".
Nojoo ketkä ovat niitä snyltareita?. Ne snyltarit.
http://lyyxem.freehostia.com/sopimus.htm
- yrye3e
On tässä kuitenkin menty eteenpäin.
Nykyisin ei ole hyväksyttävää suomenkielisten oppilaitosten ympärille vetää piikkilanka-aitaa. - sidubara
Hanken on hurrirahastoimalla oleva koulutus: "Till vägen, till
bätra folk" och liva på det Hankken edustaa sitä tasa-arvoisuutta. Joillakin on sitä enemmän kuin toisilla. Demarit ovat takuumiehinä.
- 5Kultalusikka
Hankkenillehan pääsee opiskelemaan huomattavasti helpommin kuin Helsingin kauppakorkeakouluun.
- 32514711
Miten hävitään sota. Valitaan päälliköksi umpihomo kiellitaidoton.
Miten pärjätään huonosti busineksessa. Valitaan johtajaksi hankkenin ekonomi. - laajempi_tarkastelu
Miksi ei voida perustaa rusuluokkia suuriin kouluihin? Säästettäisiin paljon verovaroja, kun lukuisat puolityhjät ja pienet rusukoulut voitaisiin lopettaa. Eihän muillakaan vähemmistöillämme ole omia kouluja!
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986478KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3606024Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602953Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521092404Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082075- 1251784
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320- 731217
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331208