Ei tarpeeksi alipainoinen hoitoon?

Estynyt

Olen nuori aikuinen, jolle on diagnosoitu bulimia. Ahmimisen ja oksentamisen ulkopuolella oireilu on anoreksiatyyppistä. Hain apua kun koin olevani niin umpikujassa viiden vuoden sairastamisen jälkeen, tilanne vain pahenee ja syömishäiriö alkaa olla koko elämä. Painoindeksini on 16.44, biologinen painoni lääkärin arviolta tästä noin 11kg enemmän eli (tällöin hormonitoiminta pelaa normaalisti). Labroissa muutama arvo alle viitearvojen.

Olen nyt avo-osastolla hoidossa, suljetullekin kuulemma mahdollista päästä. Omaa motivaatiotani syö aivan järkyttävän paljon se, että en koe painoni olevan tarpeeksi alhaihen "ansaitakseni" hoitoa ja huolenpitoa. Voisin hyvillä mielin aloittaa paranemisprosessin jos painoindeksini olisi edes 15... Muilla samanlaista tilannetta? Mitenköhän tästä ahdistuksesta pääsisi jotta voisi jossain vaiheessa elää normaalia elämää.

6

302

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • otavastaan

      Olet jo nyt todella huonossa kunnossa. Mitä sanoisit ihmiselle, joka on katkaissut jalkansa? Eikö luunmurtuma ole riittävä syy hakeutua hoitoon ja ottaa sitä vastaan?

    • Estynyt

      Hyvä pointti. "Läskiahdistuksesta" on vain niin vaikea päästä. :(

    • Estynyt

      Upitan

    • vaadiapua

      Kyllä sinun pitää päästä hoitoon ja on hyvä ennuste kun olet itsekin noin motivoitunut siihen. Sinulla täytyy olla jotain syitä että pakenet niitä syömisellä.

    • asdadsaadafgdf

      Jos vaan pääset hoitoon niin mene. Oon ollut monta kertaa osastolla, ja lähes kaikki siellä ajattelee tai on joskus ajatellut samalla tavalla. Sh saa sut miettimään että painoa on liikaa. Ite pääsin hoitoon kun alipainoa oli "vaan" parisen kiloa. Juuri nyt BMI on 14, enkä mielestäni oo vieläkään tarpeeksi laiha hoitoon. Hävettää olla laihempien seurassa hoidossa ja ahdistun. Ehkä yritän sitten uudestaan kun BMI on joku 13... Näin se kierre jatkuu...

    • kjghf

      Sinähän olet hoidon piirissä ja saat sitä, eli sinut katsotaan tarpeeksi sairaaksi. Bulimia on todennäköisesti sinulle se haitallisempi oiretyyppi, vaikka puhtaana anorektikkona olisi mahdollista kestää jopa matalampi paino. Bulimia sotkee elektrolyytit anoreksiaa pahemmin, ja voit saada jopa sisäisen verenvuodon oksentaessasi. Eli sairautesi on vakava. Kannattaa huomioida, että useimmat naiset haluavat lapsia. Bulimiaäiti on aina riskiodottaja - ja -synnyttäjä. Eli siltäkin kannalta asia kannattaisi hoitaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      143
      1366
    2. 74
      1244
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      105
      1006
    4. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      50
      935
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      832
    6. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      801
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      40
      798
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      673
    9. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      115
      668
    10. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      75
      626
    Aihe