Seurakunnat yksinäiselle hyviä paikkoja :)

Varsinkin erilaiset pienpiirit ovat hyviä, joissa keskustellaan esim. jostain Raamatun tekstistä. Puheena on tärkeää, käsiteltävää asiaa eikä tarvi miettiä mistä oikein juttelisi. :) Pienpiireissä tutustuu hyvin ihmisiin ja seurakuntiin keräytyy yleensä mukavia ihmisiä, jotka osaavat kunnioittaa lähimmäisiään. :) Jumala toki on muutenkin tärkeä juttu seurakunnissa, hän on meidät tehnyt sellaisiksi kuin kukin ollaan ja hän osaa johdattaa ja eheyttää meitä parhaiten. Hän todella voi auttaa ihmeellisesti. Jumala antaa sellaisen perusturvallisuuden, jonka varassa voi rakentaa elämänsä palikoista jotain.

7

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siinäpäseonjajne

      itse ollut ainakin 20 vuotta hellari mutta yhtään ystävää en voi sanoa saaneeni. en vain pysty olemaan niin innokas että kiinnostuisin muiden seurasta. pari tyyppiä joskus tapaan ja puhun kyllä paljonkin mutta sitten saattaa mennä vuosi etten tapaa ketään. pienpiireihin nyt en ainakaan ole saanut voimia mennä, alussa yritin mutta totesin ettei ole mun alaani.
      en tiedä miksi en voi sietää muita uskovia juuri ollenkaan. käyn joskus seurakunnan tilaisuuksissa mutta en usein ja mihinkään läheisempään kokoukseen rukouseen en pysty meneen. nuorena mielenterveys järkkyi vuodeksi,mutta olen pystynyt elään ihan "normaalia" elämää muuten jopa työpaikoissa. en ole yhtään suhdetta naisiin pystynyt koskaan solmiaan. siihe saattaa olla eräs syy pettymys 15 vuotiaana. olen aina ollut syrjäänvetäytyvä ja muiden mielestä liian kiltti joten en enää osaa tehdä
      ratkaisuja suuntaa tai toiseen. ikääkin on jo senjverran ettei työpaikkojakaaan tahdo löytyä. muuten menee ihan hyvin ja terve ja harastuksia ja tunnen sentään monia ihmisiä ja saatampa joskus jopa pitkäänkin puhua niitä näitä, en kuitenkaan uskosta.

    • Hmh no voi että. Just siinä sunnuntaikokouksessa ei välttämättä kauheasti tutustutakaan, koska siinä ei jutella keskenään vaan kuunnellaan, mitä edestä puhutaan. Ja vaikka ei muuten tutustuisikaan, niin onhan ainakin niissä pienpiireissä seuraa siksi aikaa, kun siellä ollaan. Kyllä se ehkäisee yksinäisyyttä ainakin siltä päivältä. :) Vaikka yksinäisyyden poisto ei se seurakunnan tärkein tehtävä olekaan, vaan sieujen pelastus, mutta tämänkin päämäärän kannalta on tärkeää että on tukijoukkoja.

    • siinäpäseonjajne

      mä en voi sietää pienpiiriä, se käy liian lähelle , paha on ongelma. en päästä ketään omiin kokemuksiini sisälle.
      mutta toivo elää

      • Ok... mutta tämähän on palsta yksinäisyydestä kärsiville?


    • vätys666

      joo. sinänsä kai ok joillekin. mutta kun tuo uskontohihhulointi ei nyt vaan pahemmin napostele. mielummin kännään!

    • llööllölölöl

      Olen opiskellut teologiaa vasta vähän aikaa, huomasin että olen oikealla tiellä. Toinen virallinen uskonto on kiinnostanut jo kauan ja se tuntuu oikealle.

      Ainut ongelma on ko.uskonnon pienuus, joten yhteyttä ei tällä alueella ole.

      Niinhän se on että vanhat kaverit häipyy jonnekkin, uusissa ympäristöissä ei tapaa enää ystävyyteen asti. Jotain poikkeuksia on ollut, mutta ihmisen "heikkoudet" osoittautuivat sitten todella vääristyneiksi ilmiöiksi.

      Pettymykset tunnetasolla olivat jo nuorena kovat. Psykologiaa ei aina tajua itsekkään.Eikä ole löytänyt itseäänkään.

      Iloa elämääni olen löytänyt opiskelusta ja harrastuksista.

      Kirjoitelkaa tänne yksinäiset.

      • jeesus-on-totuus

        Islamko kiinnostaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      243
      7510
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      237
      4511
    3. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      171
      1795
    4. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      74
      1670
    5. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      70
      1164
    6. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      134
      1142
    7. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1077
    8. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      128
      966
    9. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      941
    10. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      103
      904
    Aihe