Olishan Sipilä paras prosdentksi

voittaa Niinstönkin. Ja taatusti voittasi Haaviston. Eihän Vanhasesta koskaan tule presdenttiä, jotakin pellelyä sellainen.
795
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tai tulet prosdentksi tai luulet olevasi presdentti.

Äänestä

Olisipa Suomikin kuningaskunta. Sana kuningas on nimittäin paljon helpompi näpytellä kuin sana presidentti. Sitä paitsi oman kielemme kuningas on lähempänä sanan yleiseurooppalaista kantamuotoa kuin kung tai king.

Mutta meidän kuninkaamme pitäisi ehdottomasti valita vapailla vaaleilla. Useimpien muiden maiden idea, että kuninkuus periytyy istuvan kuninkaan serkkuavioliitosta siitetyille lapsille, on mieletön. Vaalikuninkuudessa majesteetille on varaa antaa todellista valtaakin.

Äänestä
  • olisiko kuningas kaikille suomalaisille helpompi lausua kuin presidentti. Savolainen sen sanoisi kai kuninkas. Heille kyllä presidenttikin lienee resitentti. Pohjalaisille se on presirentti.

    Äänestä

  • Enpähän.tiedä kirjoitti:

    olisiko kuningas kaikille suomalaisille helpompi lausua kuin presidentti. Savolainen sen sanoisi kai kuninkas. Heille kyllä presidenttikin lienee resitentti. Pohjalaisille se on presirentti.

    Äng-äänne on vaikea lausua varsinaissuomalaisille ja muita lounaismurteita puhuville, ei tietääkseni savolaisille. Tämän huomasi Mauno Koivistostakin. Varsinaissuomalaisetkin kuitenkin osaavat kirjoittaa äng-äänteen muotoon "ng"

    Äänestä

Kepulit munasi tämänkin. Jos Niinistö ei haluakaan jatkaa (mikä tosin on epätodennäköistä), niin Kepu valitsi ihan väärän ehdokkaan. Tuppeensahattu Vanhanen on hahmo, jonka kuva on sanakirjassa sanan "epäkarismaattinen" kohdalla. Tuollaisia höpisijöitä useat meistä on nähnyt taloyhtiön yhtiökokouksissa, mutta valtakunnan huipulla... Juu ei.

Vanhasen ainoa "vahvuus", jolla hän pääsi kepulikaartin presidenttiehdokkaaksi oli se, että hän ei ollut Väyrynen. Sipilä ei halua omasta puolueesta presidenttiehdokasta joka nostaa pöydälle kaikki nykyhallituksen virheet ja mokat.

Jos Niinistö haluaa asettua uudelleen ehdolle, niin on ihan sama kuka kepuli käy ottamassa turpiin ensimmäisellä kierroksella.

Äänestä
  • Kyllä nyt alkaa vaikuttaa varmalta, että Niinistö asettuu ehdolle. On hän sen verran kokoomuslainen, ettei jättäisi puoluettaan epätietoisuuteen kesän puoluekokoukseen asti.

    Vaikka presidentinvaaleista tuleekin näin ollen muodollisuus, vaalikeskusteluissa haetaan asemia runsasta vuotta myöhemmin pidettäviä eduskuntavaaleja varten eli ehdokkaallakin on merkitystä.

    Äänestä

  • volmari kirjoitti:

    Kyllä nyt alkaa vaikuttaa varmalta, että Niinistö asettuu ehdolle. On hän sen verran kokoomuslainen, ettei jättäisi puoluettaan epätietoisuuteen kesän puoluekokoukseen asti.

    Vaikka presidentinvaaleista tuleekin näin ollen muodollisuus, vaalikeskusteluissa haetaan asemia runsasta vuotta myöhemmin pidettäviä eduskuntavaaleja varten eli ehdokkaallakin on merkitystä.

    Edelleen odotan että jollain Niinistön vastaehdokkaalla olisi kanttia ottaa selkeän NATO-myönteinen kanta. Poliittinen harakirihän tuo voisi olla. Mutta kuitenkin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Hän_voisi kirjoitti:

voittaa Niinstönkin. Ja taatusti voittasi Haaviston. Eihän Vanhasesta koskaan tule presdenttiä, jotakin pellelyä sellainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu