Pythonia opetetaan

Opettelemista_on

Suomenkielinen Python-kurssi, varsinaisesti tarkoitettu peruskoulun opettajille (ohjelmointiopetus kouluissa on alkanut), on ruvennut avautumaan kaikkien käytettäväksi täällä Internetissä: https://plus.cs.hut.fi/aapinen-python/K2017/

11

293

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perusasiat-ensin

      Opettasivat taaperot sentäs ensinnä edes lukemaan ja laskemaan ynnä- vähennys- kerto sekä jakolaskua ennenkuin alkavat mitään ohjelmointia niille tuputtumaan.

    • Pythonkaan ei mielestäni ole tarpeeksi käyttäystävällinen eikä luokseenvetävä ohjelmointikieli. Sekin on tekstipötkön pikkutarkkuutta ja monimutkaisuutta. Visuaalisuutta, havainnollisuutta sekä oppimisen ja käytön yksinkertaisuutta tarvitaan varsinkin koululaisille, joista kaikki eivät jaksa kiinnostua aiheesta ja syventyä siihen. Lieneehän se useimmille pakkopullaa, samoin opettajien enemmistölle.

      Hakutermi "visual python" antaa Googlessa nämä vastaukset: https://www.google.fi/search?q=visual python

      Siltä varalta, ettei tämä ole tuolla mukana, lisään https://www.codeproject.com/Articles/693408/Using-Python-inside-Programming-Without-Coding-Tec
      Myös C ja C# ovat mukana viimeksimainitussa.

      • perusasiat-ensin

        Sitähän ohjelmointi on: pikkutarkkaa, monimutkaista ja erinomaisen abstraktia.
        Kiva-kiva ohjelmointia on olemassa yhtä vähän kuin kiva-kiva matematiikkaa.


    • perusasiat-ensin

      Taaperot saa vaan ohjelmointikammon.
      Vielä epäpätevät opettamassa epäkypsiä niin tietäähän sen mitä siitä tulee.

      Enintään yläasteella ja lukiossa voisi olla ohjelmointi oppiaineena ja valinnaisena sielläkin.

      • Näköjään lähdetään aivan alkeista ja esimerkiksi Python tulee mukaan vasta yläkoulussa. Kammon syntymistä pitää erityisesti välttää. Siinä merkitsee paljon se, että ohjelmointi näyttäytyy alusta alkaen "kivana" ja helppona. Hyötyajatteluhan tuskin tulee vielä peruskoulussa opetuksen avuksi.


    • Tuo ei ole rakentava näkökulma. Eihän mikään ole välttämättä ja asiaankuuluvasti mitään, esimerkiksi ikävää. Kunhan tuloksia saadaan kulloinkin tarpeellisessa määrin, muu on yhdentekevää. Aina on pyrittävä ihmisen kannalta "kivempaan" eli helpompaan ja miellyttävämpään, siitä on monenlaisia etuja. Ohjelmoimisenkaan ei tarvitse olla sankaruuuutta ja raatamista.

      • Edellinen on vastine nimimerkille perusasiat-ensin.

        Kivaa tietysti opiskellaan ja opitaan mieluummin ja paremmin tuloksin kuin ikävää. Ja kun ohjelmointitaito on tarkoitus tehdä koko kansan omaisuudeksi samana tapaan kuin luku- ja kirjoitustaito, niin nimenomaan penseän enemmistön vuoksi on paras lähteä "kivalle linjalle". Edellämainittuja taitoja ihmiset joutuvat arkielämässään myöhemminkin harjoittamaan, mutta ohjelmoinnin kohdalla se ei ole varmaa. Siksi on hyvä luoda jo lapsiin myönteinen suhde ohjelmointiin.


      • perusasiat-ensin
        pähkäilijä kirjoitti:

        Edellinen on vastine nimimerkille perusasiat-ensin.

        Kivaa tietysti opiskellaan ja opitaan mieluummin ja paremmin tuloksin kuin ikävää. Ja kun ohjelmointitaito on tarkoitus tehdä koko kansan omaisuudeksi samana tapaan kuin luku- ja kirjoitustaito, niin nimenomaan penseän enemmistön vuoksi on paras lähteä "kivalle linjalle". Edellämainittuja taitoja ihmiset joutuvat arkielämässään myöhemminkin harjoittamaan, mutta ohjelmoinnin kohdalla se ei ole varmaa. Siksi on hyvä luoda jo lapsiin myönteinen suhde ohjelmointiin.

        On täysin tarpeetonta scifistelyä tuputtaa ohjelmointitaitoa "koko kansan omaisuudeksi".

        Jos jollekulle ammattinsa vuoksi on tarpeen opetella ohjelmointia, sen ehtii hyvin tehdä vaikka aikuisena, jolloin aivot on paremmin kehittyneet käsittelemään abstrakteja asioita.


      • perusasiat-ensin kirjoitti:

        On täysin tarpeetonta scifistelyä tuputtaa ohjelmointitaitoa "koko kansan omaisuudeksi".

        Jos jollekulle ammattinsa vuoksi on tarpeen opetella ohjelmointia, sen ehtii hyvin tehdä vaikka aikuisena, jolloin aivot on paremmin kehittyneet käsittelemään abstrakteja asioita.

        Myös kirjaimistomme on abstrakti asia. Merkit ja numerot eivät mitenkään liity käytännön asioihin - kunnes ne kukin opimme liittämään. Jonkin ajan kuluttua ohjelmointitaito todennäköisesti kuuluu yhtä itsestäänselvästi ihmisten perusvalmiuksiin. Sehän on elämän- ja elinympäristönhallintaa.
        Joka tapauksessa tietotekniikan uusi kehityslinja on alkanut, eikä sitä enää pysäytettäne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      149
      1624
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1413
    3. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      144
      962
    4. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      92
      888
    5. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      124
      879
    6. 64
      819
    7. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      334
      671
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      160
      624
    9. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      39
      606
    10. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      7
      567
    Aihe