Jäljitän uskonnosta kertovaa kirjaa

Kirja ilmestyi joskus 1990-luvulla. Siinä käsiteltiin miten kristinusko on syntynyt. Kirjassa oli kaksi osiota, ensin oli tuo synty ja sitten kristinuskosta. Kirjan oli kirjoittanut teologi, nimeä en muista: sillähän kirja löytyisi. Kirjasta puhuttiin silloin. Hatarat ovat tietoni. Lainasin sen silloin kirjastosta.
Nyt haluaisin lukea uudestaan.
5165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eipä tule mieleen, mikä tuo voisi olla, mutta jos aihe muutenkin kiinnostaa, niin suosittelisin lukemaan Adrian Goldsworthyn Rooman valtakunnan tuhon. Kristinusko ei ole siinä pääroolissa, mutta muun historian ohessa tulee kerrottua myös siitä, kuinka kristinusko levisi roomalaisessa maailmassa.

1Äänestä

Kristillisillä kirpputoreilla on vanhoja kirjoja joita ei enää muualta saa.

Äänestä

Luojola. Sana ja veri. Koskenniemi. Veren ja tulen läpi. En tiedä tarkoititko näitä. Lue,kertovat alkuseurakunnasta.

Äänestä

Yrjö Luojola Sana ja vrri. Koskenniemi. Veren ja tulen läpi. Kertovat alkuseurakunnasta.

Äänestä

Kristinuskon synnystä kiinnostuneille suosittelen Heikki Räisäsen kirjaa ”Mitä varhaiset kristityt uskoivat". Se näyttää olevan osin luettavissa netissäkin, Google-kirjana
https://books.google.fi/books?id=uxJdAwAAQBAJ&dq

Myös Bart Ehrmanin ”Lost Christianities: the battles for scripture and the faiths we never knew” voi tutustua; se on ainakin joskus ollut netistäkin saatavana pdf-tiedostona. Hänen ”Lost Christianities: Christian Scriptures and the Battles over Authentication - Course Guidebook” joka on paljolti samanlainen tuo kuin hänen toinen tekstinsä, ainakin löytyy:
https://guidebookstgc.snagfilms.com/6593_LostChristianities.pdf

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Unohtanut kirjoitti:

Kirja ilmestyi joskus 1990-luvulla. Siinä käsiteltiin miten kristinusko on syntynyt. Kirjassa oli kaksi osiota, ensin oli tuo synty ja sitten kristinuskosta. Kirjan oli kirjoittanut teologi, nimeä en muista: sillähän kirja löytyisi. Kirjasta puhuttiin silloin. Hatarat ovat tietoni. Lainasin sen silloin kirjastosta.
Nyt haluaisin lukea uudestaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu