maksoin sähkölaskun myöhässä, eräpäivä 2.1.2017, ja sain muistutus laskun jonka eräpäivä oli 28.1.17. Tämän laskun maksoin 3.2.17 suoraan intrum justitialle.
Nyt sain maksuvaatimuksen joka oli päivätty 3.2.17 ja sinne oli kirjattu kohta "toimenpide" ja päivämäärä korkopäivä eur ja avoinna eur 24 e.
Siis avoinna 24 euroa siis maksuvaatimuksen perintäkulut, siis yhtiö tiesi tuolloin 3.2.17 minun maksaneen jo tuon laskun mutta kehtaa silti lähettää maksuvaatimuksen jonka maksettavaa kohdassa on täys summa.
No jos näin voi toimia niin sittenhän kaikilla yrityksillä on oikeus toimia näin, lisäks tän virman työntekijät kuulostaa siltä kun perisivät omia saataviaan. jo on törkeetä nykyään.
intrum justitia oy
5
592
Vastaukset
- Törkeä-olet-itse
"yhtiö tiesi tuolloin 3.2.17 minun maksaneen jo tuon laskun"
Miten niin tiesivät?? Et voi mitenkään olla varma tuosta. 3.2. oli perjantai. Jos maksoit 3.2. ja oma tilisi on eri pankissa kuin Intrum Justitian tili niin saivat rahat tililleen aikaisintaan 6.2.
Ja jos sen muistutuslaskun eräpäivä on 28.1. niin silloin se maksetaan viimeistään 28.1. eikä lähes viikkoa myöhemmin! Kun et ole noin tehnyt niin on täysin oikein että sinulle lähetetään uusi maksuvaatimus ja siitä otetaan asianmukaiset kulut.
Maksa ne laskusi ajoissa niin ei tarvitse ulista älyttömyyksiä. - marttilallinen
Mikäli maksaa laskun eräpäivän jälkeen, ottaa ja kantaa sen riskin, että muistutuslasku ehtii lähteä ja silloin siitä aiheutuvat kulut tulee maksaa. Tuossakin oli viikko aikaa maksaa, eli jos olisit maksanut eräpäivänä ja vaikka maksun kirjautumisessa olisi mennyt muutamakin arkipäivä, olisi maksu ehtinyt ennen seuraavan kirjeen lähtemistä. Toki tuosta kannattaa nyt jo melkein soittaa, että mikä on jäljellä oleva summa, kun olet kerran (myöhässä) maksanut osan laskusta, niin tulee sitten oikealla rahamäärällä loppuun maksettua eikä tarvitse ihmetellä asiaa sen enempää :)
- God
Intrum on jatkuvasti viranomaisten syynissä. Työntekijöitä lähtee pois nopeammin kuin ehtivät palkata uusia. Toimilupaa ollaan kuulemma perumassa.
- Intrumforever
Seuraavana nurin menossa tämä perintätoimisto. Koko henkilökunta on jäänyt tänään ilman palkkoja.
- Hyvin_menee
Ei niillä ollut tänään tilipäivä vitun tahvo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M317034Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1083795Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v453753KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2501961Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331830Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e401827Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn281310- 771253
Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj291171Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille
Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https61156