Löysin tämän moottorivenepuolelta, viisaita toteamuksia
No nyt sitten se veneveron tarina mitä ilmeisimmin on matkalla roskakoppaan mikä on ainoa oikea ratkaisu.
Miten joku on voinut kuvitella että Trafin venerekisteri voisi olla perustana verotuspäätöksessä. Veneitä on vuosien mittaan myyty ja ostettu, moottoreita vaihdettu ym ym. Erittäin harva on korjauksia rekisteriin tehnyt.
Minulla on hyvä tuttu Trafilla töissä ja hänelle kuuluu mm venerekisterin ylläpito. Periaatteessa ainoat aktiviteetit on ollut nyt vuodenvaihteen jälkeen kun ihmiset on solkenaan kysellyt mitä tietoja heidän venestään löytyy ja sitten ne jotka ovat tietoja halunneet muuttaa.
Sitä aiemmin on kulema ollut erittäin harvinaista että yhteyttä olisi otettu. Yleensä joku harva uusi omistaja on halunut veneen tiedot tarkistaa koska edellinen omistaja ei sitä rekisteröinti pahvia ole löytänyt. Itse sitä tosin kanssa etsin ja löytyihän se lopulta veneestä erään alimmaisen laatikon alta mihin oli ujuttautunut jossain vaiheessa. En ole kuullut että sitä pahvia olisi keneltäkään kyselty.
Nyt olisin jo jopa yllättynyt jos Soinin huvikuunari vero toteutuisi.
Voi vaan kuvitella miten paljon lisäväkeä pitäisi Trafiin palkata jotta tämä rekisteri saataisiin uptodate tasolle ja sitten suorittamaan tarkastuksia kun joku on uudet tiedot antanut.
Veroja olen valmis toki maksamaan jos ne ovat oikeudenmukaiset ja perustuvat tarkkaan harkintaan ja tutkisteluun mitä niistä loppusuoralla valtio hyötyisi.
Veneveron kuoppaus tosilähellä
3
275
Vastaukset 3
Tämä hallitus on ennenkin yrittänyt kerätä irtopisteitä peruuttamalla aiemmin määräämiään rankaisutoimia. Nytkin taitaa tulla kisa, kuka ottaa kunnian veneveron perumisesta. Mp-veron perumisesta jo kilpailtiin. On kyllä erikoista politiikkaa.
- Tekoja_prkl
Nyt ovat ainakin kepu, kok, rkp, sdp ja jopa vas. ilmoittaneet että venevero voidaan kuopata. Persut ei vielä. No sehän onkin Soinin lapsi.
Nyt Berner luopui yhteysalusmaksuista. Vuonna 2015 Berner lupasi saaristoon sillan Nauvon-Paraisten välille, ei tullut. Sitten hän uhkasi yhteysalusmaksuilla, ei tullut. Seuraavaksi piti tulla väylämaksut, ei tullut. Sitten piti tulla venevero, ei taida tulla. Ei voi kuin hämmästellä tällaista toimintaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 101970
- 61897
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun68683- 63651
- 41645
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22552Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la33548Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille
Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka24512- 50506
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37478