Huhtikuussa

Pikke60

Hei!
Kellään kokemusta huhtikuun ilmoista...onko nuo sää sivustot ihan pielessä kun lupailevat huhtikuulle pariakinkymppiä lämpöä?Olis vaan loma tuolloin ja vain viikko niin kaukomaaat ja pitkät lennot on out....

6

3371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sthsrth

      Ei ole pielessä, kun tälläkin viikolla on splitissä ja dubrovnikissa 16 astetta päivän ylin ja huhtikuuhun on vielä aikaa. Pääsiäisen aikoihin saattaa jo hyvin olla sortsikelit päivällä, mutta illalla sitten viilenee jo selvästi ja lämmintä tarvitaan.

    • Ei oo pielessä. Keskimääärin huhtikuun lopulla on päivisin aurinkoista ja reilua kahtakymmentä. Vesi on siinä 18-20, lahden pohjukoissa ehkä lämpimämpääkin.
      Mutta kukas näistä säista ennakkoon osaa varmuudella sanoa...
      -S

    • Splitlandia

      Oman kokemukseni perusteella ei tehnyt mieli mereen uimaan huhtikuussa. Eipä ollut muutenkaan rannoilla ketään huhtikuun alkupuoliskolla. Onhan kuitenkin noita hotelleja, joissa on sisäaltaita, esim. joku spa. Ehkä joillekin viileämpi vesi on ok, itse pyrin varaamaan loman lähemmäs kesää kuten kesäkuussa.

      https://www.seatemperature.org/europe/croatia/split-april.htm

    • Tänään, 30.03. meillä on täällä 25 astetta lämmintä. Tuleville viikoille on luvattu paikallisten sääennusteiden mukaan 20-25 astetta aina aina huhtikuun puoleen väliin asti. Silloin lämpötila laskee jonnekin 17-18 asteeseen ja muutamana päivänä saattaa jopa sadella. Näyttää siis siltä, että huhtikuussa täällä vallitsee 'normaali suomalainen kesäsää'. Lisää juttua löydät tuolta http://www.jarih.fi/424608173

    • yuijhyu

      Ollaan oltu pari vuotta sitten Vappuna viikkoa Split Bol reissussa ja oli oikein kivat ilmat. Parina päivänä kova sadekuuro, mutta kyllä me meressä käytiin uimassa. Nyt taas katsellaan reissuja "jonnekin" ja Kroatiasta on kivast muistot.

    • SplitHuhtikuu

      Olen käynyt Split:ssa huhtikuussa. Lämmöt oli tuolloin 15-20. Mukava sopiva lomailusää. Kesällä kuumimpaan aikaan ei kannata mennä, sillä siellä ei kestä olla. Lämmöt kesällä jopa 40. Eräs paikallinen sanoikin, että näitä aikoja hyvä välttää jos haluaa nähtävyyksistä kaiken irti.

      Ruoka on aika keskinkertaista etenkin turistien suosimissa kohteissa, mutta vähän rantaviivaa syrjempää löytyy hyviä laaturavintoloja. Kannataa kysyä paikallisilta vinkkejä! Kroatiassa paikalliset ystävällisiä, palveluhenkisiä ja englanti monella sujuvaa/ymmärrettävää. Taksilla kulkiessa kannataa varulta kysyä määränpää ja hinta etukäteen ennen kyytiin hyppäämistä. Tosin itselläni on hyvät kokemukset paikallisista takseista(ei hirmu hintaisiakaan).

      Itse Split on aika pieni, että viikko siellä on suht pitkä aika. Kannataa käydä ympäristössä seikkaileen mm.lähikunnat, saaret tai ottaa risteily. Kroatia maana on edullinen matkakohde. Ruoka ja juoma suorastaan halpaa, joten ravintolassa kärsii käydä useamminkin syömässä.

      Alue on katollinen. Vaikka alko on edullista, niin alkoon liittyvä kulttuuri on hyvin erillainen. Sinne ei mennä bilettämään ja katukuvaan ei kuulu humalaiset. Ja esim.naisten kannataa kinnitää huomiota pukeutumiseen. Kirkkojen/hautojen jne.lähettyvillä pikkutopit eivät ole suotavia(olkapäät hyvä peittää).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      670
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe