Missä kulkee YLE:n raja?

Ylen touhut alkavat olla maanpetturi tasolla. Puolustusvoimien sisäiset ohjeistukset eivät kuulu Ylen, eivätkä minkään muunkaan median uutisoitaviin.
YLE:ssä ei tunnuta enää tajuttavan missä se raja kulkee. Vain sensaatiolla on kysyntää.
Vaan jospa YLE:n omistajataho ymmärtäisi kuinka vakavasta asiasta on kysy puuttuisi asiaan.
Ei YLE saa tällaisella kovinkaan monen silmissä lisää arvostusta.
15255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Totta puhut,vaikuttaa siltä että YLE taitaa saada ohjeistukset ulkomaalta .Tähän viittaisi se ettei ylessä ole muita kuin vihervasemmistolaisia toimittajia.Olisko näiden tarkoituksena aiheuttaa Suomessa hämminkiä,ennen kuin jotain isoa alkaa tapahtua.Jatkuva pääministerin tai puolustusministerin mollaus viittaisi myös siihen,että maassa pyritään huomio siirtämään johonkin muuhun jotta jotain muuta voidaan tehdä.Ukrainassa oli vihreitä miehiä.jotka oli venäläisiä.Liittyykö Venäjän erikoinen käyttäytyminen myös yleen YLE ei ole ollut milloinkaan puolueeton,muttei varsinkaan nyt.Onko vihreät miehet nyt YLEläisä.Jotain pahaa on tapahtumassa...Onko kaikki vasemmistolaiset päkmanneja.Järkikin sen sanoo,että tietyistä asioista tulee myös hiivalle ja käyneelle siiderille haisevan ylen nais toimittajankin vaieta.Puolustusministerinä on pitkästä aikaa oikea mies.En ole perussuomalainen ,mutta harvoin näkee niin oman alansa hallitsevaa ministeriä.Herää kysymys ,maksetaanko Venäjältä uutistoimituksen,uutisvuodon ,pressiklubin ja myös muiden ajankohtaistoimitusten palkat.

Äänestä
  • Alkaa olla jo enemmämn kuin kulunut tuo "vihervasemmisto"kokomuus,kepu ja persutkin siellä naruja vetelevät ja eikä Yle syyllisty mihinkään kun yrittää selvittää tämän kaksoiskansalaisuus asian..

    Äänestä

On asioita jotka eivät ole kaiken kansan reposteltavissa ja tärkein on maan puolustamiseen liittyvät asiat.
Kaksoiskansalaisen ei tule olla tehtävissä joissa hänelle tulee eteen kysymys kummalle maalleen hän on lojaali jos hänellä on salassapidettäviä tietoja.
Epäilempä uskollisuuden kallistuvan syntymämaansa puoleen jos joutuu ristiriitaan luovuttaako- tai urkkiiko tietoja.
Meillä on nyt RKP jälkeen loistava puolustusministeri joka on itse armeijan käynyt.

Äänestä
  • No ei taida paljon ÄO-lisätä jos on käynyt armeijan.

    Äänestä

Puolustusministeri Jussi Niistöllä on harvinaisen vankka pätevyys nykyiseen tehtäväänsä.

Koulutukseltaan hän on Filosofian tohtori, Vuodesta 2004 Suomen historian dosentti Helsingin yliopistossa ja Sotahistorian dosentti Maanpuolustuskorkeakoulussa.

Koskaan aiemmin Suomen itsenäisen historian aikana ei ole sopivammin koulutettua henkilöä ollut puolustusministerinä kuin nyt on.
Kaikesta Jussi Niinistön tekemisestä näkyy todellinen halu työskennellä Suomen etujen mukaan.

Äänestä
  • Komppaan. En ole persuja ( vielä ) koskaan äänestänyt, mutta tätä miestä ja tekoja arvostan.

    Äänestä

Taas A-studio parhaillaan vetää tyypillistä linjaansa. Jos et ole samaa mieltä kaikesta heidän sosialismi-/kommunismilinjassaan, niin olet natsi, fasisti tms.
Jo riittää tolkun ihmisten solvaaminen.

Äänestä

Toimittajat ovat ns cityliberaaleja. He pelkäävät eniten maailmassa leimaantumista maalaiseksi, juntiksi. Taustalla on heikko itsetunto. Ei uskalleta olla suomalaisia, ei uskalleta toimia kantasuomalaisten parhaaksi. Heikosta itsetunnosta seuraa kaiken ulkomaalaisen ihannointi, oli kyseessä sitten musiikki, taide, teatteri tai maahanmuutto. Kun pohoisen Suomen mies tulee pääkaupunkiseudulle, elättääkseen itsensä ja ehkä perheensä, hän maksaa asumisensa ja elämisensä, kaliissa hinnoissa. Mutta tullapa mies Välimeren yli, niin elatus järjestyy...

Äänestä

Minulla tuli Yleraja täyteen vajaa vuosi sitten.
Sen jälkeen en ole avannut ylen sivuja netissä.
Telkkaria ei ole ollut 7 vuoteen.

Äänestä

Aamu-tv:ssä tänään toimittaja yritti vääntää väkisin ministeri- yms. vierailta myönnytystä, että Trump on kuin 30-luvun Hitler.
Nyberg kielsi jämäkästi tämän. Hyvä.

Iloniemi huomautti ettei median pidä asettautua toisen maan päämiestä vastaan ja toimittajan tulee hillitä tahtiaan - tuosta solvaamisesta ei hyvää seuraa.
Se oli toinen hyvä kannanotto.

On meillä vaikuttajissa näköjään joitakin asiallisiakin. Huh

Äänestä

Ylen radion tämän aamun uutislähetyksissä suurin osa ajasta käytettiin Trumpin kritisoimiseen ja hänen hallituksensa tonkimiseen. Tuolla hallinnolla on takanaan vasta jokunen viikko, joten tuomio on ennenaikainen.

Kunpa Yle tekisi vastaavaa kritiikkiä samalla innolla omasta hallituksestamme, joka on vuosikausia istuttuaan kompuroinut epäonnistumisesta toiseen. Ehkä Trumpiin ja "Venäjän uhkaan" keskittymällä yritetään saada huomio pois Suomen ja EU:n sisäisistä, yhä kasvavista ongelmista. Yle luo omalla asenteellisuudellaan tilaa parjaamalleen "valemedialle".

Äänestä

Olen lukenut muista medioista(ulkomaisista uutisia) ja kyllä yle ottaa ja painottaa tiettyjä juttuja usein ja esim. Israel uutisoinnissa on hämäävää jättää syyt ja kannat jotka johtaa päätöksiin ja silloin siitä saa aivan erilaisen uutisen.Persut on vakioaihe ja siihen neg.sävy (populistinen uutinen). Vasemmistoradikaalit on jostain syystä rauhassa,siellä ei uutiskynnys ylity ;rikoksista,väkivallalla uhkailulla ,autojen polttamisella ,elinkeinonharjoittajan työn estämisellä jne ,jne ,jne
Nyt olis yle:n syytä katsoa peiliin ,sillä kansa ei ole niin tyhmää että koko ajan uutiset on väritetty ja syötetään valmiiksi pureskeltuna tai otetaan vain naivisti yksi näkökanta asioihin. Jos jollain olis aikaa vois uutiset listata ja laittaa peräkkäin ulkomaisista medioista vrt yle miten saa uutisesta täysin eri kannan.
Uutiset missä heittoa eniten,
-islam
-kristityt
-persut
-Israel
-tiede
-vasemmisto suomessa
-medianäkyvyys antti rinne,vaikka oppositiossa

Äänestä
  • Hahhahaaahhhaaahhaaa!!!!!

    Äänestä

Miksi Arto Nybergissä soitettiin Partisaanivalssia?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maansa-puolustaja kirjoitti:

Ylen touhut alkavat olla maanpetturi tasolla. Puolustusvoimien sisäiset ohjeistukset eivät kuulu Ylen, eivätkä minkään muunkaan median uutisoitaviin.
YLE:ssä ei tunnuta enää tajuttavan missä se raja kulkee. Vain sensaatiolla on kysyntää.
Vaan jospa YLE:n omistajataho ymmärtäisi kuinka vakavasta asiasta on kysy puuttuisi asiaan.
Ei YLE saa tällaisella kovinkaan monen silmissä lisää arvostusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu