Työttömästä orja?

Jätjestölle ilmanen orja tai kerjuulle!
1197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Nyt hallitus keksi, että pienellä peruspäivärahalla pitää käydä päivä painamassa duunii järjestöissä.. Kulut maksaa siitä päivärahasta??

Äänestä
  • Kuluja voit kysellä siltä järjestöltä, johon menet töihin. Jos hyvin työsi teet niin saat ehkä kahvitkin.
    Olen joskus ollut järjestöillä vapaaehtoistyössä, en saanut edes peruspäivärahaa, mutta aika mukavaa meidän porukassa oli.

    Äänestä

  • Varia kirjoitti:

    Kuluja voit kysellä siltä järjestöltä, johon menet töihin. Jos hyvin työsi teet niin saat ehkä kahvitkin.
    Olen joskus ollut järjestöillä vapaaehtoistyössä, en saanut edes peruspäivärahaa, mutta aika mukavaa meidän porukassa oli.

    En tollo mene järjestölle duuniin orjana. Olen hyvin toimentuleva pintajätkä.. Puhun toisten puolesta mulkku? Tolasten arki kuluu jonottaessa leipäjonoissa ja sossunluukulla.. Koska ehtivät taksvärkkiin,?

    Äänestä

"tarkoitus ei ole kyykyttää työttömiä".. #vaan painaa maan rakoon#. haastatteluilla, jotka muistuttavat 3:nen valtakunnan metodeilta, ja vain virkailijoilla "töitä" joilla pullistella.

Äänestä

Ihan Sama vaiva ja kulut lähteä oikeisiin töihin, kuin järjestöön orjaksi. Ei edes kulukorvauksia..

Äänestä

Hyvä on työttömiä aktivoida syrjäytymisen ehkäisemiseksi, ei muuallakaan saa työttömät seslongilla makoilla. On ollut suuri virhe Suomessa sossujen toimesta aikoinaan kehittää meidän työttömyyskorvaukset nykyiseen suuntaan, jossa työttömiä ruokitaan sänkyyn ja säälitään.

Äänestä
  • Olethan pöljä.. Millä joku pystyy käymään töissä peruspivärahalla ja vielä innostunut! Pitää kehittää siihen palkka, että pystyy käymään..

    Äänestä

  • voiteitäpöljät kirjoitti:

    Olethan pöljä.. Millä joku pystyy käymään töissä peruspivärahalla ja vielä innostunut! Pitää kehittää siihen palkka, että pystyy käymään..

    Kyllä yhteiskunta hoitaa työttömän aktivointiin sopivan tavan mennä sinne missä aktiviteettia suoritetaan.

    Äänestä

Nyt helppo kiristää duunareita?? Jos et suostu huononuksiin? Joudut kurjaksi järjestöorjaksi pikkuliksalle!

Äänestä
  • Moni järjestö tekee arvokasta työtä, mutta rahaa ei ole palkanmaksuun. Saatat päästä tekemään hyvinkin merkityksellistä työtä. Tee työsi hyvin ja tunnollisesti, se pienikin työ. Voit pyytää työtodistuksen myös järjestön edustajalta - ja todistus auttaa Sinua elämässä eteenpäin !

    Äänestä

  • Varia kirjoitti:

    Moni järjestö tekee arvokasta työtä, mutta rahaa ei ole palkanmaksuun. Saatat päästä tekemään hyvinkin merkityksellistä työtä. Tee työsi hyvin ja tunnollisesti, se pienikin työ. Voit pyytää työtodistuksen myös järjestön edustajalta - ja todistus auttaa Sinua elämässä eteenpäin !

    Et ole täyspäinen?Peruspäivärahalaisen arki kuluu leipäjonoissa ja sossunluukulla.. Yölläkö orjatyön tekisi..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sipilänkeksintö kirjoitti:

Jätjestölle ilmanen orja tai kerjuulle!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu