Asunnossa vuokralainen maaliskuun loppuun

Olen tekemässä tarjousta asunnosta, jossa myyjän mukaan vuokralainen muuttaa pois viimeistään 1.4. Mitä jos ei muutakkaan???

Voinko laittaa tarjoukseen, että jos asunto ei ole vapaa 1.4. myyjä maksaa jokaiselta alkavalta kuukaudelta huhtikuu mukaanlukien sopimussakkoa (vai miksi sitä sanoisin) 700 euroa ? Tai toki voin laittaa, mutta voinko tämän perusteella vaatia tuon 700?

10

636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ndncdncdn

      Tarkistat vuokrasopimuksesta milloin muuttaa.
      Myyjän sanomisilla ei ole mitään merkitystä.
      Tietenkin kysyt vielä vuokralaiselta.

    • Äläuskosanaan

      Sen lisäksi voit laittaa ehdon kauppakirjaan, asunnon oltava tyhjä määräpäivää mennessä tai kauppa peruuntuu tai sakko.

    • En ole itse muuttamassa asuntoon, joten siinä mielessä minulle on yhdentekevää onko asunto tyhjä vai ei. Laiton tarjoukseen tuon 700 e/kk.

    • jhfdjlhdsfdfljskö

      Oletko lukenut vuokrasopimuksen ?
      Ja haastatellut vuokralaista?

    • Kukatekimitä

      Myydäänkö asunto vuokrattuna? Onko vuokralainen irtisanoutunut itse (oletko nähnyt irtisanomisilmoituksen) vai onko myyjä irtisanonut vuokralaisen?

    • Asunto myydään ilman vuokralaista ja myyjän mukaan vuokralainen muuttaa pois maaliskuun loppuun mennessä. Pitääpä laittaa tuosta vuokrasopparin loppumisesta vielä kysymys myyjälle.

      Myyjä on hyväksynyt ostotarjoukseni. Yksi ehdoista oli, että kauppakirjaan kirjataan 1000e/kk sakko jos asunto ei ole vapaa 2. huhtikuuta. Olen ostamassa tätä sijoitusasunnoksi, joten mulle on tavallaan yhdentekevää onko asunto tyhjä vai ei.

      Off the topic - pitääkö tuosta sopimussakosta maksaa vero?

      • sakottaja

        sopimussakko rinnastetaan esim. vakuutuskorvaukseen, eli ei ole veronalaista tuloa. sopimussakko on hyvitys, joka kattaa sopimusrikkomuksesta aiheutuneen vahingon ym.


    • skjfhsdkjfh

      Koskahan tämä idiootti asuntosijoittaja pyytää vuokrasopimuksen luettavakseen ?
      Kas kun vuokrasopimuksessa tule olla vuokralaisen sotu ja parikymmentä muuta yksityiskohtaa.
      Olisikohan orava asuntorahastossa tämmösiä sijoittajia muutama tuhat ?

      • 45743

        myyjä siinä ottaa riskin, jos hyväksyy sakkoehdon ilman että varmistuu vuokralaisen poismuutosta, koska juoniostaja voi sumplia asian vuokralaisen kanssa ja vedättää sillä myyjältä


      • => skjfhsdkjfh

        Vuokrasopimuksessa ei yleensä ole tietoa, milloin vuokralainen irtisanoo asuntonsa.

        T: Idiootti asuntosijoittaja


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      355
      11808
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      41
      3527
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      80
      3116
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      112
      2858
    5. 93
      2710
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      57
      2566
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2476
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2344
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1501
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1488
    Aihe