Onko Kela postittanut vuositarkastuslomakkeen

Mikko67ww

Olen eläkeläinen ja saan asumistukea. Vuosittain tulee aina uusi asumistuen vuositarkastuslomake. Onko vuoden 2017 asumistuen tarkastuslomakkeet jo toimitettu? Yleensä ne on tullut vuoden alussa, mutta nyt en ole kyseistä lomaketta saanut vai olenko minä tai posti hävittänyt sen.
Alan hiukan huolestua asiasta.

11

567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkll

      Eikö eläkeläisen asumistuki tarkisteta 2 vuoden välein ??????

    • sitentaas

      Osa eläkeläisistä saa yleistä asumistukea, joka tarkastetaan kerran vuodessa. Käytännössä tuki kannattaa valita sen mukaan, kumpi asumistuki kellekin eläkeläiselle on isompi.

      • määräävätsen

        ei kai sitä valita saa en oo kuullu moista.


      • valinnoista

        Virallisesti sääntö menee niin, että yleinen asumistuki on päätukimuoto. Yleistä asumistukea ei kuitenkaan myönnetä, jos asunnon kaikilla asukkailla on oikeus eläkkeensaajan asumistukeen, vaan silloin tukimuotona on eläkkeensaajan asumistuki. No, eläkkeensaajan asumistukeen ei ole oikeutta, jos on riittävästi varallisuutta. Ei tarvi kuin sanoa, että on vuosien varrella kertynyt erinäistä varallisuutta kohtalaisen paljon, niin ei ole oikeutettu eläkkeensaajan asumistukeen, ja tukioikeus siirtyy yleisen asumistuen puolelle, jossa varallisuusrajoja ei ole. Käytännössä eläkkeensaajan asumistuki on muutenkin yleensä isompi, paitsi jos on kertyneitä varoja. Ja lain mukaan tosiaan silloin, jos ei eläkkeensaajan asumistukea voi saada, eläkeläinenkin on oikeutettu hakemaan yleistä asumistukea.


      • valinnoista

        Paitsi, että olin väärässä. Ei saa itse valita. Mutta osa eläkeläisistä on joka tapauksessa yleisen asumistuen piirissä sen takia, että lain mukaan he ovat sen järjestelmän piirissä. Näin on esim. silloin, jos puoliso on eläkkeellä ja toinen puoliso ei ole.


    • 788988ii

      Jos asunnossa muitakin, esim omia täysi-ikäisiä lapsia niin eläkeläinen saa yhteistä asumistukea muiden kanssa eikä omaa eläkkeensaajan asumistukea.

    • 5865

      Kela ei enää lähetä vuositarkistuslomaketta vaan 1. lomake täytyy hakea Kelan toimistosta tai 2. tulostaa lomake netistä tai 3. tehdä hakemus Kelan nettisivulla. Sanotaanhan tuo kyllä kotiin tulleessa paperissakin. On tietysti mahdollista että se ei jostain syystä ole saapunut perille..

    • taas-leikataan

      Ja kohta taas tuet pienenee. Työryhmä salassa tehnyt selvitystä "kannustinloukkujebn"purkamisessa ja nyt kohteen aasumistuki. Antaa sen hallitukselle ensi tiistaina. Kiva varmaan puolitetaan koko tuki.

      • 487

      • vbghtyuio

        Asumistukea laskettu ainakin yksin asuvilla reilusti 2014 tuki 314e 2017 275e. Kuntien enimmäisasumismenot laskeneet esim. pienin 344e aikaisemmin 362e. Saman aikaisesti vuokrat nousseet. Pelkällä peruspäivärahalla ja asumistuella ei enää pärjää pakko hakea toimeentulotukea. Näin yhä useampi joutuu toimeentulotuen piiriin.


    • saitko-tolkkua-tästä

      Tarkista edellisestä päätöksestä asumistukesi kesto siis päivä määrä ja mihin asti sitä on myönetty,sen pitäis olla 2vuotta voimassa näin minulle ainakin sanotiin kun kävin kyselemässä kun ei tarkistus ilmoitusta tullutkaan vuoden alussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7284
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3851
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3450
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2582
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      213
      2496
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2392
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      130
      2303
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2199
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      19
      1913
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1898
    Aihe