Syntiinlankeamus

Alkoholisti on syntiin langennut ihminen joka elää vieraana Jumalasta.

Mutta Jumala voi pelastaa syntisen kaidalle polulle.

Voi juoppoa joka ei Jumalan puoleen käänny! Hänen osansa on kadotus.
1144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Alkoholisti on ihminen, joka sairastaa "alkoholismi" nimistä sairautta. Lankeamisella ja Jumalalla ei ole mitään tekemistä asian kanssa.

Herrasmies voisi muistella Kaanaan häitä, joissa J.Nasaretilainen teki ensimmäisen tunnustekonsa.
Hääväki oli juopotellut jo useita päiviä, mutta sitten viini loppui. Mitä tekikään silloin Jeesus. Hän muutti 500 litraa vettä mitä parhaaksi viiniksi ja juominen jatkui. Jos herrasmies pitää juttua keksittynä, voi asian tarkastaa kirjasta, jonka nimi on Raamattu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


herranmies kirjoitti:

Alkoholisti on syntiin langennut ihminen joka elää vieraana Jumalasta.

Mutta Jumala voi pelastaa syntisen kaidalle polulle.

Voi juoppoa joka ei Jumalan puoleen käänny! Hänen osansa on kadotus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu