Apporttin arviointi

Olen muuttamassa toiminimeä osakeyhtiöksi. Tarkoitus on maksaa osakepääoma rahana ja siirtää kaikki toiminimen taseessa olevan erät tasearvoonsa toiminimeltä osakeyhtiölle.

Kysymys: Meneekö tämä vain niin, että perustetaan Oy ja ilmoitetaan kirjanpitäjälle, että siirretään tasearvot toiminimeltä osakeyhtiölle, vai pitääkö siirrettävistä tasearvoista olla tilintarkastajan lausunto?
4377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kiitos vastauksesta. Tuota yritin tavata, mutta mielestäni tuo ohje liittyy osakemerkinnän maksamiseen apporttiomaisuudella. Miten itse tulkitset tuon ohjeen, voiko esim. kaluston siirtää tasearvolla tmi:stä osakeyhtiöön, vai pitääkö tilintarkastajan antaa sen arvosta lausunto?

Äänestä
  • netistä kopiooitua:

    Apportti yhtiömuodon muutoksen yhteydessä:
    Usein on tarkoituksenmukaista siirtää olemassa oleva liiketoiminta apporttina uuteen yhtiöön. Tällöin perustamissopimukseen tulee ottaa nimenomainen ehto, jonka mukaan osakkeenmerkitsijällä on oikeus tai velvollisuus maksaa merkintähinta apporttiomaisuudella. Lisäksi perustamissopimukseen tulee liittää selvitys apporttiomaisuudesta ja yksilöitävä siirtyvä omaisuus. Kun apporttiomaisuutena annetaan liike, tarkoitetaan selvityksellä käytännössä siirtymispäivälle laadittua tilinpäätöstä. Apporttiomaisuudesta tilintarkastaja lausuu, onko siirtyvällä omaisuudella vähintään maksua vastaava arvo yhtiölle.

    Äänestä

Alkuperäisessä kysymyksessä kerroit, että maksat osakepääoman rahana. Hyvä, niin et tarvitse mitään tilintarkastajan lausuntoa. Parhaimman edun saat, kun perustat osakeyhtiön ja myyt liiketoiminnan ja kaikki toiminimestä osakeyhtiölle. Lopetat toiminimen-ilmoitat lopettamisesta prh ja laadit veroilmoituksen. Näin saat etua heti yhtiömuodon muutoksesta, etenkin jos tosi mikroyritys.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apportti kirjoitti:

Olen muuttamassa toiminimeä osakeyhtiöksi. Tarkoitus on maksaa osakepääoma rahana ja siirtää kaikki toiminimen taseessa olevan erät tasearvoonsa toiminimeltä osakeyhtiölle.

Kysymys: Meneekö tämä vain niin, että perustetaan Oy ja ilmoitetaan kirjanpitäjälle, että siirretään tasearvot toiminimeltä osakeyhtiölle, vai pitääkö siirrettävistä tasearvoista olla tilintarkastajan lausunto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu