Seurakunnat yksinäiselle hyviä paikkoja :)

Varsinkin erilaiset pienpiirit ovat hyviä, joissa keskustellaan esim. jostain Raamatun tekstistä. Puheena on tärkeää, käsiteltävää asiaa eikä tarvi miettiä mistä oikein juttelisi. :) Pienpiireissä tutustuu hyvin ihmisiin ja seurakuntiin keräytyy yleensä mukavia ihmisiä, jotka osaavat kunnioittaa lähimmäisiään. :) Jumala toki on muutenkin tärkeä juttu seurakunnissa, hän on meidät tehnyt sellaisiksi kuin kukin ollaan ja hän osaa johdattaa ja eheyttää meitä parhaiten. Hän todella voi auttaa ihmeellisesti. Jumala antaa sellaisen perusturvallisuuden, jonka varassa voi rakentaa elämänsä palikoista jotain.

7

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siinäpäseonjajne

      itse ollut ainakin 20 vuotta hellari mutta yhtään ystävää en voi sanoa saaneeni. en vain pysty olemaan niin innokas että kiinnostuisin muiden seurasta. pari tyyppiä joskus tapaan ja puhun kyllä paljonkin mutta sitten saattaa mennä vuosi etten tapaa ketään. pienpiireihin nyt en ainakaan ole saanut voimia mennä, alussa yritin mutta totesin ettei ole mun alaani.
      en tiedä miksi en voi sietää muita uskovia juuri ollenkaan. käyn joskus seurakunnan tilaisuuksissa mutta en usein ja mihinkään läheisempään kokoukseen rukouseen en pysty meneen. nuorena mielenterveys järkkyi vuodeksi,mutta olen pystynyt elään ihan "normaalia" elämää muuten jopa työpaikoissa. en ole yhtään suhdetta naisiin pystynyt koskaan solmiaan. siihe saattaa olla eräs syy pettymys 15 vuotiaana. olen aina ollut syrjäänvetäytyvä ja muiden mielestä liian kiltti joten en enää osaa tehdä
      ratkaisuja suuntaa tai toiseen. ikääkin on jo senjverran ettei työpaikkojakaaan tahdo löytyä. muuten menee ihan hyvin ja terve ja harastuksia ja tunnen sentään monia ihmisiä ja saatampa joskus jopa pitkäänkin puhua niitä näitä, en kuitenkaan uskosta.

    • Hmh no voi että. Just siinä sunnuntaikokouksessa ei välttämättä kauheasti tutustutakaan, koska siinä ei jutella keskenään vaan kuunnellaan, mitä edestä puhutaan. Ja vaikka ei muuten tutustuisikaan, niin onhan ainakin niissä pienpiireissä seuraa siksi aikaa, kun siellä ollaan. Kyllä se ehkäisee yksinäisyyttä ainakin siltä päivältä. :) Vaikka yksinäisyyden poisto ei se seurakunnan tärkein tehtävä olekaan, vaan sieujen pelastus, mutta tämänkin päämäärän kannalta on tärkeää että on tukijoukkoja.

    • siinäpäseonjajne

      mä en voi sietää pienpiiriä, se käy liian lähelle , paha on ongelma. en päästä ketään omiin kokemuksiini sisälle.
      mutta toivo elää

      • Ok... mutta tämähän on palsta yksinäisyydestä kärsiville?


    • vätys666

      joo. sinänsä kai ok joillekin. mutta kun tuo uskontohihhulointi ei nyt vaan pahemmin napostele. mielummin kännään!

    • llööllölölöl

      Olen opiskellut teologiaa vasta vähän aikaa, huomasin että olen oikealla tiellä. Toinen virallinen uskonto on kiinnostanut jo kauan ja se tuntuu oikealle.

      Ainut ongelma on ko.uskonnon pienuus, joten yhteyttä ei tällä alueella ole.

      Niinhän se on että vanhat kaverit häipyy jonnekkin, uusissa ympäristöissä ei tapaa enää ystävyyteen asti. Jotain poikkeuksia on ollut, mutta ihmisen "heikkoudet" osoittautuivat sitten todella vääristyneiksi ilmiöiksi.

      Pettymykset tunnetasolla olivat jo nuorena kovat. Psykologiaa ei aina tajua itsekkään.Eikä ole löytänyt itseäänkään.

      Iloa elämääni olen löytänyt opiskelusta ja harrastuksista.

      Kirjoitelkaa tänne yksinäiset.

      • jeesus-on-totuus

        Islamko kiinnostaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      484
      3766
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2816
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      279
      2158
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      449
      2013
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1354
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      1271
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1138
    8. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      80
      1048
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      1019
    10. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      1018
    Aihe