kunnes kohtasin hänet. Hän jollain tapaa ärsytti minua, koska hän on niin sellainen.
Olen aina voittanut itseni
MiesOnSellainen
261046
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
nainen jota haaveilen, pitää alavatsani kipeenä.
haluaisin tehdä temput hänen kanssaan ja katsoa sitten, helpottiko.
En tiedä, mikä tässä helpottaisi. Ei varmaan mikään. Temput ei pitkälle auta, kun kaipaa ja rakastaa toista koko sydämellä.
Aina jokainen kohtaa voittajansa.
haluatko avata lisää ,mitä tarkoitat? Tämän kysymyksen eräälle itsenäiselle, ehkä melkoisen ylpeälle Naiselle
Olin pysynyt pitkään järjissäni ilman hänen läsnäoloaan ja nautin elämästäni täysillä. Häneen törmättyäni olen vain ollut ikävän vanki. Haluan vapauteni takaisin.
Mies ajattelee samaa mutta kun rakastuin täydestä sydämestäni, en halua enään ketään muuta ja jos en saa sinua niin olen yksin enkä etsi enään ketään.
Pitiki sattua, parhaassa iässä vielä
Tiedän tuon tunteen. Joskus olin rakastunut ja se vei mukanaan koko elämän käytännössä. Välillä oli todella energinen kun oli toisen kohdannut, mutta toisaalta kun häntä ei saavuttanut niin oli suorastaan masentunut.
Rakastuminen on stressaavaa, jonkinlaista maanis-depressiivisyyttä jossa toinen pitää pelkällä olemassaolollaan vankina eikä tunne sellaista vapautta ennen kuin on saanut sen ihmisen itselleen.
Loppujen lopuksi rakkaus on hirvittävä asia.
no melkein samoilla sanoilla. Mutta täysin varma en ole , haluaisinko vapauteni takaisin. Turha lause edellinen oli, koska vapaa olen. Vain ajatukseni on valloitettu naisen toimesta:)
Niin se on. En tiedä, mitä vastata tähän. Vastaan vain, että vapaus on minullakin, mutta olen vain jotenkin toivottomasti ihastunut mieheen ja ajattelen häntä liikaa.
Ärsytin? Kaipaan sua.
Olit niin täydellinen. Herätit minussa ärsytyksen siitä, että olit niin komea ja silti hyvin samanlainen kuin minä. Koin välillämme jotain selittämätöntä vetovoimaa. Jotenkin yhdessä olimme hyvä tiimi ja erillään kuin kaksi saman sarjan kilpailijaa.
Ikävöimästä itseni yllätän päivittäin ei voi mitään 😵 kumpa törmättäisiin vielä
Törmätään me vielä.
Jos olisi niin allekirjoittaisin heti. Ärsyttävää kun kohtalo kuljettaa nenän eteen ihmisen jota ei voi ylittää, alitta, kiertää eikä unohtaa. Itsellä olo kuin surffilaudalla, siinähän kellut laineilla. Aina tottunut kontrolloimaan tilanteita ja tunteitaan mutta hänen edessään opitusta ei ole mitään hyötyä. Jo pelkkä läsnäolo ja kaikki itsevarmuus heh onko minulla sitä koskaan ollutkaa. Pelko omasta haavoittuvaisuudesta jos paljastuu, kuinka rakastunut on. Jos toinen huomaa ja käyttää sitä väärin. Lippa silmille ja hanskat käteen ettei kukaan voi koskettaa eikä nähdä että olenkin heikko jossakin asiassa.
Juuri tuo heikkouden tunteminen on särkevin paikka. Kun voisi elää ilman tuota yhtä osa-aluetta tai edes itse päättää mihin on tyytyväinen. Mut kun ei, toinen puskee koko ajan ajatuksiin ja iholle. Muistuttaa ja ilkkuu että kyllähän sinä voit taaplata mut muista sinulta puuttuu, menit minne vain, teit mitä vain. Et voi kertoa, jakaa asioita. Jos ja jos ja puuttuvat pilkut perään. Ajatuksesta kirjoitettu ja tarkoitettu sinulle.
Ei haluaisi myöntää itselleen kuinka suuri pala puuttuu elämästä. Kulkea ihmisten joukossa puolikkaana, tuntea kerta toisensa jälkeen etten kuulu tänne. Kaipaus ja ikävä repussa, etsien kotiin jossa tuntee että on tullut perille.
Olen aina pysynyt järjissäni ihmisten kanssa. Sinä, kun tulit eteeni en vain pystynyt enää ajattelemaan selkeästi. Joskus ajattelin, että nyt välttelen sinua ja unohdan sinut, mutta kun vastaan tulit en voinut kuin katsoa ja ihastella näkemääni. Ei voinut mennä piiloon, eikä pystynyt olemaan kuten ennen. Olen edessäsi niin haavoittuva ja pelkään, että satutat minua vaikka ei tunneta tai olla puhuttu kunnolla. En ole tottunut näyttämään ihmisille itseäni, mutta sinä näit sen kaiken. Pelkäsin sitä tunnetta ja olin niin haavoittuva edessäsi. Olin ensisilmäyksellä rakastunut, että en tiennyt, mitä tehdä. Juuri tuo vajavaisuus on se tunne. Se ei ole rakkauden vajavaisuus, vaan oman itseni. Olet juuri kuin minä, mutta silti hyvin erilainen. Muistutat minua asioista, mitkä minulta puuttuu. Sinua vain kaipaa sydämestä ja haluaisi nähdä koko ajan. Se on puute sinusta ja itsestäni.
Olen aina luottanut sinuun mutta tajusin asianlaidan jo heti alussa, ja tiesin ettei ajankohta ollut sopiva. Vai onko kaiken tarkoitus että kaksi ihmistä maailmassa kulkee omaa polkuaan, tietäen kuitenkin että jossakin joku kävelee samanlaisilla askelilla. Minä menen edellä ja potkin suurimmat kivet. Toivoen että sinulla olisi edes hiukan sileämpi polku kulkea. Jatketaan matkaa. Koeta kestää, niin minäkin.
Ajankohta oli sopiva, mutta en tiennyt, mitä olisi pitänyt tehdä tai sanoa. Pelkäsin kovin olla lähelläsi ja silti pidin siitä niin paljon. Sinä rohkeampi mies menet edelläni juuri tuolla tavalla ja itse yritän kulkea tätä polkua sinun jäljiltäsi. Tiedän, että olemme kaksi erilaista samasta sielusta. On melkein mahdotonta olla kokonainen ilman sinua. Sinä olet ainut ihminen muistuttamaan minulle siitä, että minulta puuttuu jotakin. En voi olla tarpeeksi hyvä ihminen ilman sinua, enkä voi olla aidosti onnellinen.
Minulla on aavistus että toinen ajattelee näin:
-En halua sua ottaa
-En halua sua jättää
Mitä ihmettä mä sulle teen
Ei siinä mitään, kun itse ajattelen samoin.
Kaksi yhtä haurasta, kaksi yhtä sitkeää, kaksi yhtä lujaa. Yhdessä, kuin yksi ihminen oltaisiin.
Näin se on. Ei tätä tunnetta voi selittää, se vain on olemassa.
Tuota kaikkea arjesa Ei -isi tai jos muodossa vaan elävässä elämässä. Enpäs jatkakkaan enempää. Käytäntö ei pysy millään ykkösenä. Jeps, hyvää työviikkoa ja minä ajattelen sinua varsinkin hiljaisina hetkinä.
Jatka vain. Hyvää tulevaa viikkoa myös sinulle kuka oletkaan.
Joo totta on juuri tuo että ei isi-muodossa vaan ollaan. Se on niin totta.
Yksikseen voi haaveilla mutta kun on kysymys toisesta ihmisestä niin silloin pitää olla reilu. Puhua totta. Ei lupailla sellaista mitä ei voi pitää.