Rytmihäiriö ja vatsan muljahtelut

Dwarffi

Minulla on kammioperäisiä rytmihäiriöitä. Rasituskoe ja ultra on otettu. Sydän on terve. Useimmiten rytmihäiriö tuntuu laajalla alueella rintakehää ja vatsaa. Vatsassa elohiirimäinen nykäys alkaa yleensä vasemmalta puolelta. Saattaa olla ns. suolenmutka. Välillä nykii rintakehän yläosassa vasemmalla puolella. Ja joskus navan seudulla. En ole varma, kumpi tulee ensin, vatsan nykäisy vai sydämen pomppu. Ruoansulatuksella tuntuu olevan jotakin tekemistä asian kanssa. Ylävatsani on lähes jatkuvasti turvoksissa ja siellä on ilmaa. Hyvä röyhtäys ylensä helpottaa oloa hetkeksi aikaa. Noin kokonaisuutena olo on kuitenkin varsin heikko ja aamuisin on vaikea nousta ylös. Olen amulla väsyneempi kuin illalla.

Tuntuuko tutulta?

1

3357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SVT61

      Kyllä kuulostaa tutulta. Jos vatsani turvottaa ( olen laktoositon) niin se nostaa palleaa kohti pumppua ja saan siten helposti rytmihäiriöitä. Iltaisin en syö mitään, tai jos vatsa turvonnut, niin en mene makuulle enkä kumartele. Ruoissa pitää välttää mm. paistamista ja rasvaista ruokaa, vatsan turvotuksen takia. Jos syön ulkona tai juhlissa niin käytän laktaasipillereitä tai jos syön paistettua safkaa niin rennietä.....välttääkseen sitä turvotusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      75
      2854
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      57
      2430
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      156
      2037
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      59
      1906
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      136
      1738
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1280
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1251
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      85
      1154
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      160
      1118
    10. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1020
    Aihe