Pitääkö tämä tiivistää yhdellä sanalla; Trump. Itse vähäisellä kokemuksella tiivistän; vaikka yhtiö tekee tulosta ja näkymä on kohtuullinen osinkoa on nostettu, liikevoittoa on tullut, ei riitä. Normaalisti osake olisi tulkintani mukaan nousukiidossa. Nyt se on kovassa laskussa. Tällä hetkellä -8,24%.
Kommentoikaa asiantuntevammat?
Neste kovassa laskussa
7
1440
Vastaukset
- Trumpp
Ei ole vaan nyt uusiutuvat muodissa.
Yhtiö on hyvä ja tekee hyvää tulosta, Amerikan Joe dumppaa Nestettä myyntiin.
Itse voisin vaikka ostaakkin. Odottelen "pohjia" ja kun tuntuu fiilispohjalta että laskut on laskettu niin alan ostella.
Joskus jään ilman ja joskus lasku jatkuukin, ei tämä nyt niin varma keino ole.
Sitten kun on salkussa niin annan kehrätä osinkoa enkä myy (ikinä) - feafs
Isoilla öljy-yhtiöillä maailmalla menee huonosti, ja isot sijoittajat haluavat niistä eroon. Kaikkein ensimmäisenä ja innokkaimmin halutaan eroon pienestä öljy-yhtiöstä jossain maailman laidalla, ihan riippumatta miten ko. yhtiöllä sattuu menemään.
Löytyihän sieltä tiedotteesta yksi negatiivinen kohta, vertailukelpoinen liikevoitto oli pienentynyt. Mutta tuskin sekään tuota laskua aiheutti. Yleensä ottaen tilinpäätöstiedotteiden julkaisupäivänä pätee sääntö: hyvä tulos -> lasku, huono tulos -> nousua. Siis ei oikeasti mitään järkeä. - katse.kauemmas
Nythän on aika herkässä ollut lasku hyvälläkin osarilla, vaikka joissain tapauksissa on myös noustu. Yksittäisen firman kohdalla on ollut mahdotonta sanoa osarin nähdessään, miten se markkinoilla tullaan ottamaan vastaan.
Pörssi on jotenkin sekaisin, mistä kertovat omituiset nousut ja laskut, joille on vaikea löytää järkeviä perusteita. Normaalitilanteessa pörssi kuitenkin johdonmukaisemmin noudattelee firmojen tuloskunnon muutoksia (sitä mukaa kun tietoa tulee), nyt tuntuu, että on arpajaiset menossa.
Ehkä nousumarkkina tai ainakin Trump-ralli vetelee viimeisiään. Varsinaiseen romahdukseen en kuitenkaan usko, koska yritykset ovat melko hyvässä kunnossa ja reaalitaloudessa mennään parempaan suuntaan. Jonkinlainen paluu arkeen voi kuitenkin olla edessä ja sitä mukaa pörssikurssien korjausliike alaspäin. Toivottavasti myös pörssi alkaisi käyttäytyä johdonmukaisemmin. Olisi helpompi sijoittaakin, kun riittäisi, jos onnistuu poimimaan parempaan suuntaan kehittyviä firmoja. Nyt sekään ei riitä, vaan joutuu vielä lisäksi toivomaan, että voittaa arvonnassa, eli markkinat ottaisivat hyvän tuloksen hyvin vastaan.
Nestellä on hyvät asemat, jos vähän kauemmas katsoo. Firma on hyvässä kunnossa ja toimiala kasvava. Ei yksi Trump kykene pysäyttämään megatrendiä, jossa siirrytään fossiilisista polttoaineista uusiutuviin energianlähteisiin. - Vakuusvaje
Minä kyllä kävin tiistaina ostoksilla, kun tarjottiin tuollaista alennusta ja käteistä oli kertynyt turhan paljon varalle. Hyvä tulos, korkotasoon nähden riittävä ja kestävä osinko ja lähes velaton yhtiö, jolla on varaa tarvittaessa vaihtaa suuntaa.
- suomalaisuuskunniaan
Muihin suomalaisiin pörssiyhtiöihin verrattuna Neste toki tekee hyvää tulosta, mutta norjalaiset öljy-yhtiöt ovat aivan eri lukemissa nesteeseen verrattuna.
Kotimaisuus lienee ainoa peruste tarttua nesteen osakkeeseen.
- Kaikkimyyntiin
öljyn jalostaminen on tuomioon tuomittu ala, ilmasto lämpenee 20 vuoden päästä fossiiliset polttonaieet on kielletty
- LöpöäJätteistä
Jos näin kävisi, Neste on oiva valinta salkkuun uusiutuvan energian tuottajana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83623898Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2523081Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy672523Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana
Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast41757Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1821570Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har251560Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään661513Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j161109- 611022
- 94988