Työterveyshuolto

Tänään radiouutiset asiasta kertoi jossa hyvinvointijohtaja asiasta kertoi,että tarvitaan uusi työterveyshuollon tarjoa jolla on "leveät hartijat"

Olisi rehellisesti sanonut asian suoraan,että hänen suurien hartijoiden lisäksi on PKO joka on liikuntahallin rakennuttaja ja tuonne liikuntahalliin tulee myös tiloja ao toiminnalle vaikka nyt työterveydenhuolto kilpailutetaan niin tällä hetkellä Lieksassa on yksi toimija ja tiedossa on, että PKO lla on Joensuussa ao toimintaa.

Tämä näkemys minulla on ollut jo alkujaan nähtyäni suunnitelmat ja silloin ei tätä asiaa tuonut viranhaltija esiin.

9

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pohjois-Karjalan Osuuskauppa hoitaa kohta Lieksassa kaiken. On pankkia, postia, liikuntahallia, parturia, hautaustoimistoa, lääkäriasemaa, sairaanhoitoa, optikkoa, majoitusta, pysäköintiä, jne. Leveillä hartioilla on hyvä mällätä. Toivottavasti myös vanhusten- ja vammaistenhoitoa sekä kuljetuspalveluita.

      Posti hoitaa sitten loput kuten ruohonleikkuut, lumityöt, ruokien ja lääkkeiden jakelut, vanhusten ja lemmikkieläinten ulkoiluttamiset, nuohoukset, siivoukset, kaupassa käynnit, koulukyyditykset, pienet remontit jne.

      Kirjeiden ja lehtien jakamisesta ei ole vielä sovittu minkään tahon kanssa. Lieneekö tarpeen edes sopia enää. Nehän kulkevat sähköisesti tai Bernerin kopterilla.

      • Posti hoitaa tehtävän kuten eilen karjalainen jäi tulematta ja mielestäni ei riitä pahoittelu lehdeltä vaan selvä hyvitys kosta tätä tapahtuu juuri viikonlopun postissa Myös se,että jonotan postin palveluun puhelimessa ja taksa raksuttaa kuin juoppokyytissä taksilla


      • Pitäisikin nyt kokeilla miten pojan kopteri kulkisi tuoden lehden minulle


      • markkukorpinen kirjoitti:

        Pitäisikin nyt kokeilla miten pojan kopteri kulkisi tuoden lehden minulle

        Lehtien ja kirjeiden jakaminen on Postille vain pieni sivubisnes ja jos ei ehdi aina lehtiä jakamaan, niin ei sitten ehdi. Joskus saattaa Postin päätehtävissä mennä hyvinkin paljon aikaa kuten kovan lumisateen jälkeen.


      • Nyt ei ollut lumisadetta viikonlopulla


      • Kuitenkin pääasia on,että kuka sitten joutuu maksamaan enemmän työterveyshuollosta.koska selvää on,että ne yrittäjät.
        Selvää vaan on se että pitkään on odotettu liikuntahallia
        Mitä toimintoja sitten jää kallispalkkaisille herroille kun toiminnat siirtyvät yhtiöille? joko seuraavana on peruskoulu ja lukio ? Nyt jo on päästetty rapistumaan vuoniskylien koulu . Mitä muut ammatillinen koulutus senkin määrärahat pienenevät täällä myös ja Joensuu keskeisyys on tulossa maakuntahallinnon myötä yhä enenevässä määrin


      • markkukorpinen kirjoitti:

        Nyt ei ollut lumisadetta viikonlopulla

        Tarkoitin lumisadetta vain yleisesti, koska silloin postinjakajilla voi mennä lumitöissä pitkään niin kuin kesällä ruohonleikkuussa.


    • Aika monelta kuullut että Karjalainen viimeaikoina jäänyt useamminkin tulematta.

      • Posti noudattaa itsensä kanssa sopimaa kolmipäiväistä työviikkoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      66
      5655
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      3011
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      277
      2646
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2469
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      23
      2359
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      261
      1780
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      60
      1378
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1243
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1185
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1166
    Aihe