Pääministeri puhutteko totta?

Te olette nyt julkaissut tiedon että keväällä ei tehdä enää leikkauksia ja lehdistölle teitte selväksi että hallituksena olette yhtä. Mutta ministeri Orpo puhuu 2 miljardin leikkauksista, jos työllisyysaste ei nouse. Tämä ei kerro että olisitte samoilla linjoilla.
Te puhutte näin vain , kun on tulossa kunta vaalit,tämä on raukkamaista mutta näin te politikot teette jotta valta säilyisi.
17141
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Sippe on syntynyt sellaiseen uskonlahkoon, jossa valehdellaan niin paljon, totuutta ei ole olemassa.sippe on kasvanut lapsuutensa kovassa kurissa ja hullujen lestadiolaisten lahkopappien kasvatuksessa?Eipö näkynyt sippeä Lahden kisoissa,NO EI TIETENKÄÄN??SEhän on syntiä, jos vielä ihailee naisia, ja ottaa eteen!!!

2Äänestä

tää saatanan latoaivo osaa muuta kun paskaa jauhaa ja seurakuntatovereitten tilit kuntoon laittaa ja keväällä porissa lestat laulaa kuorossa ja kehuuvat.ai vittu et pistää ton äijän naamakin vituttaan kun vaan näkeekin sen

2Äänestä

Miten läpimätä ja korruptoitunut maa Suomi kaiken kaikkiaan onkaan?
Meidän "hengellinen" lestadiolainen pyhä johtajamme paljastuu päivä päivältä enempi ja enempi huijjariksi...

1Äänestä
  • Paljastuu... paljastuu... mutta hyvin ehtii vielä varmistella suomen konkurssi kuntoon
    ennenkuin keksii itselleen paremman homman.
    Tosin meillä on kyllä koko hallitus juonessa mukana...ihmeellistä että niin tyhmä hallitus yleensä pystyy juonimaan.
    Ehkä siksi Katainen on kiertänyt ympäri maapalloa hakemassa hyviä neuvoja miten kansan saisi víelä enemmän kyykkyyn.

    Äänestä

No jos on jo vaalien alla peukku pystyssä valehdellut niin miten uskottava?

1Äänestä

ai vittu kuinkahan äijä saa yönsä nukuttua?

Äänestä

Ennen viimeisiä eduskuntavaaleja eräs tuttavani epäili Sipilän soveltuvuutta politiikkaan. Minä menin ja totesin kyseessä olevan ihan hyvä tyyppi. Kuinka pahasti erehdyinkään.
En enää ikinä, koskaan, milloinkan tule äänestämään keskustaa.
Pitäkööt tunkkinsa, stana.

Äänestä

Sipilä on pelkkä valehtelija, kas se suuri ihme? Eli sijoittaja kusetti ketä talvivaarassa?

Äänestä
  • Niin, ja jäi TAAS valheesta kiinni. Kokoomus ei esittänyt kolmea vaan Pipilä otti oman saunakaverin, joka ikinen päivä töppäys ja valhe. On meillä totisesti pääministeri!

    Muistuttaa tavoiltaan kovasti Donald-parkaa. Perustelut:
    1) Sananvapauden kahlitseminen. Näistä kahdesta pitää valtamedioissa esittää vain kehuja.
    2) Valheita. Jää kiinni ei käsitä tai myönnä valehdelleensa.
    3)Vainoharhaisuus. Häntä vainotaan ja tietoja urkitaan.
    4) Narsismi. Aina oikeasa ja syyt muissa.
    5) Nepotismi.
    6) Hyvät veljet ensin.
    7) Rahaa enemmän kuin koskaan tarvii, pilottelee niitä ja suosii hyväveljien bisneksiä.
    8) Itsevaltius. Diktaattorien elein kävelee esitysten ja kansalasten tahdon yli.
    Kansa =äänestäjät ei halunneet Lehtomäkeä edustajakseen, niin tämä piru nosti
    L:n vielä parempi palkkaiseen virkaan. Hjallis ja Berner.

    Millä ihmeen konstilla tuo saadaan pois pääministerin paikalta ja pois kokonaan politiikasta??????

    Äänestä

  • Rautakangella!

    Äänestä

Jos on pakko tehdä leikkauksia, niin sitten niitä tehdään. Ei niitä huvikseen tehdä, eikä pääministerin mielialojen mukaan.

Äänestä
  • Aivan, herää vain kysymys miksi ollaan vain 100 miljardia velkaa kun viimeiset pääministerit ovat olleet kepuloisia Vanhanen/Kivimäki?

    Äänestä

Näiden politikkojen osalta vanha sanonta "siitä puhe, mistä puute" pitää hyvin paikkansa. Pisilä puhuu luottamuksesta, josta Pisilillä itsellä on huutava pula. Sen kai on jo hitaammatkin kepulaiset havainneet. Katainen puolestaan jauhaa jatkuvasti vastuullisuudesta. Ei puheen kappaletta, jossa vastuullisuutta ei mainita.Jyrki kantoi omaan vastuutaan pakenemalla räksyttämään Brysselitä.

Äänestä
  • Jos se kertookin vain siitä, että alkaa kööriltä loppumaan keinot peitellä suunnitelmiensa eettisyyttä? Katainenhan on lähtenyt Brysseliin hallituksen "lähettilääksi" huolehtimaan, että asiat hoidetaan sieltä päästä kokoomuksen toivomalla tavalla. Viittaan tässä komission esittämään noottikirjeeseen Suomelle, kun Stubb oli vielä valtiovarainministeri. Kuinka tuli kuin tilauksesta siihen kohtaan.

    Toiveessa olisi, että SOS-hallitus kaatuisi mahdollisimman pian, vahinkojen minimoimiseksi.

    Äänestä

Jos pääkanisteri sanoo päivää niin pareen on käydä ulkosalla tai katsoa kahdenkymmenenneljäntunnin näytön kellosta asia.Senverran on uskoa enään koko äijään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ennustelija kirjoitti:

Te olette nyt julkaissut tiedon että keväällä ei tehdä enää leikkauksia ja lehdistölle teitte selväksi että hallituksena olette yhtä. Mutta ministeri Orpo puhuu 2 miljardin leikkauksista, jos työllisyysaste ei nouse. Tämä ei kerro että olisitte samoilla linjoilla.
Te puhutte näin vain , kun on tulossa kunta vaalit,tämä on raukkamaista mutta näin te politikot teette jotta valta säilyisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu