Boottaako Linux ulkoiselta kovalevyltä?

UlkoinenKovalevy

Jos Windows-koneella asentaa jonkin jakelun ulkiselle USB-kovolle (onnistuuko se), niin saako siitä boottaavan?

Minne bootti asentuu, eli olisiko ko. "ulkoinen-Linux" naimississa juuri ko. koneen kanssa jolla se on asennettu ulkoiselle kovalevylle?

Ja jos ulkoisella kovalevyllä, niin riittääkö yksi Linuxille tehty osio ja loput voi käyttää miten haluaa, vaikka Windowsilla tehdyllä datalla?

9

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jep-toimii

      Pitäisi toimia.
      Tee kuitenkin kolme osiota, eli /home joka on käyttäjien osio, sitten juuriosio eli / johon jakelu asennetaan ja vielä swap-osio.
      Kyllä nuo nykykoneissa on boottaavia ulkoisella kovollakin, muistaa vaan asettaa biosissa/uefissa tuon ulk. kovon buuttijärjestyksessä ylimmäiseksi.

    • kylnetoimii

      Ei tarvi ite osioida mitään, ne osioi parhaiten itse itsensä. Laita joku live linux usb tikulle, sitten käynnistä se ja valitse "asenna linux" kohta. Asennus kohteeksi valitset usb ulkoisen muistin. Sitten kun haluat käyttää linuxia, valitse joku f1-f9 namikka ja saat näkyville käynnistysvalikon, ja sieltä valitset "USB levy" tai vastaava, ja näin sulla on toimiva USB-linux.

    • kylnetoimii

      Pitää vielä lisätä että kun sulla on se usb live-linux käynnissä, niin kytke se usb-kiintolevy koneeseen, ja näet mikä nimi sillä on esim sdac, ja tiedät että se on se minne asennetaan.

    • ubuntusta___

      "Jos Windows-koneella asentaa jonkin jakelun ulkiselle USB-kovolle (onnistuuko se), niin saako siitä boottaavan?"
      Saa. Siitä tulee boottaava kun asennat ulkoiselle.

      "Minne bootti asentuu, eli olisiko ko. "ulkoinen-Linux" naimississa juuri ko. koneen kanssa jolla se on asennettu ulkoiselle kovalevylle?"

      Bootti asentuu levylle minne grubin asennat. Ei ole riippuvainen tietystä tietokoneesta. Käynnistyy toisessa tietokoneessa plug and play.

      "Ja jos ulkoisella kovalevyllä, niin riittääkö yksi Linuxille tehty osio ja loput voi käyttää miten haluaa, vaikka Windowsilla tehdyllä datalla?"

      Riittää yksi ext4-osio. Toinen voisi olla swap-osio jos koneessa vähän ramia.

      Ainakin ubuntussa voi sitten grubista valita käynnistymään ulkoiselta minkä tahansa käyttiksen, kun ulkoinen on kytkettynä.

    • Kaikkiinvastaus

      Onnistuu ja saa.
      Ulkoiseen levyyn. Ei ole.
      Riittää ja voi.

      • onni.istuu

        Näin on. Mulla on just tollanen viritelmä. Jos on usbi kiinni, niin käynnistyy linuxiin, ja jos käynnistää piuha irti, niin tulee sisäiseltä levyltä w10.


    • getaptgotohell

      Joo, sä oot laittanu BIOS käynnistyslistan ykköseksi USB ja kakkoseksi Win10 levy.

    • nimmarisi

      tietysti boottaa

    • Turvallisin tapa asentaa on ottaa se Windowslevy irti asennuksen ajaksi. Jotkut asennusmediat asentavat grubin automaattisesti ensimmäiselle levylle. Systeemi ei paljoa vaadi. Järkevämpää pistää koneen levylle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      27
      19557
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      75
      6542
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      28
      6196
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      98
      5985
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      43
      5839
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      100
      5718
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      5143
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4837
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      60
      4190
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3805
    Aihe