Jumalan eksytyksestä

Valkeudenenkelinvaatteet

1. Jumala lähettää ja sallii väkevän eksytyksen (Jeesus sanoo älkää eksykö)
- onko se globaali islamisoituminen?

2. Tuomio alkaa ensin Jumalan huoneesta
- evlut.kirkko ja helluntaiherätys (Laodikean srk) Suomessa?

3. Aikainmerkit toteutuvat ja kukaan ei voi kiistää näitä?

4. Tee siis parannus ja harhaoppista karta

19

308

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helluntaikokemus

      Helluntaiherätys on mennyt maailmaan, toisin sanoen maallistunut. Musiikista ei voi enää erottaa, onko kyse hengellisestä vai maallisesta. Esim. Juhannuskonferenssi alkaa nykyään muistuttaa rock-konserttia. Jopa pääsylippuja myydään joihinkin tilaisuuksiin. Seurakunta ei näe mitään ongelmaa siinä, että Jumalan pyhyys ja vanhurskaus on poistunut Jumalan huoneesta ja maailman tavat sekä maailman henki ovat ottaneet vallan.

    • Väkevä eksytys on sitä,että Lucifer ja hänen enkelinsä tekeytyvät valkeuden lähettiläiksi.Eksytys on niin voimakas ja viekas,että ihmiset uskovat,että Jumala puhuu ja toimii,vaikka hän joka toimii onkin Lucifer.

      • rahaJYTÄÄ

        Raamatusta selviää miten saatana voi harhauttaa miljoonat ihmiset
        esiintymällä jumalan lähettiläänä (kirkoissa) ?Ihmisen asettamat
        julistajat eivät ole Jumalan asettamia saarnamihiä eikä naisia.Kirkot
        ovat pelkästään yksi osa poliittisista valtioista,rahan kerääjinä vero-virastojen lisäksi.


    • kgokjdjgjfdghfd

      helluntailaiset on se väkevä eksytys !
      Vääristelevät Raamattua ja keräävät köyhien rahat ja leskien talot omaan pussiin ja nimenomaan tästä Raamattu varoittaa

      • tarkennusta

        Onkohan sinulla jotakin katkeruutta ja huonja kokemuksia liittyen helluntaiyhteisöön, nimittäin siellä on paljon ihan oikeasti uudestisyntyneitä, kasteella käyneitä ja Hengellä täyttyneitä Jumalan lapsia, jotka eivät köyhien rahoja vie, eivätkä muutenkaan varasta, joten tuo kommenttisi sisältää omituista yleistystä , että kaikki niin tekevät.Jos sellaista on niin jotkut ovat langenneet tekemään vääryyttä, mutta ei siitä tule koko helluntaiyhteisöä harhaoppisiksi jukistaa.

        Jos Juudas teki väärin, niin ei siitä kaikki opetuslapset joutuneet vastaamaan.


    • pieni.korjaus

      Tuohon 2 kohtaan pieni korjaus !

      Se Raamatun paikka kertoo siitä, että Taivaallinen Isä alkaa kurittaa lastaan jo tämän maanpäällisen elämän aikana, eli se joka kärsii lakkaa synnistä:

      1 Sentähden, kun meillä on näin suuri pilvi todistajia ympärillämme, pankaamme mekin pois kaikki, mikä meitä painaa, ja synti, joka niin helposti meidät kietoo, ja juoskaamme kestävinä edessämme olevassa kilvoituksessa,
      2 silmät luotuina uskon alkajaan ja täyttäjään, Jeesukseen, joka hänelle tarjona olevan ILON SIJASTA KÄRSI RISTIN(Tien), häpeästä välittämättä, ja istui Jumalan valtaistuimen oikealle puolelle.
      3 Ajatelkaa häntä, joka syntisiltä on saanut kärsiä sellaista vastustusta itseänsä kohtaan, ettette väsyisi ja menettäisi toivoanne.
      4 Ette vielä ole verille asti tehneet vastarintaa, taistellessanne syntiä vastaan,
      5 ja te olette unhottaneet kehoituksen, joka puhuu teille niinkuin lapsille: "Poikani, älä pidä halpana Herran kuritusta, äläkä menetä toivoasi, kun hän sinua nuhtelee;
      6 sillä jota Herra rakastaa, sitä hän kurittaa; ja hän ruoskii jokaista lasta, jonka hän ottaa huomaansa".
      7 Kuritukseksenne te kärsitte; Jumala kohtelee teitä niinkuin lapsia. Sillä mikä on se lapsi, jota isä ei kurita?
      8 Mutta jos te olette ilman kuritusta, josta kaikki ovat osallisiksi tulleet, silloinhan te olette äpäriä ettekä lapsia.
      9 Ja vielä: meillä oli ruumiilliset isämme kurittajina, ja heitä me kavahdimme; emmekö paljoa ennemmin olisi alamaiset henkien Isälle, että eläisimme?
      10 Sillä nuo kurittivat meitä vain muutamia päiviä varten, oman ymmärryksensä mukaan, mutta tämä kurittaa meitä tosi parhaaksemme, että me pääsisimme osallisiksi hänen pyhyydestään.
      11 Mikään kuritus ei tosin sillä kertaa näytä olevan iloksi, vaan murheeksi, mutta jälkeenpäin se antaa vanhurskauden rauhanhedelmän niille, jotka sen kautta ovat harjoitetut.

      Siis uskova jota Isä kurittaa, kärsii ja sen kautta kasvaa ja vapautuu synnistä.

      1. Piet. 4:1 Koska siis Kristus on kärsinyt lihassa, niin ottakaa tekin aseeksenne sama mieli-sillä joka lihassa kärsii, se lakkaa synnistä-

      Eli siten tuomio on JO alkanut meistä ja kun moni meistä kärsii täällä maan päällä, jopa kovastikin, niin voimme vain miettiä sen kautta sitä siis miten niiden käy, jotka eivät ole evankeliumille uskollisia.

      12 Rakkaani, älkää oudoksuko sitä hellettä, jossa olette ja joka on teille koetukseksi, ikäänkuin teille tapahtuisi jotakin outoa,
      13 vaan iloitkaa, sitä myöten kuin olette osallisia Kristuksen kärsimyksistä, että te myös hänen kirkkautensa ilmestymisessä saisitte iloita ja riemuita.
      14 Jos teitä solvataan Kristuksen nimen tähden, niin te olette autuaat, sillä kirkkauden ja Jumalan Henki lepää teidän päällänne.
      15 Älköön näet kukaan teistä kärsikö murhaajana tai varkaana tai pahantekijänä tahi sentähden, että sekaantuu hänelle kuulumattomiin;
      16 mutta jos hän kärsii kristittynä, älköön hävetkö, vaan ylistäköön sen nimensä tähden Jumalaa.
      17 Sillä aika on tuomion alkaa Jumalan huoneesta; mutta jos se alkaa ensiksi meistä, niin mikä on niiden loppu, jotka eivät ole Jumalan evankeliumille kuuliaiset?
      18 Ja "jos vanhurskas vaivoin pelastuu, niin mihinkä joutuukaan jumalaton ja syntinen?"

      • taivaaseenvilahtaa

        Kirjoituksesi esimerkki ei koske meitä.Se koski Apostoleja,eikä heitä ole
        ainuttakaan maan päällä elossa.Jumalaton ja,syntinen,me kaikki menemme samaan multaan.On sitten aivan eri asia kuka meistä, saa armon nousta mullasta,kuin mato aamukasteella.Apostolit olivat luokka erikseen.Heille on varattu (144.000) taivasten valtakunta,koska
        ovat sen ansaitseet Jumalan armosta.Maanpäällinen jäämistö sa vielä
        kokea viimeisen kokeen Armagedonin aikana uskollisuudestaan.Monet
        luulevat sen kaiken olevan helppoa kuin,(kun raha kirstuun kilahtaa,niin
        SIELU taivaaseen vilahtaa) ???????????hehehehehhhh...........


      • joopa.joo.oho
        taivaaseenvilahtaa kirjoitti:

        Kirjoituksesi esimerkki ei koske meitä.Se koski Apostoleja,eikä heitä ole
        ainuttakaan maan päällä elossa.Jumalaton ja,syntinen,me kaikki menemme samaan multaan.On sitten aivan eri asia kuka meistä, saa armon nousta mullasta,kuin mato aamukasteella.Apostolit olivat luokka erikseen.Heille on varattu (144.000) taivasten valtakunta,koska
        ovat sen ansaitseet Jumalan armosta.Maanpäällinen jäämistö sa vielä
        kokea viimeisen kokeen Armagedonin aikana uskollisuudestaan.Monet
        luulevat sen kaiken olevan helppoa kuin,(kun raha kirstuun kilahtaa,niin
        SIELU taivaaseen vilahtaa) ???????????hehehehehhhh...........

        Kerrotko vielä sen, että mihin Raamatun opetukseen ja Raamatun kohtaan oma selityksesi perustuu ?

        On nimittäin melko sekavaa huttua nyt.

        Tuo on kai joku sinun oma oppisi, eli perustuu 7:n päivän adventistien tai jehovantodistajien oppehin ja on niiden muunnelma ?


    • Usko.poikottiin

      Kristinusko on väkevä eksytys.

      • hulipummppaamista

        Oikeassa olet,niin on Islamististen oppikin,samaan viemäriin,ja vettä
        niskaan.Eriarvoisia uskontoja sekä uskomuksia on satoja tuhansia,mutta yksikään ei pidä vettä,vuotavat kuin seulat.


    • oprjoighdbkbhkfgbkdjf

      Raamattu kieltää lahkot ja eriseurat ja helluntailaisuus on lahko, joka haluaa kasasta raja-aitoja ja pakottaa ihmisiä Raamatun vastaiseen tekoon,

      • hthfghfghfg

        Vaikka helluntalaisissakin on vikansa, niin luterilaisiin seurakuntiin liitytään lapsikasteen kautta, joka ei ole raamatullista. Lisäksi kirkkoon kuuluu kaikki halukkaat, vaikka olisivat kuinka synnintekijöitä. Kallion kirkko esimerkiksi on järkyttäv paikka. Pitäisi Halosen ja Sarasvuonkin nöyrtyä ensin Jeesuksen ristin juurelle, ennen kuin pääsevät saarnaamaan.


      • ohkjjgfdhbghbfdd

        Raamattu ei missään kohdin kiellä lapsikastetta.
        Raamatuu ei aseta mitään ikäehtoja kasteen ottamiselle

        Kasteessa ei ole mitään ihmisen omaa, vaan kaikki on Jeesuksen lahjaa aivan kuin hänen ristinkuolemansakin,.

        Sen sijaan Raamattu selkeästi sanoo YKSI KASTE

        Toinen vesikaste on PYHÄN HENGEN PILKKAA !

        Jeesus lähetyskäskyssäään käski ensin kastaa ja sitten opettaa - joten Luterilaiset, Ortodoksti, Katoliset toimivat juuri niin kuin Jeesus käski.

        Jeesus meni Johanneksen kastettavaksi eikä millään tavoin tunnustanut uskoaan. kun hänet kastettin.

        lahkolaisten vaatimukset uskon tunnustamiseksi ovat siis Raamatun ja Jeesuksen vastaisia,.

        Kasteen armoon voi aina palata vaikka olisi tullut tehtyä paljonkin syntiä - mitään kasteen uusimisia ei tarvita,

        Jeesus antaa sen sijaan Pyhän Hengen kasteita ihmiselle monta kertaa elämän aikana aina kun on tarvis

        lahkolaisten jumala on raha ja sitä he vaativat uhreiltaan ja tämänkin Raamattu kieltää


      • hmhmm
        ohkjjgfdhbghbfdd kirjoitti:

        Raamattu ei missään kohdin kiellä lapsikastetta.
        Raamatuu ei aseta mitään ikäehtoja kasteen ottamiselle

        Kasteessa ei ole mitään ihmisen omaa, vaan kaikki on Jeesuksen lahjaa aivan kuin hänen ristinkuolemansakin,.

        Sen sijaan Raamattu selkeästi sanoo YKSI KASTE

        Toinen vesikaste on PYHÄN HENGEN PILKKAA !

        Jeesus lähetyskäskyssäään käski ensin kastaa ja sitten opettaa - joten Luterilaiset, Ortodoksti, Katoliset toimivat juuri niin kuin Jeesus käski.

        Jeesus meni Johanneksen kastettavaksi eikä millään tavoin tunnustanut uskoaan. kun hänet kastettin.

        lahkolaisten vaatimukset uskon tunnustamiseksi ovat siis Raamatun ja Jeesuksen vastaisia,.

        Kasteen armoon voi aina palata vaikka olisi tullut tehtyä paljonkin syntiä - mitään kasteen uusimisia ei tarvita,

        Jeesus antaa sen sijaan Pyhän Hengen kasteita ihmiselle monta kertaa elämän aikana aina kun on tarvis

        lahkolaisten jumala on raha ja sitä he vaativat uhreiltaan ja tämänkin Raamattu kieltää

        "Raamattu ei missään kohdin kiellä lapsikastetta".

        Ei kiellä, ei. Ei kyllä kiellä tervaamastakaan....


      • mkdgmjndjhfbghbdfjh

        Raamatu mukaan rakkaus ei tee kenellekkään mitään pahaa
        Lapsen tervaaminen on pahan tekemistä

        Tuosta teosta myös Suomen laki antaisi rangaistuksen, mutta sehän ei saatanan vallassa olevia helluntailaisia pysäytä !


    • JeesusEivertaasulle

      Minä olen tie totuus ja elämä, ei kukaan tule isäni tukö muutoin kuin minun kauttani.
      Näin unta eksytyksestä viime yönä.
      Olen huomannut seurakunnissa tapahtuvan liikehdinnän :(
      Joku kirjoitti parantumisista ja ihmeistä. Minusta niiden korostaminen syrjäyttää todellisen raamatun sanoman.

    • Herätyys

      KAIKKIHAN on JO eksyneet kaus Raamatun UT mukaisesta, kaikillee hyväksi Kristillisyydestä! Mitä vielä puuttuu?

      Jeesuksen nimessä... vuosikausia täälläkin julkisesti perään kuuluttellut / etsinyt, ilman mikään laista asiallista / uskottavaa ns. vastakaikua saamatta. Ei ole löytnyt ainotakaan Raamatun mukaisesta Kristillisyydestä edes millään tavalla kiinostunutta.

      "Löytäneekö uskoa", Raamatun UT mukaista ja mukaiseen?

      Ei ole tähän päivään menessä ole löytänyt...!! Vaikka tämä Jumalan armon aikakausi on ihan lopuillaan!! Eikä minkäänlaista Raamatun ut mukaista Kristillisyyttä, sitä pelastukseksi Krist. vaihtoehtoa rakentavaa Krist. yhteyttä eikä yhteistyötä, edes alkamassakaan vielä!

      Kaikki väki vain edelleenkin, "maailmalle valkeudeksi soihdut sammmuneina "maalle suolattomina" Hänen apostolisia seurakuntiaan rakentamatomina, kukin, kussakin erinimisessä eri, ns. "krist". yhdistys poterossaan, muista ja muusta niin väliä, itsekkyyden unelmisaan, vain OMA puolueellisesti eläen ja toimien, nukkuu!!

      Jeesuksen nimessä...vielä näin viime hetkellä, uskovilleen / muillekin herättykseksi!

      vähäinen, Totuudessa pysyvä ja mukaisesti ellävä ja toimiva, Hänen apostolisia seurakuntiaan rakentavaan Krist. yhteyteen ja yhteistyöhön kutsuttu, siihen kaikille hyväksi Raamatun UT mukaiseen, pelastukseksi Kristillisyyteen näyllä armoitettu, palvelijansa ja seuraajansa.

    • Valkeudenenkelinvaatteet

      Nyt on alkanut lopunajat....

      - paljon uskovia tulee eksymään
      - monet eivät kestä uskon koetusta
      - eriseuraisuus seurakunnissa lisääntyy
      - valheveljiä tulee joukkoon
      - julistetaan korvasyyhyä
      - sokea taluttaa sokeaa
      - harhaopit (sekoitus oikeaa ja väärää) lisääntyvät
      - usko korvataan osittain suvaitsevaisuudella, sielullisuudella ja tavoitellaan fiiliksiä
      - väärät profetiat
      - rahan merkitys kasvaa
      - palvotaan ihmisiä
      - ei tehdä parannusta
      - julistetaan halpaa armoa
      - saa-tanan aktiivisuus lisääntyy
      - henkivallat vaikuttavat
      - JUMALAN SANAN POLKEMINEN LOKAAN ja mielellään julistetaan ihmisoppeja ja suvaitsevaisuutta
      - kristittyjen vainot tulevat lisääntymään

    • uuttaasioo

      Puuttuisin tuohon kohtaan, henkivallat vaikuttavat.Tutkin Raamatusta vähän aikaa sitten tuota henkivalta asiaa ja Herra avasi ymmärrykseni huomaamaan erään asian liittyen henkivaltaan, nimittäin

      Roomalaisille 8 33/38 KR
      38. Sillä minä olen varma siitä, ettei kuolema eikä elämä, ei enkelit eikä henkivallat, ei nykyiset eikä tulevaiset, ei voimat,

      Roomalaisille 8 Biblia 1776
      38. Sillä minä olen vahva siitä, ettei kuolema, eikä elämä, eikä enkelit, eikä esivallat, eikä väkevyydet, eikä nykyiset, eikä tulevaiset,

      Vanhemmassa käännöksessä puhutaan esivalloista, ei henkivalloista.Esivaltahan on ymmärtääkseni esim. valtiollisella johtamisella.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      374
      1260
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      778
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      716
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      50
      632
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      615
    6. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      28
      597
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      372
      568
    8. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      84
      498
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      469
    Aihe