Osallistumistulo voisi olla köyhyysharjoittelun nimellä kuntouttava työtoiminta lakkautetaan. Köyhyysharjoittelu kuvaa parhaiten yksinäisiä syrjäytyneitä, rasseja vanhoja poikia, piikoja on viimeinen tulonlähde työmarkkinatuki, toimeentulotuki asumistuki nämä voitaisiin yhdistää köyhyysharjoitteluksi. nämä syrjäytyneet ihmisryhmät joutuvat tekemään pakkotyötä sosiaalitukien saamiseksi on oikein nämäkin yhteiskunnan vässykät työllistetään sosiaalityöntekijä tekisi aktivointitoimenpiteiden suunnitelman ja valvottaisiin toteuttamista kulukorvaukset lakkautetaan tämä 9 euroa tilalle sosiaalityöntekijän antama ruokakassi ja käytettyjä vaatteita työn vastineeksi tehdystä työstä. yhteiskunta säästäisi kulukorvaukset 90 000 työttömästä jotka kuuluvat tähän piiriin. työttömien pitää tottua köyhyyteen kaikille ei riitä työehtosopimuksen mukaista palkkatyötä edes palkkatuellakaan työvaatimukset koventuneet pitää kaikessa olla nopea
Köyhyysharjoittelu
kkalllaaaa
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Minusta parempi nimi olisi speden keksimä "kurjuuden maksimointi," eli keksitään niin kurjaa, ja kurjempia töitä työttömille, ettei kurjempaa voi olla!
Ilmaistyöhön mennessä olsi maksettava työnantajelle että pääsee töihin? Ja työolot voisi olla niin kurjat ettei edes ulkomailta löydy sellaisia! Kaikenlaiset tue otettava pois, ja mielellään niin rapaleet vaatteet, että joku ulkomainen ihminen luulisi vielä olevan sodan suomessa, ja työmiehen olleen jossain räjähdyksen keskellä!