Ok-talossa on sekin hyvä puoli että asumiskustannuksista saat päättää itse, Loordilla menee n. 200€ kuukaudessa asumiseen. Loordi osaa säästää vettä, esim. WC:n vetäminen vie aikatolkuttomasti vettä ja sitä kannattaa välttää. Kauppareissuilla voi käydä kaupassa vessassa ja virtsata voi ulos omalle pihalleen. Lämpöä voi säästää laittamalla aina kotoa pois ollessa lämmöt minimiin poissaoloasetukselle. Sähköä säästää LED-valaistuksella ja pitämällä vain vähän valoja päällä. TV myös LED tietysti. Sauna lämmitetään nopeasti ja vain siksi aikaa kuin siellä ollaan ja loppuvaiheessa kiuas jo etukäteen pois päältä. Uunia käytetään mahdollisimman vähän. Takkaan tulet kovilla pakkasilla ja lämmitys tehokkaasti mahdollisimman vähillä puilla kuitenkin. Puita saattaa saada joskus myös ilmaiseksi, esim. kaupoista tavaralavoja, joita sahailee pieniksi laudanpätkiksi. Sähkösopimus ja vakuutus kilpailutetaan aggressiivisesti. Vakuutus minimiin, suuri omavastuu ja turhaa ylivakuuttamista vältetään. Ruohonleikkuria käytetään mahdollisimman harvoin, nurmikon voi antaa kasvaa varsin pitkäksi leikkaamisten välillä. Turhia lumitöitä ei ainakaan lumilingolla tehdä. Bensiinin säästämiseksi siis nuo kaksi edellä mainittua juttua. Autotallista voi laittaa lämmöt pois oikeastaan kokonaankin. Ilmanvaihto talossa riittävä, muttei liikaa ja minimille poissa ollessa.
170/220-neliöisessä omalla tontilla olevassa talossa saattaa päästä jopa 180eur/kk kustannustasolle asumisessa. Saa siihen menemään vaikka 400eur jos haluaa ja tuhlaa. Kerrostalon vastike on mitä on ja kun naapuri tuhlaa niin maksat sinäkin sitten. Pienessäkin 80-90 neliöisessä kerrostalokämpässä vastike on helposti 350-400eur/kk.
170/220-neliöisessä omalla tontilla olevassa talossa saattaa päästä jopa 180eur/kk kustannustasolle asumisessa. Saa siihen menemään vaikka 400eur jos haluaa ja tuhlaa. Kerrostalon vastike on mitä on ja kun naapuri tuhlaa niin maksat sinäkin sitten. Pienessäkin 80-90 neliöisessä kerrostalokämpässä vastike on helposti 350-400eur/kk.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Lisää säästöä:
-Asukkaille otsalamput, niin muuta valaistusta ei tarvita.
-WC:n isot asiat kannattaa tehdä ämpäriin, jonka voi sitten kipata kauppareissulla pöpelikköön. Koiran kakkaroiltahan ne näyttävät.
-TV-ohjelmat kannattaa katsoa pieneltä tietokonenäytöltä, se vie sähköä vähemmän
-Hevosenlannassa on energiaa ja sitä saa ilmaiseksi. Sitä takkaan pahvien ja (poltettavien) muovien sekaan.