har sjunkit bland de finskspråkiga eleverna (utom för ryskan ) så har samma utveckling inte skett bland svenskspråkiga.
Det är fint att de orkar plugga trots pakkosuomi.
Det är fint att de orkar plugga trots pakkosuomi.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Inte räcker det med enbart engelska.
Alla språk bör göras frivilliga så ser vi hur det går i framtiden.
Vi här ju sett resultatet nu redan när obligatorisk "studentsvenska " slopades.
Om och när obligatorisk skolsvenska slopas så kommer det att bli ännu sämre med språkkunskaperna bland finskspråkiga.
Det är ju bara bra för dem som satsar på språk,större valbarhet på arbetsmarknaden.Alla kan engelska då är det en fördel för dem som kan tyska också tex.Tyska är inte så svårt för svenskspråkiga.
Fennomaanit+väittävät+tällä+palstalla+päivittäin,+että+ruotsi+estää+muiden+kielten+oppimisen+ja+ruotsi+on+syy+siihen,+että+mielenkiintoa+muihin+kieliin+ei+ole.
No,+kun+ajattelee+järjellä,+niin+ymmärtää+että+tämä+ei+voi+pitää+paikkaansa.+Suomi+on+ollut+EU:n+kärkeä+koululaisten+kielitaidossa+-+myös+siinä+vaiheessa+kun+mielenkiinto+vieraita+kieliä+kohtaan+on+alkanut+laskea.+Toisaalta+tällaista+ongelmaa+ei+ollut+ollenkaan+90-luvulla,+jolloin+40%+luki+B2-kieltä.+Ja+tuolloin+ei+ollut+sitä+helpotusta,+että+ruotsin+olisi+voinut+jättää+väliin+yo-kirjoituksissa.
Eli+kyllä+fennomaaninkin+on+vihdoin+myönnettävä,+että+jotakin+MUUTAKIN+on+tehtävä+koululaisten+kielten+oppimisen+eteen+kuin+pelkästään+poistaa+pakollinen+ruotsi.
Inte borde ju svenskspråkiga orka och hinna läsa andra språk heller,de har ju dubbelt så mycket pakkosuomi som de finskspråkiga har pakkoruotsi.
Uskon että yksi syy suomalaisten koululaisten pärjäämiseen kieliopinnoissa (versus EU-maat) on juuri riittävän vaativa kieltenopiskelu: meillä on käytännössä kaksi pakollista kieltä, ja suomi on kielenä vielä erityisen vaikea. Lisäksi tietysti merkitsee se, että kieltenopettajamme ovat päteviä ja koulutettuja.
Svenskspråkiga ungdomar vill arbeta i framtiden,för dem räcker det inte att leva på understöd.Därför lönar det sig att satsa på språk.
"Fennomaanit väittävät tällä palstalla päivittäin, että ruotsi estää muiden kielten oppimisen [opiskelemisen] ja ruotsi on syy siihen, että mielenkiintoa muihin kieliin ei ole."
Svekomaanit ja svekomieliset fennot väittävät, että pakkoruotsi ei muka estä opiskelemasta koulujen opetusohjelman puitteissa toisena (kolmantena, neljäntenä...) vieraana kielenä jotain muuta tarjolla olevaa kieltä.
Se estää ja pakkoruotsin tarkoitus on juuri estää muita kieli tunkemasta ruotsin tilalle opiskeltavaksi kieleksi.
För lathet behövs alltid förevändningar,pakkoruotsi är ju utmärkt till det ändamålet.
Toistan: pakkoruotsi estää ja sen tarkoitus on juuri estää muita kieli tunkemasta ruotsin tilalle opiskeltavaksi kieleksi.
Pakkoruotsi ei ole koskaan estänyt mitään. 90-luvulla luettiin runsaasti B2-kieltä. Ei ollut estoja ja jaksettiin lukea - kielten opiskelu oli kivaa ja hyödyllistä! Nyt suoritetaan vähennyslaskuja: ruotsin takia et voi oppia B2-kieltä / älä vaan kirjoita lyhyitä kieliä yo:ssä.
Det finns inte alla de här "maskinerna " då, där ungdomen nu fördriver timtal per dygn.
Det vill ingen erkänna var den största orsaken finns.
Ju flera språk man behärskar desto större är chansen att få ett intressant jobb.
26 000 finskspråkiga och 2000 svenskspråkiga har skrivning i modersmålet idag.
Ganska få finskspråkiga om man nu tänker på hur många som har finska som modersmål.
Man kan studera språk som vuxen också, inte behöver hela livet bli förstört för att man inte gjorde det i skolan.
Totta kai, ja kielten opiskelun onkin jatkuttava koko aikuisiän, jos haluaa hyvän kielitaidon säilyttää!