Olen alle 40-v nainen. Tunnen välillä kipua rinnassa, välillä vasemmalla sivulla tissin vieressä ja välillä ylempänä tissin yläpuolella, joskus myös kaulalla. Verenpaine on hyvä. Voiko silti johtua sydämestä? Olen myös tavallista väsyneempi ainakin välillä. Kipu ei tule rasituksesta, vaan saattaa tuntua myös aamulla herätessä. Rasitus ei mielestäni muuta sitä. En ole vielä uskaltanut mennä lääkäriin. Mitä lääkäri tekee minulle? Mitä tämä voi olla?
Kipua rinnassa
7
207
Vastaukset
- 678
Lisään vielä, että elän melko terveellisesti. En tupakoi, syön herkkuja vain joskus ja liikun jonkun verran.
- dountwori
Kävin äskettäin lääkärillä, minulla on usein myös mm. samantapaisia tuntemuksia kuin sinulla rintakehässä eri kohdissa. Minulle sanoi lääkäri, että ne eivät juuri koskaan johdu sydämestä. Sydämeni ultrattiin. Siis tehtiin ultraäänitutkimus. Ei mitään vikaa !
Olenkin arvellut, että olen saattanut vaikka nukkua kyljelläni pitkään huonossa asennossa, siksi rinnasta "pistelee" aamulla, lihakset on jumittuneet "pinkeään" asentoon, joka tuntuu pistelyinä yms.
Joskus tekee huomaamattaan liikkeitä (riuhtovia, kiertoja, nostoja tms.) jotka tuntuu jälkeenpäin "pistoina" lihaksessa tai luustossakin. Minulla tulee kylkiluut pikkuisen kipeäksi nukuttuani pitkään samassa asennossa ja taas tuntuu "pistoja" ympäri rintakehää. Osteoporoosi taitaa vaivat, luut haurastuneet...
Samoin joskus on niska jumissa, kun nukkuu "niska vinossa", sitten pään lihakset pistelevät aamulla ja myöhemminkin päivällä ja luulee huolissaan, että verisuoni ratkeaa. Päässäkin on lihaksia, päässäkin voi "pistellä".
Kirjoitat, että olet tavallista väsyneempi väsyneempi. Onko sinulla huolia, muitakin kuin näitä terveydestä kirjoittamiasi ? Huolet väsyttävät, aiheuttavat huonosti nukkumista ja muutakin.
Mene ihmeessä lääkäriin, jos arvioit olotilasi niin. Lääkäri kuuntelee ensin sydämesi stetoskoopilla ja jos kuuluu poikkeavaa, voi tehdä vaikka sydänultran, joka on helppo tutkimus: sen kun makaat vaan, rintaasi laitetaan geeliä, jota pitkin lääkäri kuljettaa laitetta iholla sydämen alueella ja näkee monitorista sydämesi.
Voidaan tehdä myös sydämen TT-kuvaus. Sekin on kivuton ja nopea.
Kunnallisesti tutkimuksiin kestää päästä. Lähetettä ei hevin saa.
Yksityisesti pääsee suurissa kaupungeissa vaikka huomenna suurinpiirtein.
Kävin itse yksityisellä. Ei tarvitse enää olla huolissaan turhista. - dountwori
Terveyskeskuksessa lääkäri voi kuunnella sydäntäsi ja otattaa EKG:n noin alkuun.
Jo siinä useimmiten ilmenee, ettei huolenaihetta ole. - MARSSS
ULOS JA LENKILLE
- ferfrfr
missään nimessä ei minneekkään lenkille ulos. Sulla voi olla vaikka sydäntulehdus flunssan jälkitautina. Myokardiitti, keuhkoembolia,tai mikä tahansa ongelma, sydänpussintulehdus, jne. Mene ekg hen. näkynee siinä.Infarkti myös, angina pectoris.
- fgvfsdfgvsddfgs
oireet sopivat angina pectoriskeen ja infarktiin, ment ensialpuun ja sanot että nyt on sydäri käynnisssä- Vaadit kokeet.
- Närästystävoiolla
Minulla oli kerran talven aikana paha flunssa ja pitkittynyt poskiontelotulehdus. Sain pari antibioottikuuria. Keväällä oli rintakipua kävellessä, maatessa ja kaulaan sattui ja puristi. Jopa olkapäissä tuntui. En saanut nukuttua, kun makuuasennossa sattui. Joka aamu yhdessä ylämäessä kaulaa puristi, niin että jouduin pysähtymään. Syketreeneissä tuli kurja olo viimeistään puolen tunnin kohdalla ja jouduin hölläämään. Sain jopa nitroreseptin, ei vaikutusta.
Sitten lopulta keksin itse googlaamalla: paha refluksi (närästys). Ilmeisesti kaasukuplista voi tulla jopa kipuja kaulaan asti ja käsivarsien yläosiin. Sain kuuden viikon antasidikuurin (esomepratsolia) ja ongelmat meni täysin ohi. Lisäksi aikaistin yhtä lääkettä ja kahvia aamulla, jotka molemmat löysää vatsanporttia aamulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2443692- 573443
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I922878Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk482656Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1202446Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352062Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012011Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva421875Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1071816Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711179