Pythonia opetetaan

Opettelemista_on

Suomenkielinen Python-kurssi, varsinaisesti tarkoitettu peruskoulun opettajille (ohjelmointiopetus kouluissa on alkanut), on ruvennut avautumaan kaikkien käytettäväksi täällä Internetissä: https://plus.cs.hut.fi/aapinen-python/K2017/

11

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perusasiat-ensin

      Opettasivat taaperot sentäs ensinnä edes lukemaan ja laskemaan ynnä- vähennys- kerto sekä jakolaskua ennenkuin alkavat mitään ohjelmointia niille tuputtumaan.

    • Pythonkaan ei mielestäni ole tarpeeksi käyttäystävällinen eikä luokseenvetävä ohjelmointikieli. Sekin on tekstipötkön pikkutarkkuutta ja monimutkaisuutta. Visuaalisuutta, havainnollisuutta sekä oppimisen ja käytön yksinkertaisuutta tarvitaan varsinkin koululaisille, joista kaikki eivät jaksa kiinnostua aiheesta ja syventyä siihen. Lieneehän se useimmille pakkopullaa, samoin opettajien enemmistölle.

      Hakutermi "visual python" antaa Googlessa nämä vastaukset: https://www.google.fi/search?q=visual python

      Siltä varalta, ettei tämä ole tuolla mukana, lisään https://www.codeproject.com/Articles/693408/Using-Python-inside-Programming-Without-Coding-Tec
      Myös C ja C# ovat mukana viimeksimainitussa.

      • perusasiat-ensin

        Sitähän ohjelmointi on: pikkutarkkaa, monimutkaista ja erinomaisen abstraktia.
        Kiva-kiva ohjelmointia on olemassa yhtä vähän kuin kiva-kiva matematiikkaa.


    • perusasiat-ensin

      Taaperot saa vaan ohjelmointikammon.
      Vielä epäpätevät opettamassa epäkypsiä niin tietäähän sen mitä siitä tulee.

      Enintään yläasteella ja lukiossa voisi olla ohjelmointi oppiaineena ja valinnaisena sielläkin.

      • Näköjään lähdetään aivan alkeista ja esimerkiksi Python tulee mukaan vasta yläkoulussa. Kammon syntymistä pitää erityisesti välttää. Siinä merkitsee paljon se, että ohjelmointi näyttäytyy alusta alkaen "kivana" ja helppona. Hyötyajatteluhan tuskin tulee vielä peruskoulussa opetuksen avuksi.


    • Tuo ei ole rakentava näkökulma. Eihän mikään ole välttämättä ja asiaankuuluvasti mitään, esimerkiksi ikävää. Kunhan tuloksia saadaan kulloinkin tarpeellisessa määrin, muu on yhdentekevää. Aina on pyrittävä ihmisen kannalta "kivempaan" eli helpompaan ja miellyttävämpään, siitä on monenlaisia etuja. Ohjelmoimisenkaan ei tarvitse olla sankaruuuutta ja raatamista.

      • Edellinen on vastine nimimerkille perusasiat-ensin.

        Kivaa tietysti opiskellaan ja opitaan mieluummin ja paremmin tuloksin kuin ikävää. Ja kun ohjelmointitaito on tarkoitus tehdä koko kansan omaisuudeksi samana tapaan kuin luku- ja kirjoitustaito, niin nimenomaan penseän enemmistön vuoksi on paras lähteä "kivalle linjalle". Edellämainittuja taitoja ihmiset joutuvat arkielämässään myöhemminkin harjoittamaan, mutta ohjelmoinnin kohdalla se ei ole varmaa. Siksi on hyvä luoda jo lapsiin myönteinen suhde ohjelmointiin.


      • perusasiat-ensin
        pähkäilijä kirjoitti:

        Edellinen on vastine nimimerkille perusasiat-ensin.

        Kivaa tietysti opiskellaan ja opitaan mieluummin ja paremmin tuloksin kuin ikävää. Ja kun ohjelmointitaito on tarkoitus tehdä koko kansan omaisuudeksi samana tapaan kuin luku- ja kirjoitustaito, niin nimenomaan penseän enemmistön vuoksi on paras lähteä "kivalle linjalle". Edellämainittuja taitoja ihmiset joutuvat arkielämässään myöhemminkin harjoittamaan, mutta ohjelmoinnin kohdalla se ei ole varmaa. Siksi on hyvä luoda jo lapsiin myönteinen suhde ohjelmointiin.

        On täysin tarpeetonta scifistelyä tuputtaa ohjelmointitaitoa "koko kansan omaisuudeksi".

        Jos jollekulle ammattinsa vuoksi on tarpeen opetella ohjelmointia, sen ehtii hyvin tehdä vaikka aikuisena, jolloin aivot on paremmin kehittyneet käsittelemään abstrakteja asioita.


      • perusasiat-ensin kirjoitti:

        On täysin tarpeetonta scifistelyä tuputtaa ohjelmointitaitoa "koko kansan omaisuudeksi".

        Jos jollekulle ammattinsa vuoksi on tarpeen opetella ohjelmointia, sen ehtii hyvin tehdä vaikka aikuisena, jolloin aivot on paremmin kehittyneet käsittelemään abstrakteja asioita.

        Myös kirjaimistomme on abstrakti asia. Merkit ja numerot eivät mitenkään liity käytännön asioihin - kunnes ne kukin opimme liittämään. Jonkin ajan kuluttua ohjelmointitaito todennäköisesti kuuluu yhtä itsestäänselvästi ihmisten perusvalmiuksiin. Sehän on elämän- ja elinympäristönhallintaa.
        Joka tapauksessa tietotekniikan uusi kehityslinja on alkanut, eikä sitä enää pysäytettäne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      66
      2271
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      22
      1915
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      246
      1440
    4. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      37
      1273
    5. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      253
      1135
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1034
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      23
      1010
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1010
    9. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      95
      917
    10. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      22
      893
    Aihe