Suomalaiset ovat aina tienneet, että venäläisillä on peukalo keskellä kämmentä. Idän ihmettä, uutta Lada-autoa, onkin myyty Suomessa viime vuonna vain kolme kappaletta.
http://www.iltalehti.fi/autot/201702082200067192_au.shtml
Mitä tulee venäläiseen sotateknologiaan tuskin se kovin paljon tasokkaampaa on kuin autoteknologia.
Venäläisten teknologiataidot
7
166
Vastaukset
- AinaParhaatAseet
Jöns-pojke on pahasti väärässä!
Nimittäin entisen Neuvostoliiton ja nykyisen Venäjänkin aseteknologia on aina ollut HUIPPUA. Jopa USA:n ja NATO:n asiantuntijat myöntävät sen.
Neuvostoliitossa kulutustavarat olivat juuri sen takia heikkolaatuisia, kun kaikki huippututkimus kohdistettiin aseisiin. Rahaakin satsattiin siihen valtavasti.Kyseessä on siis arvovalinta. Olkoon kansalaisten arki miten kurjaa tahansa, mutta kunhan tappamisen välineet on kunnossa. Tämä kuvastaa sitä, että nykyinen Venäjä on ihan yhtä militaristinen valtio kuin Neuvostoliitto.
- oltavavalmis
Deronda kirjoitti:
Kyseessä on siis arvovalinta. Olkoon kansalaisten arki miten kurjaa tahansa, mutta kunhan tappamisen välineet on kunnossa. Tämä kuvastaa sitä, että nykyinen Venäjä on ihan yhtä militaristinen valtio kuin Neuvostoliitto.
Natohinsvotit pakottaa. .
- oikein_ja_väärin
Deronda kirjoitti:
Kyseessä on siis arvovalinta. Olkoon kansalaisten arki miten kurjaa tahansa, mutta kunhan tappamisen välineet on kunnossa. Tämä kuvastaa sitä, että nykyinen Venäjä on ihan yhtä militaristinen valtio kuin Neuvostoliitto.
Noinhan se oli varsinkin NL:n aikaan, mutta ei niinkään enää Venäjän aikana. Mutta avaus koski vain teknologiaa, ei arvovalintoja.
Se vanha Ladakin, joka meni Suomessa kaupaksi halvan hintansa takia, oli suunniteltu Italiassa. Eikö niin?
Kävin vuonna 1994 Venäjällä ja näin siellä paljon pakettiautoja, jotka olivat yksi yhteen Ford Transiteja, mutta niillä oli joku venäläinen nimi ja olivat helkutin huonoja.
Venäjällä on myös kopsattu Abloy-lukko ja -avain. Tosi huono siitä heidän viritelmästään tuli.
Venäläiset oluetkin olivat heikkolaatuisia ja ulkomaiset työnsivät ne markkinoilta 1990-luvulla. Samoin kävi venäläiselle suklaalle, hajuvesille ja kelloille.
Venäläinen suolakurkku oli kuitenkin maailmankuulua. Ajateltiin, että kurkun myynti Venäjälle on kuin myisi hiekkaa Saharaan. Toisin kuitenkin kävi. Tavallinen suomalainen avomaan kurkku päihitti venäläisen maitohappokäytetyn kurkun ja venäläiset ostivat suomalaista kurkkua innoissaan.
Tämmötti ihmeitä tiedän varmasti näistä asoista. Ja paljon muutakin.- SylttytehdasTunnetaan
Mitä järkeä ja mikä on henkilön motiivi levittää tuollaista venäläisvastaista tekstiä tälle palstalle???
Taas joku hurri tai muuten svekomaani haukkuu Venäjää, jotta todellinen perivihollisemme Ruotsi kirkastuisi! - jokumaksaaniille
SylttytehdasTunnetaan kirjoitti:
Mitä järkeä ja mikä on henkilön motiivi levittää tuollaista venäläisvastaista tekstiä tälle palstalle???
Taas joku hurri tai muuten svekomaani haukkuu Venäjää, jotta todellinen perivihollisemme Ruotsi kirkastuisi!Ne on nää jönäs ja muut vajakit.. Baltiantilturuppanat!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie807042Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346523Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816323Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644122Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532512Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62419Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant662206Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431519- 141512
- 1981240