Apporttin arviointi

Apportti

Olen muuttamassa toiminimeä osakeyhtiöksi. Tarkoitus on maksaa osakepääoma rahana ja siirtää kaikki toiminimen taseessa olevan erät tasearvoonsa toiminimeltä osakeyhtiölle.

Kysymys: Meneekö tämä vain niin, että perustetaan Oy ja ilmoitetaan kirjanpitäjälle, että siirretään tasearvot toiminimeltä osakeyhtiölle, vai pitääkö siirrettävistä tasearvoista olla tilintarkastajan lausunto?

4

332

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5678643
    • Apportti

      Kiitos vastauksesta. Tuota yritin tavata, mutta mielestäni tuo ohje liittyy osakemerkinnän maksamiseen apporttiomaisuudella. Miten itse tulkitset tuon ohjeen, voiko esim. kaluston siirtää tasearvolla tmi:stä osakeyhtiöön, vai pitääkö tilintarkastajan antaa sen arvosta lausunto?

      • Wenni45

        netistä kopiooitua:

        Apportti yhtiömuodon muutoksen yhteydessä:
        Usein on tarkoituksenmukaista siirtää olemassa oleva liiketoiminta apporttina uuteen yhtiöön. Tällöin perustamissopimukseen tulee ottaa nimenomainen ehto, jonka mukaan osakkeenmerkitsijällä on oikeus tai velvollisuus maksaa merkintähinta apporttiomaisuudella. Lisäksi perustamissopimukseen tulee liittää selvitys apporttiomaisuudesta ja yksilöitävä siirtyvä omaisuus. Kun apporttiomaisuutena annetaan liike, tarkoitetaan selvityksellä käytännössä siirtymispäivälle laadittua tilinpäätöstä. Apporttiomaisuudesta tilintarkastaja lausuu, onko siirtyvällä omaisuudella vähintään maksua vastaava arvo yhtiölle.


    • klt

      Alkuperäisessä kysymyksessä kerroit, että maksat osakepääoman rahana. Hyvä, niin et tarvitse mitään tilintarkastajan lausuntoa. Parhaimman edun saat, kun perustat osakeyhtiön ja myyt liiketoiminnan ja kaikki toiminimestä osakeyhtiölle. Lopetat toiminimen-ilmoitat lopettamisesta prh ja laadit veroilmoituksen. Näin saat etua heti yhtiömuodon muutoksesta, etenkin jos tosi mikroyritys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      126
      2668
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      56
      2137
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      24
      1721
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1528
    5. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      364
      1288
    6. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1283
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      71
      1210
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1055
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      979
    10. 128
      931
    Aihe