Olen jäämässä asunnottomaksi ja pakkotilanteessa haen kaupungilta vuokra-asuntoa. Minua on peloteltu, ettei ole mitään mahiksia saada asuntoa ainkaan useisiin useisiin kuukausiin. Onko teillä asiasta kokemuksia? Minulla ei ole rahaa mihinkään 450-550 euron yksityisiin vuokriin.
Onko mitään toivoa kaupungin asunnosta?
paniikissa
3548
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
vaihtoehto. on ainakin paikka, jossa nukkua.
Jos olet jäämässä asunnottomaksi pääkaupunkiseudulla ja haluaisit kaupungilta vuokrayksiön, niin olet kyllä aika toivottomossa tilanteessa.
Jos olet saanut häädön (oikeuden päätös) niin sitten voi olla helpompaa, mutta nykyisin kaupungillakin katsovat onko asukkaalla varaa maksaa vuokraa ts. ottavat mielummin työssäkäyvän ihmisen jonosta. Mutta yrittänyttä ei laiteta eli tsemppiä!
jos et ole suomalainen, vaan tullut Suomeen pakolaisena. Jos taas olet paljasjalkainen suomalainen, voit heittää toiveesi ja hommata kämpän yksityiseltä taholta.