Paljonko Kirkkonummella autokorjaamot

howmuch

... keskimääräisesti verottavat auton huoltoarviosta/työmääräys selvityksen tekemisestä?

Kiitos vastauksista etukäteen.

6

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KallistaOn

      Tänä päivänä suurtuloiset ovat juuri autokorjaamot. He ottavat yleensä noin 65-80 € /h työstä kun esim. sähkömies ja putkimies veloittaa noin 52 € / h.

    • näinmeni

      Joo, olet aivan oikeassa .Yli 60 eukkua oli pelkkä korjausarviolasku.

    • varmaan osasyy suuriin veloituksiin on autojen monipuoliset työkalut jotka ovat merkkikohtaisia monesti. esim, jakohinnan vaihtoon tarvitaan lähes joka merkkiin joku erikoistyökalu ja vikakoodaukseen erilaiset vempaimet. tässä vain osa syy. niin ja kirjallisuus ja merkkikohtainen koulutus se vasta maksaa.

    • näinhänseon

      Joo, pitää siinäkin hommassa osata yhtä ja toista.
      Toki on pelkän työn arvioinnin hinnoitteluissa eroja noiden korjaamojen välillä.

    • vero.on.veroa

      Eiköhän ne verota alv:n verran, ja sen osuus euroina riippuu alvittomasta hinnasta.

    • huolto

      Jos se veloitus olisi vaikka kympin ja koko päivä niitä huoltoarvioita niin korjaamo olis pian kannattamaton. Halvimmaksi tulee kun vie auton korjaamolle ja sanoo että normaali huolto jonka hinnan he kyllä tietää ja soittavat sitten lisävioista tai mahdolliseta korjauksesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      234
      7047
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      30
      3696
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3288
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      66
      3051
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      99
      2733
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      5
      2633
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      36
      2366
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      41
      2126
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      54
      1851
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      96
      1791
    Aihe