Jalat Kramppaa 1-2 tunnin välein joka yö!!!

Eukko54

Onko lääketiede keksinyt mitään uutta lihaskramppeihin?
Koko ikäni olen niistä kärsinyt ja aina pahenee.
Lääkäri määräsi aikoinaan Crampitonia,josta oli apua.
Nyt se on vedetty pois markkinoilta.
Mangneesiumia syön tarpeeksi.Nestetasapainosta en sitten tiedä?
Minulla nesteenpoisto lääkitys,joka voi olla syy,mutta ennen sitä jo krammppaili
Onko kokemuksia lihaksia rentouttavista lääkkeistä?
Väsymys on sietämätöntä!!!

12

646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokeilesuolaa

      on helppo kokeilla vedenjuonnin lisäämistä, mikäli sinulla ei ole munuaisten vajaatoimintaa.
      Jos muu lääkityksesi ei estä, niin ota pari merisuolaraetta suuhun sulamaan, kun saat kohtauksen. Se vie yleensä tehokkaasti krampit.
      Käytän magnesiumia yleensä yhden tabletin illalla. Joskus tulee tunne, että en silti palaudu ja seuraavana iltana otan niitä kaksi.

    • samavika

      ja liikunta on tärkeä,jos istut paljon,se on pahaksi,laita illalla aidot villasukat jalkaan,kokeile myös vaihtokylpyjä jalkoihin,ensin lämmin,kylmä,useamman kerran ja viimeksi lämmin iltaisin.

    • magnesiumsitraatti

      Hei, käytättehän magnesiumsitraattia?
      Vidan kotimainen vahva magnesiumsitraatti B6-vitamiini on edullista ja taatusti tehoaa kramppeihin.
      Lidlistä saa myös edullisesti kurpitsansiemeniä, jotka myös auttavat, jos ei halua kätevästi pillereitä popsia.

    • rohvessori

      Minua auttoi kalium. Labrakokeissa todettiin hyvin alhaiset kaliumarvot.
      Kaliuminpuute kramppasi pahasti jalkoja ja hermoja nyki muuallakin kropassa joskus
      Arvo pitää mitata kokeella, kaliumia ei saa syödä liikaa.
      Tutki vaikka missä ruissa on runsaasti kaliumia. Syötkö niitä ?
      Magnesiuminpuute ei ole todellakaan ainoa kramppien aiheuttaja.
      Magnesiumia saa helposti ruuista, onko monellakaan todellinen puute siitä ?

      • kalikalikali

        Komppaan kaliumin puolesta. Nesteenpoistolääkitys voi laskea kaliumia salakavalasti. Kannattaisi mitata. On olemassa myös kaliumia säästäviä nesteenpoistolääkkeitä, esim Diurex ja spironolactone. Kaliumin puute saa minullakin lihakset nykimään ja pulputtamaan. Kaliumia sisältävien ruokien syöminen tai edes kaliumlisän ottaminen ei välttämättä korjaa tilannetta jos K hukkaantuu nesteenpoiston vaikutuksesta. Kalium ja magnesium muuten toimivat jotenkin kimpassa, mutta en nyt tarkemmin muista miten.


      • liikkuja99

        Minulla auttoimagnesium.


    • Olenrobotti

      Hörppäilen mineraalivettä, suolatonta.
      Tietenkään ei saa liikaa juoda päivän aikana mitään vettä.
      Vuorotellen tavallista ja mineraali.
      Sitten myös aivan tolkuton kahvinjuonti voi aiheuttaa jopa kramppeja, vaikka kahvi sisältää paljon mg:ta.

      Mineraalit oikeassa suhteessa, ei yhtä dominoimaan.
      Suolakidekikka hyvä, jos on juonut liikaa ja laimentunut.

    • kkramppi

      Liikunta, eriyisesti pikku jumppa iltaisin 50 kertaa varpaille- kantapäille keinuntaa. Lämpimät ja muutenkin ihanat pehmoset villasukat yöksi jalkaan. Rauta-arvot kannattaa myös selvittää, esim. ferritin-kokeella. Kuten monet jo kirjoittaneetkin sopiva määrä vettä. Itselläni pahimmat lihaskrampit tulleet pitkän istumisen jälkeen-- siis matkoilla tauot, jalkajumpat jne. Pahimman krampin sain kun istuin 250 km bussissa, pika pikaa suihkuun ja 40 km omalla autolla tanssipaikalle ja valssille heti. Kaamea kramppi pohkeessa, taisi tulla lihasrevähdys-- mustelma valui parin päivän päästä varpaisiin asti ja liikkuminen oli tuskaa, sisulla kuitenkin kotitanssilavalle kanttiiniin talkoilemaan ja yritin olla kauheasti irvistelemättä asiakkaille.

    • Vanha_lääke

      Ota kunnon ryyppy kirkasta viinaa. Se auttaa kramppeihin.

    • Magn_ak

      Magnesium ei kaikilla imeydy suoliston kautta hyvin. Magnesium-cloridia vaan kokeeksi reilusti suoraan iholle niihin kohtiin mistä kramppaa. Magnesium on turvallista isommillakin annoksilla. Sinkkiä pitää ottaa samalla. Jos ei Magnesium-cloridilla ja B6-vitamiinilla ja sinkillä helpota, niin sitten vasta etsiä muita keinoja. Toisaalta, jos helpottaa, niin voi kieliä pahasta magnesiumin vajauksesta eli jatkossa Mg-cloridia säännöllisesti ihon kautta.

      • samaan_jatkoa

        Vielä jatkoa ...
        Jos illalla syö jotain makeaa vaikkapa vain banaanin, niin se voi pahentaa paljon oireita.


    • beethooven

      Sama vika välillä etenkin silloin kun roudaan vaikkapa jonkun kymmenen kpl 10 litran maalipurkin paikasta toiseen. Tai sitten kannan laatta ym. säkkejä tms. pikku puurtavaa ihan vaan ittelle toisinaan? Ihan hirveästi ramppaa ja joudun laahautumaan viimeisillä voimilla olkkarin paksulle itämaiselle matolle. Makaamaan pitkälleni tv:n kaukosäätimen kera välillä pitemmäksikin aikaa palautuakseni entiselleni taas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      213
      1722
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1455
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      72
      1238
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1173
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1065
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      999
    7. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      960
    8. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      6
      921
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      870
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      850
    Aihe