E-pillereiden lopetuksesta johtuva hiustenlähtö?

nainennn91

Loppuuko yleensä kuinka nopeasti? Minulla kestänyt melkein vuoden ja entinen paksu tukka muistuttaa lyyjykynää, edelleen siis lähtee runsaasti. Lääkärit vähättelevät ongelmaa. Kuukautiset tulleet alusta asti säännöllisesti, miehisiä mustia karvoja kasvaa navassa ja nänneissä. Gynellä käyty, teki sisätutkimuksen eli PCOS poissuljettu, hormonikokeisiin ei laittanut.
Kilpirauhaset, rauta-arvot ym katsottu.
Mietin e-pillereiden aloittamista uudelleen, koska niistä ei varsinaista haittaa ollut.
Onko jollain hiukset palautuneet?

5

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeet_itse

      Hormoonikokeet voi käydä otattamassa itsekin ilman lähetettä yksityislaboratoriossa. Lähetteellä ei edes saa kuin muutaman euron kelakorvauksen. Koska kokeet ovat melko kalliita, niitä ei yleensä tehdä terveyskeskuslabroissa.

      Karvankasvusi osoittaisi että kärsit joko liiallisesta testosteronista tai estrogeenitasosi on pudonnut reilusti. Estrogeenia sisältävät e-pillerit auttaa hieman tähän "estrogeenipulaan" mutta pelkkää keltarauhashormoonia sisältävät ei (ns. minipillerit).

    • Nainennn91

      Kiitos!
      Kävin yksityisellä gynellä jolta oletin saavani kokeet, mutta ei! Olen itsekin katsonut paikkoja missä voi kokeet ottaa, osaatko sanoa mitkä kokeet ottaisin ja mihin aikaan kiertoa ne pitää ottaa? Runsaimpana vuotopäivänä?
      Minipillereitä en aijo edes harkita.
      En sitten tiedä onko muuta vaihtoehtoa edes näihin kuin e-pillerien aloitus vai aloitetaanko näin nuorelle 25v hormonikorvaushoitoa jos arvot muistuttaa vaihdevuositasoja?
      Mieli on todella maassa. Minulla ei ainakaan pillereiden lopetus auttanut mielialaan ollenkaan!

      • Kokeet_itse

        Ainakin testosteroni kannattaisi mittauttaa. Estrogeenitasokin olisi ehkä hyvä tietää ja labrasta voi kysyä missä kierron vaiheessa se kannattaa ottaa, joskin ohjearvot on olemassa eri kierron vaiheille.


    • Venla1984

      Voisitko kysyä spironlacronea? Jos et halua e-pillereitä aloittaa?

      Ei kai e-pillereiden lopetuksen pitäisi noin kauaa vaikuttaa..

    • Nainennn91

      Itseasiassa sain juuri spironolactonea lääkäriltä, mutta se ilmeisesti laskee tedtosteronitasoja niin haluaisin ensin mitata nämä arvot ennenkuin aloitan.
      Spiro ei ilmeisesti myöskään kaikille hiustenlähtöön auta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      468
      8402
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5780
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      252
      4726
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      50
      4570
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      61
      4075
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3910
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3702
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1678
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      90
      1138
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      41
      821
    Aihe