Rauman kaupunki on päättänyt ottaa lisää matuja.
Raumalle muuttaa 35 olekskeluluvan saanutta matua.
2016 Raumalla oli sopimus 47 matun sijottamisesta.
Tammikussa Raumalle asumaan sijoitettuja oli 30.
Satakuntaan tänävuonna 200 matujen kuntasijoitus paikkaa.
Raumalle muuttaa 35 olekskeluluvan saanutta matua.
2016 Raumalla oli sopimus 47 matun sijottamisesta.
Tammikussa Raumalle asumaan sijoitettuja oli 30.
Satakuntaan tänävuonna 200 matujen kuntasijoitus paikkaa.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Paperittoman hävittäminen lienee tulevaisuudessa kansalaisen velvollisuus.
Ketä etsitään jos kukaan ei puutu? Riittääkö toisen identimättömän ilmoitus?
And who cares?
Kaikki matut häädettävä raumalta.
Matut saa rahaakin kelasta ilman papereita. Suomalainen ei saa.
Suomalainen ei saa mitään. Matut ensin huutaa Suomen Hallitus !!
Kaupungin hallituksessa Pasi Mäenranta (PS) oli ainut joka jätti eriävän mielipiteen asiassa.Kuntavaalit lähestyy joten kannattaa vaivautua äänestysluukuille.Siten voi ainakin aidosti vaikuttaa tähän järjettömään hallitsemattomaan maahanmuuttotouhuun.Nykysysteemillä tuetaan ainoastaan rikollista toimintaa Välimeren ihmissalakuljetuksineen.Kyllä pistää miettimään millaisessa "lasitornissa"nämä arvon päättäjät elelee?Heillä ei näytä olevan mitään käsitystä millaista touhu Raumallakin jo on.Ainut mikä tuntuu kiinnostavan on raha ja matuilla tehty bisnes.Hävettää erityisesti naisvaltuutettujen puolesta, heidät on kuitenkin valittu ajamaan meidän kuntalaisten Raumalaisten etuja ??!! Kiitos Pasi että siitä porukastanne löytyy edes yksi järjen ääni!Saat taatusti minun ja usean muun samalla lailla ajattelevan äänen.
Nimimerkki Raumanukko.Luvuistasi oli "unohtunut"että Rauman vokeissa majailee JO tällä hetkellä 300 matua !!! Toinen Vokeista onneksi suljetaan nyt kevään aikana.Ja Toivottavasti mahdollisimman pian myös se toinen.Olisi erittäin mielenkiintoista kuulla arvon päättäjiltä,miten he ovat ajatelleet toimia kielteisen päätöksen saaneiden paperittomien kanssa?Miten hoitavat palautukset pois Raumalta jne.niiden osalta ,jotka ovat täysin laittomasti maassa???Vastuu on teidän,jotka näitä "viisaita"päätöksiä tehtailette.Kovasti on hiljaista siellä päättäjien suunnalla vaikka kyseessä on kuitenkin meihin kaikkiin raumalaisiin vaikuttava vakava ongelma mahdollisine seurauksineen.Niin ne kuntavaalitkin tulossa ...
Kippaamme ne mereen.
Tervetulloo Matut Raumal.Raum o ain Raum.
Aloitetaan jos lastenvaate ja lelukeräys pakolaislapsille!
Olisi suomalaisilla sotalapsillakin ollut ruotsissa kurjaa jos eivät olisi apua saaneet!
Minne nämä matut lapsivaimoineen ja lapsikatraineen sijoitetaan asumaan?
Kaupungin päättäjät voisivat kertoa asiasta.
Jossain jo kerätään nimilistoja etteivät halua naapurikseen.
Raumalla on hienot projektit että tiedoteaan avoimesti, juupa juu.
tietysti uusiin asuntoihin kaikilla mukavuuksilla ilmaiseksi!
Ei ne ilmaiseksi majoitu. Kaupunki ne vuokrat toimeentulot maksaa.
Suomalaiset pois !!
Vitun paskavarvas tu kokeilee tänää toripöllöö klo 22 siin edes!!
Torilta kuultua: " Ne saavat muuttaaa ilmaiseksi kyllpylähotelleihin täydellä hoidolla..."
Ammattikoulun vanha asuntola peruskorjataan 4,5 miljoonalla eurolla.
Kaupunki maksaa.
Matuille uusi koti keskustastako?
hän olemme monikulttuurisia nyt kun tänne meidän 5 miljoonan suomalaisen joukkoon on marssinut loisimaan 23.000 nuorta miestä. Meidän on linotettava heitä, majoitettava heidät, vaatettettava heidän, annettava heille älypuhelimet ja köyttörahaa - siksi kunnes he Koraanin oppien mukaisesti tuhoavat meidät.
Se+on+muuten+0.1%+rauman+väkiluvusta,+siis+se+35+kpl.+Kaupunki+saa+valtiolta+kolmen+vuoden+ajan+30000+euroa+kuluihin.+En+muuten+ota+kantaa,+kuka+saa+täällä+olla+ja+kuka+ei.+Tällaiset+asiat+voi+lukea+Rauman+kaupungin+päätöksistä.
Tai+no+otan+kantaa+hiukan.+En+enää+edes+nää+niitä+mamuja+juuri+missään+ja+yhä+enemmän+siirretään+muualle.
AI+niin,+laskelmien+mukaan+vuonna+2067+suomalaisia+ei+enää+synny+niin+paljon,+että+saataisiin+pidettyä+tämä+maa+kansoitettuna.+Oliko+syntyvyydessä+viime+vuonne+lähes+20000+ihmistä+tappiolla+kuolleisiin+nähden.
Ja+lopuksi,+jos+olet+tällä+hetkellä+25-40+vuotias,+sinun+vaippasi+vaihtaa+vanhainkodissa+maahanmuuttaja+ja+jos+et+suostu,+kukaan+ei+välitä.
Mecaresille pieni valistus. He eivät ole ahkeria työntekijöitä, sen takia he ovat tänne tulleet elintasopakolaisiksi. Sinun vaippaasi ei vaihda kukaan, kun olet vanhainkodissa. Ei riitä työntekijät, kun leikataan rahoituksia ja kaikki yksityistetään. Henkilöstömäärät ovat niin minimissä jo nyt että vanhukset saavat olla siellä likaisissa vaipoissa.
Voi olla, että vaihtaa, en tiedä kuka. Syy siihen on seuraavanlainen. Olen koko halvatun ikäni säästänyt ja säästänyt. Nyt ikää yli 50 vuotta. 1970 luvun lopulla menin työelämään ja heti ensi tilistä nihilistimäisesti laitoin rahaa säästöön. Ja kaverit nauroi ihan kippurassa. Siitä asti olen säästänyt, tilille, rahastoihin, osakkeisiin, kiinteistöihin.
Vipua on ollut siitä asti, kun aloin saamaan lainaa, riskilläkin, mutta ei enää kovin paljon.
Edellyttää tietenkin, että pysyn järjissäni ja pystyn olemaan ns. yhteiskuntakelpoinen. Ei väliä, kuka hoitaa, mutta tarkoitus on mennä yksityiselle puolelle vanhuutta viettämään.
Ja nyt ei puhuta valtion yksityistämisestä. Jos taas lähtee henki, tai en pysty itse päättämään tekemisistäni, no voi,voi.
No ainakin tytär on iloinen perinnönluku tilaisuudessa, luulisin.
mecares, olet feikki.
Lukekaa lehtiä niin tiedätte.
MV on paras.