Neste kovassa laskussa

olenhämmästynyt

Pitääkö tämä tiivistää yhdellä sanalla; Trump. Itse vähäisellä kokemuksella tiivistän; vaikka yhtiö tekee tulosta ja näkymä on kohtuullinen osinkoa on nostettu, liikevoittoa on tullut, ei riitä. Normaalisti osake olisi tulkintani mukaan nousukiidossa. Nyt se on kovassa laskussa. Tällä hetkellä -8,24%.
Kommentoikaa asiantuntevammat?

7

1405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Trumpp

      Ei ole vaan nyt uusiutuvat muodissa.
      Yhtiö on hyvä ja tekee hyvää tulosta, Amerikan Joe dumppaa Nestettä myyntiin.
      Itse voisin vaikka ostaakkin. Odottelen "pohjia" ja kun tuntuu fiilispohjalta että laskut on laskettu niin alan ostella.
      Joskus jään ilman ja joskus lasku jatkuukin, ei tämä nyt niin varma keino ole.
      Sitten kun on salkussa niin annan kehrätä osinkoa enkä myy (ikinä)

    • feafs

      Isoilla öljy-yhtiöillä maailmalla menee huonosti, ja isot sijoittajat haluavat niistä eroon. Kaikkein ensimmäisenä ja innokkaimmin halutaan eroon pienestä öljy-yhtiöstä jossain maailman laidalla, ihan riippumatta miten ko. yhtiöllä sattuu menemään.

      Löytyihän sieltä tiedotteesta yksi negatiivinen kohta, vertailukelpoinen liikevoitto oli pienentynyt. Mutta tuskin sekään tuota laskua aiheutti. Yleensä ottaen tilinpäätöstiedotteiden julkaisupäivänä pätee sääntö: hyvä tulos -> lasku, huono tulos -> nousua. Siis ei oikeasti mitään järkeä.

    • katse.kauemmas

      Nythän on aika herkässä ollut lasku hyvälläkin osarilla, vaikka joissain tapauksissa on myös noustu. Yksittäisen firman kohdalla on ollut mahdotonta sanoa osarin nähdessään, miten se markkinoilla tullaan ottamaan vastaan.

      Pörssi on jotenkin sekaisin, mistä kertovat omituiset nousut ja laskut, joille on vaikea löytää järkeviä perusteita. Normaalitilanteessa pörssi kuitenkin johdonmukaisemmin noudattelee firmojen tuloskunnon muutoksia (sitä mukaa kun tietoa tulee), nyt tuntuu, että on arpajaiset menossa.

      Ehkä nousumarkkina tai ainakin Trump-ralli vetelee viimeisiään. Varsinaiseen romahdukseen en kuitenkaan usko, koska yritykset ovat melko hyvässä kunnossa ja reaalitaloudessa mennään parempaan suuntaan. Jonkinlainen paluu arkeen voi kuitenkin olla edessä ja sitä mukaa pörssikurssien korjausliike alaspäin. Toivottavasti myös pörssi alkaisi käyttäytyä johdonmukaisemmin. Olisi helpompi sijoittaakin, kun riittäisi, jos onnistuu poimimaan parempaan suuntaan kehittyviä firmoja. Nyt sekään ei riitä, vaan joutuu vielä lisäksi toivomaan, että voittaa arvonnassa, eli markkinat ottaisivat hyvän tuloksen hyvin vastaan.

      Nestellä on hyvät asemat, jos vähän kauemmas katsoo. Firma on hyvässä kunnossa ja toimiala kasvava. Ei yksi Trump kykene pysäyttämään megatrendiä, jossa siirrytään fossiilisista polttoaineista uusiutuviin energianlähteisiin.

    • Vakuusvaje

      Minä kyllä kävin tiistaina ostoksilla, kun tarjottiin tuollaista alennusta ja käteistä oli kertynyt turhan paljon varalle. Hyvä tulos, korkotasoon nähden riittävä ja kestävä osinko ja lähes velaton yhtiö, jolla on varaa tarvittaessa vaihtaa suuntaa.

      • suomalaisuuskunniaan

        Muihin suomalaisiin pörssiyhtiöihin verrattuna Neste toki tekee hyvää tulosta, mutta norjalaiset öljy-yhtiöt ovat aivan eri lukemissa nesteeseen verrattuna.

        Kotimaisuus lienee ainoa peruste tarttua nesteen osakkeeseen.


    • Kaikkimyyntiin

      öljyn jalostaminen on tuomioon tuomittu ala, ilmasto lämpenee 20 vuoden päästä fossiiliset polttonaieet on kielletty

      • LöpöäJätteistä

        Jos näin kävisi, Neste on oiva valinta salkkuun uusiutuvan energian tuottajana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4378
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      149
      3165
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2482
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      50
      2407
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2065
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1612
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      154
      1451
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe