"Jos sanan kaksoiskansalainen tilalle laittaisi sanan juutalainen, ja sitten alettaisiin selittämään, että miten se menee, niin jokainen huomaisi sen, että yhtäläisyys -30-luvun Eurooppaan olisi aivan liian suuri, vertasi Halonen"
Em. presidentti Halosen sitaatti Iltalehdestä, samassa mediassa jatkaen:
"- Minusta on aivan vanhanaikainen ajattelu se, että sinänsä kaksoiskansalaisuus voisi estää ihmistä opiskelemasta tai saamasta tehtäviä."
Kovin on kärjistetty tapa ottaa kantaa.
Millä ihmeen logiikalla juutalaisten kohtelu 1930-luvulla (kyseessä oli kaiketi natsi-Saksa? Halonen ei tarkentanut Iltiksen jutun perusteella.) liittyy venäläisiin ja siis nykyaikaan jolloin Venäjä on julistanut ns. "suojelevansa" kansalaisiaan yli Äiti-Venäjän rajojen?
Ja useimmiten siis vain imperialistista politiikkaansa ajaakseen, kuten esimerkit kuluneilta parilta vuosikymmeniltä osoittavat?
Juutalaisia 1930-luvulla ei mikään valtio suojellut, edes Yhdysvallat joka Israelia on tukenut ei ottanut automaattina vastaan natsi-Saksan vainoja pakenevia.
Sen sijaan nyky-Venäjä...
Ettei Halonen olisi ottanut Trumpin ja ns. vaihtoehtomedian keinoja metodeja käyttöön? Liioittelu, jne.
Presidentti Halonen kaksoiskansalaisuusasiasta:
5
212
Vastaukset 5
- EräsOrwellvaan
Onko presidentti lähtenyt Trumpin ja Putinin kaksoisfakta-media-linjalle?
Mitähän linjaa hän näistä kahdesta media-vaihtoehdosta edustaa, ja kenen eduksi? - dfghjkl
Eikörs Tartsalla itsellään ollut Suomen ja DDR:n kaksoiskansalaisuus?
- punavaimo
kylläpä se tarja jaksaa olla uskollinen neuvostoliitolle.
Mitäpä putinin jalkavaimolta voi muutakaan odottaa.- ButinOnHyväMies
Talja on sateenkaartilaisia eikä välitä miehistä vaikka on naimisissa.
- Hoitoon_piste_com
Tarja ja Erkki eivät ole bonjanneet, että Neuvostoliitto lakkasi olemasta jo 27 vuotta sitten. Yrittävät elellä vielä raikallaita opiskelija aikoja ja olla radikaaleja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211502
- 50970
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r148780Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746- 70676
- 67626
- 53617
- 59596
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.123563Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e119535Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20510- 5488
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32488- 34487
- 55478
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118476- 49457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 4429
Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.134420