tapaturmaeläke

50prosentintyökyky

Hei. Kertyykö tapaturmaeläkkeestä eläkettä, jos niin millä %:lla.
voinko nostaa OVE:a minun 50%:n tapaturmaeläkkeen lisäksi?

13

4901

Äänestä

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tapaturmaeläkkeestä ei kartu eläkettä. Tapaturmaeläke on ensisijainen OVE:een nähden ja on yleensä määrältään suurempi. On todennäköistä, että OVE menee nollaksi, kun siitä vähennetään ensisijainen etuus. Näin ollen OVE:a ei yleensä kannata hakea tapaturmaeläkkeen rinnalle.

      • 50prosentintyökyky

        minun siis pitää saada lekurilta todistus työkyvystä, jotta voisin saada ansiosidonnaista,joka etuus ei vaikuta OVE:een.
        voiko olla näin erilainen suhtautuminen "etuuksiin"?


      • Anonyymi

        Kyllä muuten kertyy tapaturmaeläkkeestä eläkettä!!


    • Näiden etuuksien erilainen suhtautuminen työeläkkeeseen johtuu siitä, että tapaturmavakuutuksen perusteella maksettava eläke on säädetty ensisijaiseksi työeläkkeeseen nähden. Sen takia tapaturmaeläke vähennetään suorana vähennyksenä maksettavasta työeläkkeestä. Koska tapaturmaeläke on usein työeläkettä suurempi tästä seuraa, että työeläkettä ei jää tapaturmaeläkkeen rinnalla maksettavaksi.

    • pitkälläkaavalla

      Sääliksi käy, nykynuoret pääsee eläkkeelle 68 vuotiaana.
      On satavarmaa työssä poissaolot tulee lisääntymään räjähdysmäisesti 60-68 vuotiailla,,no meneehän siihen vielä 40 vuotta.

      • Anonyymi

        Miksi? Nykyajan 50-60 vuotiaat ovat hyviä esimerkkejä itse hankitusta 2 tyypin diabeteksestä ja joka viikko täysi viikonloppu kännissä - juomakulttuurista. Ei nuoret siitä enää oikein pahemmaksi voi pistää.


    • jassssssoo1

      Lyhentäis ton 8 h päivän 6 h:n niin monen mielenkiinto luulis säilyvän tuohon 68 v ikään, kun suurin osa ei valitettavasti voi valita sitä unelma työtään. Tulee niin paljon vapaa-aikaa lisää, että pysyy masennukset loitolla ;) Jotkut mielellään tekis varmaan pidempääkin päivää.

    • Kummastelen

      Tietääkö Työeläketietäjä? Voiko vakuutusyhtiö vähentää yhden päivän tapaturmaeläkkeestä niiltä kuukausilta, joissa on 31 päivää, vaikkei ole sairaana koko kuukautta? Eikö eläke tulisi tällöin maksaa todellisten päivien mukaan?

      • Myöstapaturmaeläkkeellä

        Tapaturmaeläkkeestä ei vähennetä mitään, sillä olet joka tapauksessa "sairaana" joka ikinen päivä kun olet tapaturmaeläkkeellä ja maksu on sama oli kuukaudessa 28, 30 tai 31 päivää. Siksihän olet sillä eläkkeellä, koska et kykyene enää työhön, ei siihen enää flunssat tai muut ohimenevät vaikuta yhtään mitään.


      • Kummastelen
        Myöstapaturmaeläkkeellä kirjoitti:

        Tapaturmaeläkkeestä ei vähennetä mitään, sillä olet joka tapauksessa "sairaana" joka ikinen päivä kun olet tapaturmaeläkkeellä ja maksu on sama oli kuukaudessa 28, 30 tai 31 päivää. Siksihän olet sillä eläkkeellä, koska et kykyene enää työhön, ei siihen enää flunssat tai muut ohimenevät vaikuta yhtään mitään.

        Selitin huonosti. Mulla on tilanne sellainen etten ole kaikkina kuukausina ollut tapaturmaeläkkeellä koko kuukautta. Nyt esim tammikuussa olin vaan 15 päivää ja vakuutusyhtiö maksaa vaan 14 päivää vedoten siihen, että tammikuun 31. päivältä ei makseta mitään. Jostain kuitenkin luin, että kun tapaturmaeläke päiviä on vähemmän kuin koko kuukausi, maksetaan korvaus todellisten päivien mukaan. Mulla näin ei ole ollut. Sitä siis ihmettelen.
        Sitten mietin että tehdäänkö tapaturmaeläkkeestä koskaan pidempiä päätöksiä kun mulla aina vaan tehdään parin viikon pätkiä. Tai kai tää menee aina sen mukaan miten työlääkäri sairaslomaa kerrallaan määrää? Tää on vaan ainaista päätösten odottelua ja korvauksen viivästymistä että vaikuttaa talouteen aika ikävästi. Vaiva on kuitenkin kestänyt jo yli 1,5 vuotta.


    • Anonyymi

      Moikka,
      Kartuttaako vakuutuskorvaus eläkettäni? Siis jos olen saanut leikisti vaikka 200000 korvausta niin miten se näkyisi jos eläke alkaa 2017

      • Anonyymi

        Olisit todennäköisesti törsännyt huomattavan summan rahaa varsin lyhyessä ajassa ja tämän jälkeen olisi todella hankala sopeuttaa eläminen pieneen eläkkeeseen ja olisit kusessa.


    • Anonyymi

      Kyllä muuten kertyy tapaturmaeläkkeestä eläkettä joka koittaa sitten kun olet normaalissa eläkeiässä.
      Eläkkeen suuruus on noin 70% siitä mitä saat tapaturmaeläkettä. Huomioon otettava indeksikorotus joka tulee vuosittain

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      65
      815
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      726
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe