"Suomen sodan ajan vahvuus on 230 000 sotilasta. Operatiivisia joukkoja niistä on 60 000 sotilasta."
Mitä nuo muut joukot ovat, pellesotilaita? Eihän 60 tuhannella pitkälle pötkitä.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000005088202.html
Mitä nuo muut joukot ovat, pellesotilaita? Eihän 60 tuhannella pitkälle pötkitä.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000005088202.html
Vastaukset 5
Vanhimmat
Loput on tietysti täydennysmiehiä sillä 60 000 sotilasta kuolee ja haavoittuu muutamassa kuukaudessa.
Minkäänlaisilla joukoilla ei pitkälle pötkitä jos vastassa on suurvallat. Olisi myös typeryyttä liittoutua vieraan suurvallan, USA:n kanssa, sillä tästä ei muuta seuraisi kuin Isänmaamme muuttuminen vieraan vallan taistelutantereeksi.
Ainoa vaihtoehto on: RAUHA, RAUHA JA RAUHA. Vaikka kuinka pelottaisi, niin pää kylmänä: RAUHA!
On kuitenkin ymmärrettävä ja muistettava, jos pitäisi jonkinlainen valinta tehdä, että olemme Venäjän naapurimaa, sen entistä aluetta. Sillä suunnalla siis on edes jonkinlaiset sympatiat meitä kohtaan, joko itsenämme, tai siten, että kaikki mikä Suomessa tapahtuu, hyvä tai paha, vaikuttaa epäsuorasti myös Venäjään. Venäjä varmasti miettii pariinkin kertaan lähettääkö ydinohjuksen Suomen maaperälle, sillä tuulet veisivät osan sen vaikutuksesta takaisin Venäjälle. Sota Suomen maaperällä ei muutoinkaan olisi Venäjälle kovin hyödyllinen. Mutta jos sen on pakko, sen on pakko. Tämä olisi epäsuorasti / suoraan seurausta Suomen päättäjien omista valinnoista.
Mutta USA. Sen kotimaa on kaukana, toisella mantereella. Sitä ei Suomen turvallisuus, luonto ja kansa kiinnosta pätkääkään. USA tekee aina sotarikoksensa kaukana omalta maaperältään. Liittoutuminen USA:n kanssa siis tarkoittaisi, että se toisi sotakalustonsa Suomeen, venäläisten pommitettavaksi, sillä USA:aa ei Venäjä sietäisi luoteisrajansa takana. Suomi pommitettaisiin maantasalle. Ja Ruotsi tanssisi ilosta piirileikkiä juhannussalkojensa ympärillä, på svenska.
Ainoa meille hyödyllinen maanpuolustus on: RAUHA Venäjän kanssa.
Mikäli pitäisi valita kumppani, niin kuitenkin ennemmin Venäjä kuin USA. Sillä ystäviään Venäjä varmastikin kohtelisi eri tavoin kuin vihollisiaan.
Voimme valita, kumpaa olemme. Tässä kohdin suomalaisten mielipiteet jakaantuvat. Vastuu on nyt maamme päättäjillä. Pahoin on pelättävissä että he jälleen valitsevat väärin. Toistavat viimesodan virheensä.
Rauha säilyy jatkuvilla, hyvillä kontakteilla, vaikka päivittäisillä puheluilla Helsingin ja Kremlin välillä. Te natottajat älkää pilkatko, kun Suomen itsenäisyyden puolesta taistellaan sanallisesti, ennenkuin se teidän typerillä päätöksillänne viimeisen kerran menetettäisiin ja kansamme kuolisi tulimereen.
.
joopajoo tiltu... Putinille hurrattiin Moskovassa: ”Anna meille seuraavaksi Suomi!”
Krimin liitosjuhlassa keskiviikkona Moskovassa vaadittiin väkijoukon suulla seuraavaksi Venäjään liitettäviksi Suomea ja Puolaa.
Heti Presidentti Vladimir Putinin puheen jälkeen häntä kuunnellut, luultavimmin tarkoin valikoitu kuulijakunta hurrasi ”Venäjä! Venäjä! Putin! Putin!”, minkä jälkeen väki alkoi hoilottaa:
”Ole-ole-ole! Krim on meidän! Anna nyt Puola ja Suomi!
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1426747551233.html?pos=ok-nln
Voi sinua reppanaa.Meillä on puolenmiljoonan reservi ja siihen lisäksi vielä pikakoulutuksella lukematon määrä naisia.Monellako muulla maalla maailmalla on?
60000 ukkoa mekanisoiduissa ja moottotoiduissa joukoissa loput kevyttä jalkaväkeä