asuntolainasta tyhmä kysymys?

ihan-pihalla

Eli jos ostan 100 000 maksavan asunnon ja minulla on 20000 euroa omaa rahaa lainan vakuudeksi. Maksanko ensimmäiset korot lainan summasta joka on 100000 vai 80000?

10

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fsaah

      Maksat korot tietysti koko siitä summasta, jonka otat lainaa. Tähän asiaan ei vaikuta se, mitä on lainan vakuutena.

      "minulla on 20000 euroa omaa rahaa lainan vakuudeksi"

      Vakuudeksi laitto ei ehkä riitä, vaan pankki voi edellyttää sinun käyttävän tuon rahan asunnon ostoon. Lisäksi todennäköisesti joudut vielä hommaamaan jostain lisää rahaa tai vakuutta, koska asunto kelpaa yleensä vakuudeksi vain 70 % kauppahinnasta (riippuen vähän tapauksesta).

    • tyuiopååå

      Peruskäsitteet. Asunto, kauppahinta eli arvo on 100 000 euroa. Asuntolaina: pankista lainaan otettavaa rahaa. Lainan vakuudet: rahaa saa lainaksi, jos antaa vastaavan arvoisen pantin, tämä toimii kuin kanikonttorissa, viet tavaran ja saat sen verran rahaa lainaan, kuin mitä kanittaja arvelee saavansa tavarasta, jos joutuu sen huutokaupalla myymään. Pankki lainaa rahaa asunto-osakkeita tai kiinteistön papereita vastaan. Pankin arvio on, että huutokauppakulujen jälkeen 70% arvosta saadaan takaisin, joten sadan tonnin asuntoa vastaan annetaan vain 70 000 euroa lainaksi.
      Nyt sinulla on omia säästöjä. Ne eivät ole vakuuksia, vaan käteistä rahaa käytettäväksi kauppahinnan maksuun. Pystyt maksamaan kauppahinnasta 20 000 ja tarvitset lainaksi vielä 80 000. Tarvitset 80 000 euron asuntolainan. Ostamasi asunto kelpaa lainan pantiksi 70% arvoltaan ja sitä vastaan saat siis 70 000 euroa lainaa. Vielä jää kymppitonni puuttumaan. Joko säästät sen rahana tuloistasi ja maksatkin 30 000, tai yrität löytää muita vakuuksia, joita vastaan nostat 10 000 euroa lisää velkaa. Jos toimit näin, on velkasaldosi 80 000 euroa ja siitä lähtee sitten korko juoksemaan.

      • rthrthrhrth

        Tästä tekstistäsi puuttuu vain yksi asia, nimittäin asuntolainan valtiontakaus. Tämä on lisämaksullinen palvelu, mutta valtiontakauksen kanssa vakuuksia on 85%:lle asunnon arvosta. Ja valtiontakauksen saa kuka tahansa asuntoa ostava, joten todellisuudessa 15 000 euroa riittää.


      • tyuiopååå

        Puuttuuko?
        "... tai yrität löytää muita vakuuksia, joita vastaan nostat 10 000 euroa lisää velkaa..."


      • fdsk

        Tai sitten laittaa tuon 20k rahasto- tms. salkkuun ja panttaa sen lainan vakuudeksi ja ottaa lainaa 100k. Tällöin tarvitsee hankkia ainoastaan 10k lisävakuuksia.
        Käteinen raha tai muut likvidit vakuudet on yleensä niitä halutuimpia. Tässä voittaa myös niin, että tuo salkku palautuu jossain vaiheessa jonkun verran turvonneempana takaisin omaan käyttöön.


      • rthrthrhrth
        tyuiopååå kirjoitti:

        Puuttuuko?
        "... tai yrität löytää muita vakuuksia, joita vastaan nostat 10 000 euroa lisää velkaa..."

        Tuo vain saa vakuuden löytämisen kuulostamaan hankalalta, vaikka tuon saa heti, kun vain mainitsee asian lainaa hakiessa. Nimittäin valtiontakausta ei tarvitse hakea mistään muualta, koska sekin tulee pankin kautta. Yleensä pankki jopa tarjoaa sitä automaattisesti, eli mitään vakuuden etsimistä ei ole. Oikeastaan valtiontakaus on vain yksi allekirjoitus papereissa, ei mitään muuta.


      • Uskotko_valtioon

        Vieläkö joku hyväksyy valtion takauksen? Velkaa on jo paljon ja joka vuosi tulee lisää. Kohta maksukyky on Kreikan luokkaa.


      • fgzd

        Vaikka valtio on kovin velkaantunut, Suomi on kuitenkin yksi taloudellisesti luotetuimmista valtioista maailmassa. Suomi saa maailman turuilta ja toreilta lainaa tällä hetkellä miinuskorolla.


      • jklkg
        fdsk kirjoitti:

        Tai sitten laittaa tuon 20k rahasto- tms. salkkuun ja panttaa sen lainan vakuudeksi ja ottaa lainaa 100k. Tällöin tarvitsee hankkia ainoastaan 10k lisävakuuksia.
        Käteinen raha tai muut likvidit vakuudet on yleensä niitä halutuimpia. Tässä voittaa myös niin, että tuo salkku palautuu jossain vaiheessa jonkun verran turvonneempana takaisin omaan käyttöön.

        Sijoitukset eivät koskaan kelpaa vakuudeksi 100 % arvostaan. Todennäköisempi luku on 50 %, eli 20 000 euron sijoitukset kelpaisivat vakuudeksi 10 000 eurosta.


    • Lisäksi tarvitset 2/4% mahdollisen varainsiirtoveron maksuun.
      Jos omatakaus tai valtion takaus, maksaa sekin muutaman tonnin.
      muut kulut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      120
      1301
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      122
      1163
    3. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      48
      1133
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      138
      1013
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      99
      853
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      317
      802
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      714
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      636
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      49
      619
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    Aihe