Sisäisestä ulkoiseen

Laitoin puksuttamaan ulkosuodattimen ( Eheim 2213 ) 128 litraiseen altaaseen..Kysymys kuuluu milloin voin ottaa sisäsuodattimem ( Eheim 2012 ) pois, tarvitsisin sen muualle. Niin, joku tietty pitää hulluna kun laitoin ulkosuodattimen tuon kokoiseen purkkiin !
2184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hei!
Puristele tai huuhtele ja pese sen sisäsuodattimen massat suhteellisen pienessä vesimäärässä ja lisää saamasi "likavesi" ulkosuodattimeen. Tämän jälkeen bakteeristo on siirtynyt ulkosuodattimeen ja voit jättää sisäsuodattimen pois.

Äänestä

Mulla on Eheim ecco 2235 pöhisemässä 128 litrasessa akvaariossa. Vesikin on nyt paljon kirkkaampi ja kalat voi paremmin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Santtu kirjoitti:

Laitoin puksuttamaan ulkosuodattimen ( Eheim 2213 ) 128 litraiseen altaaseen..Kysymys kuuluu milloin voin ottaa sisäsuodattimem ( Eheim 2012 ) pois, tarvitsisin sen muualle. Niin, joku tietty pitää hulluna kun laitoin ulkosuodattimen tuon kokoiseen purkkiin !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu